Автор: Uploader

Цени и роми на „Кюстендилска пролет“

Цени и роми

dav
dav

на „Кюстендилска пролет“
Поздрави и благословия от патриарх Даниил чуха хилядите на централния пл.Велбъжд, празнуващи „Кюстендилска пролет“. Посланието на Негово светейшество прочете Велбъждският епископ Исаак, втори викарий на Софийска митрополия и архиерейски наместник на града. Стотици кюстендилци и гости бяха на площада за отслужения от епископ Исаак и свещеници молебен за здраве. Новоизбраната девойка „Кюстендилска пролет“ Василена Димитрова, заедно с нейните две подгласнички, получиха символите на града от миналогодишните пролетни момичета .В ръцете си те взеха делва с минерална вода, плодове и хляб. Малко смутено миската честити „Първа пролет“…. Празнуващите бяха поздравени и от кмета на Общината инж. Огнян Атанасов „Уважаеми жители и гости на Кюстендил, добре дошли в Кюстендил, добре дошли в античния град Пауталия! Оттук тръгва емоцията, оттук тръгва пролетта. Пожелавам на всички вас да бъдете най-вече здрави, да бъде слънчево във вашите души. Така, както пролетта разцъфва за нов живот, така да разцъфне и нашата Общината. Честита пролет“, каза той. „Радвайте се на пролетта, радвайте се на младостта, радвайте се на хубавото време!!!Творете само благини за Кюстендил и за неговите хора! Бъдете единни, бъдете здрави, бъдете силни, вървете с дръзновението на тези млади хора, които са с нас и около нас,използвайте опита на по-възрастното поколение и творете само благини за Кюстендил и неговите хора!Честит празник!!!“.с тези думи областният управител инж. Александър Пандурски поздрави хората дошли да отбележат Първа пролет в Кюстендил. Пожелания отправи и председателят на ОбС- Кюстендил, Димитър Велинов. „Честита пролет, скъпи съграждани. Желая много здраве, една плодородна година. Много щастие на вас и на вашите семейства. Добре дошли на всички гости! Надявам се, че ще се възползвате от кюстендилското гостоприемство, защото кюстендилци са най-топлите хора в България“, каза Димитър Велинов. А най-високопоставеният гост беше Мая Манолова, кандидат-омбудсманът.
Така – по сценария и режисурата. А акценти на празника някак логичон станаха цените за 21 март. Убийствени. От същите ресторантьори чорбаджии, които само преди дав дни вреха заради ДДС от 20%. За празника ДДС сигурно стана 50%. А ромите стават нещо неизбежно, което все още предстои. Но… Честита пролет!

Многотия при художниците

Многотия при художниците

dav
dav

Традиционната изложба „Кюстендилска пролет“ беше открита в една от залите на Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“. Галерията е в цялостни ремонти, но животът / и изложбите/ продължават. Изложбата „Кюстендилска пролет“ води началото си от 1978 година. До 1993 година тя е била със статут на национална /какви времена са били!/.
Каквито и да са времената обаче – прави впечатление многотията. 54 автори са представили 143 произведения! След пресявката оцеляват 104. От тях 35 ще пътуват за Прага, там ще се открие изложба на 9 април, а пълно съдействие по гостуването оказал кюстендилецът живописец Румен Саздов, който от години е пражанин. Честито! Ама, що за изобилие вадят местните живописци. Няма спиране. От всички поколения, има и доста млади. За нива – да кажат специалистите и ценителите. Но шедьоври няма. Дори и сред наградените трима – сред тях, втори е самият Саздов.Напълно обяснимо!

DDS-то

250316_5653 – CopyDDS-то
Ресторантьори и хотелиери от Кюстендил се включиха в протеста на бранша, като организираха, малко хаотично, автошествие до Симитли. Кюстендилци бяха един от лъчовете на протеста, към тях се присъединяват работещи в бранша от Дупница, Сапарева баня и др. Те отново заявяват, че увеличението на ДДС на 20% ще доведе до фалити, до съкращаване на работни места, ще увеличи сивия сектор и няма да се реализират заложените приходи в държавния бюджет. Председателят на Съвета по туризъм в Кюстендил Светослав Георгиев: „Най-немислимото нещо за нас е, че нямаме чуваемост нито в обществото, нито в политиците. Ние го искаме това нещо не за друго, а защото при данък 20% ние сме на загуба. И ако ни остане такъв данъкът, ние трябва да минем в сивия сектор и какво означава това нещо – ние искаме хазната да се пълни, а те искат да не се“. Проблемът си остава ДДС-то. Защо да е 20%. При положение, че го плаща клиентът, крайният потребител. Защо ги бърка и ресторантьорите… И малко пояснения „ДДС е косвен данък върху потреблението и нито една фирма не го плаща, а го внася в НАП, потребителят вече го е платил с цената на услугата или на продукта, той не е данък върху производството или върху нечия стопанска дейност! Фирмите, в случая ресторантьорите, са посредници във веригата между НАП и потребителите. Много е просто! … ДДС ставката от 9% беше въведена по време на Covid пандемията и имаше краен срок, който два пъти вече беше удължаван с по една година, а от 1-ви януари 2025 г. вече е върната ставката от 20%. Диференцираните ставки на ДДС бяха отменени не само за заведенията, а и за хляба, и за много други стоки, за които също бяха въведени 9-те процента временно“. „Има проста счетоводна математика, когато всички продукти, материали, суровини и услуги, които купуваш, са със ставка 20%, а пък всички услуги, които продаваш, са със ставка 9% – накрая се оказва, че има моменти, в които държавата ти дължи ДДС. Тя ти го дължи и като минеш проверка на всеки 3 месеца, тя ти го възстановява. В това отношение държавата е изряден платец, защото, ако не ви ги върне, можете да я осъдите“ – /по БНР/.
Трябва да си учил висше счетоводство, за да разбереш къде кое и накъде е. Но е ясно това, че рестораньорите се опасавят от намаляване на клиентите, които ще плаща тпо-видоко ДДС. Т.е. заведенията ще стават все по-празни. И е лошо това. В Кюстендил има и палалии, но те ходят на едно-зве места. Останалите – лоша работа!

Кметска чудесия

Кметска чудесия
Община-Кюстендил стартира експеримент и въвеждане на нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци по принципа: „замърсителят плаща“. Кметът на града инж.Огнян Атанасов лично демонстрира как работи пилотна платформа с чипове и карти четци, в която няколко десетки от битовите абонати в един от кварталите ще пускат отделяните отпадъци няколко месеца, за да се разбере ефектът и резултатът от новата система. Новата платформа, ако докаже ефективността си, ще се използва за многофамилните жилища, магазините и заведенията. За битовите абонати на съществуващите съдове за смет тип „Бобър“ с вместимост 1,1 куб. метра се монтирана надстройка с чипове, които отчитат количеството пускан отпадък в „бобър“-а . Чипове са мантирани на около 3 хиляди „бобър“-а, а в общината те са около 10 хил. В края на годината се калкулира сумата, която домакинството или фирмата трябва да заплати според обема на отделения битов отпадък, засечен от чипа. Градоначалникът инж.Атанасов поясни при демонстрацията: Целта е през тази година да разберем какво количество отпадък се употребява от бизнеса и местното население. От 2026 г. всички общини сме заставени да минем на варианта замърсителят плаща, тоест колкото повече отпадък изхвърляш, толкова по-висока такса смет ще плащаш и обратно, колкото по-малко отпадък изхвърляш толкова по –ниска такса смет се плаща.Това е по-справедливият вариант,защото към днешна дата има несправедливост към граждани и някои бизнеси ,така и към общината.Има граждани, които съвестно са декларирали сградите си,живеят сами и плащат много висока такса смет, защото са декларирали реалната конструкция и реална година на построяване на сградата. Има други, които живеят в масивни сгради, но са декларирали, че са паянтови, живеят по много хора и замърсяват много повече. Има несправедливост и към една част от бизнеса, които поемат по-голямата тежест от такса смет.Има несправедливост и към общината, оказа се, че има случаи една сграда да се води на физическо лице в нея да работят 10 търговски обекта-сградата обаче плаща такса смет за физическо лице. Към днешна дата от тази система сме ощетени всички“, обясни той. На всички живущи са раздадени чипове – към 30, и те ще могат да тестват новата технология напълно безплатно за целите на проучването. Отделно от това ще се ползват съществуващите бобри, тоест няма да се дават допълнително средства за нови съдове за отпадъци. В града и селата са раздадени над 3 000 кофи с чипове, в Багренци те са 700 броя за да има яснота какво е индивидуалното количество отпадък, изхвърляно от домакинствата.
При д емонстрацията устройството засече няколко пъти, кметът се понапъна, за да стартира. Градоначалникът каза, че чертежът на изобретението платформа е негов, току-виж претендира за патент, ако нещата се получат. Ама няма да се получат. Вижда се с просто око.Експериментът е обречен, дори жалък.Ще го покажат още първите две-три седмици. Кой ще си играе на една кметска чудесия, в която можеш да пуснеш наведнаж не повече от две-три сгънати салфетки в торбичка, до 300 грама. Няма кой да се занимава. А като няма кой – боклукът отново ще е някъде в кътчета по квартала или до тротоара, край пътищата закъм селата или в дерето.Това е то.

Дупнишка кръв

Дупнишка кръв
Дупничани ще могат да даряват кръв за пострадалите при трагедията в Кочани, ако пътуват с километри до Благоевград, Кюстендил и в София. Това е, след като преди две години кръвният център в дупнишката общинска болница беше закрит, каза управителят на болницата д-р Стефан Неколов. По правило, ако има желаещи да дарявят кръв в Дупница, екип на Райнната болница в Кюстендил отива на място, за да извърши манипулацията. На този етап обаче няма подадена информация дали това ще бъде направено в предстоящите няколко дни, през които ще е животоспасяващо за пострадали при пожара в Кочани даряването на кръв от доброволци в града. Председателят на БЧК в Кюстендил д-р Емиля Кацарска поясни, че ако има желаещи да даряват кръв при кампанията за пострадалите в Кочани, то организацията ще трябва да направи ръководството на болницата в Кюстендил. Управителят на здравното завадение в областния град Димитър Стоилов каза пред репортери, че ако възникне такава ситуация, то те ще направят необходимото, за да замине екип за Дупница. Така или иначе, но по-вероятно е дупничани, решили да дарят кръв, да пътуват до Благоевград, 30 км, до Кюстендил – 40 км, или до София – 60 километра.
Така дупнишката кръв ще е още по-хуманна и безкопистна. Да пътуваш километри, за да я дариш. А болниците и БЧК „нека се мотат“…

Момичета, мили момичета

Момичета, мили момичета
И трите победителки в конкурса за мис „Кюстендилска пролет“, организиран на пищно шоу снощи за 58-и път на централния площад „Велбъжд“, са 16-годишни. За пролетното момиче на града беше избрана Василена Димитрова, възпитаничка на Природоматематическата гимназия в Кюстендил, а нейни подгласнички са Анджелина Джонева и Петя Здравчова И трите са на по 16 години, каквато е минималната възраст за участие в кастинга. Журито оглавяваше актьорът и директор на Сатиричен театър Калин Сърменов. 14-те кандидатки за приза се представиха в три кръга, като едно от дефилетата е единствено по рода се в страната, където момичетата се обличат в автентични народни носии. Организаторите отбелязаха, че носиите са на 150 години, съхранявани и извадени от трезора на регионалния исторически музей. А крехката възраст на участничките кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, който им връчи приза и наградите, обясни така: „Конкурсът е за девойки. И, наистина, ние показваме най-добрите плодове на нашия град, а именно подрастващите, младежите, децата на Кюстендил. Ние не търсим 24-25 годишни силиконови дами. Ние търсим момичета с интелект, с естествена красота, символ на пролетта, на новия живот, на разцъфването. Това е символиката на празника и затова е девойка, кюстендилка. Ако се правят такива конкурси като по другите общини, кръгове по бански и т.н., това е съвсем друг конкурс, няма нищо общо“. Победителката взе и премия от 2000 лева, подгласничките ѝ – по 1200 лева. Над 20 местни и регионални фирми и дружества спонсорират конкурса и продължаващата до следващата неделя програма на „Кюстендилска пролет 2025 г.“.. Как ли ще им се отблягодарява Общината!
Вдетинява си се кметът – във всичко и постоянно. Нали е млад татко на две малки момченца – да са живи и здрави! Но за такъв конкурс като „Мис Пролет“ ще почнат да са явават и 15-годишни.Какво знаят горките те, освен да си пишат по фейса и да се „лиготат“ за щяло и нещяло…И другото е вярно – умните, момичетата с принципи и самочувствие, не се явяват.На победителките – „Дерзайте!!“

Победителката взе и премия от 2000 лева, подгласничките ѝ – по 1200 лева. Над 20 местни и регионални фирми и дружества спонсорират конкурса и продължаващата до следващата неделя програма на „Кюстендилска пролет 2025 г.“.

Кандило

Кандило
Като истински каноник патриарх Даниил се застъпва за истинското и въздействащо по канона служене в храмовете. Това беше коментирано след конференцията на свещениците от Дупнишка духовна околия, на която присъства Негово светейшество. Призвани сме като Божии служители да съдействаме Бог да стига до хората, отбеляза главата на Българската православна църква пред репортери.Дупнишката духовна околия е втора в страната по територия, а служещите ежедневно в храмовете свещеници са 12, местното духовенство – в храмове, манастири и др. наброява 32. През седмицата вече се състояли две конференции за софийските свещеници – за София и за съседните населени места. След Дупница предстои такъв форум и в Кюстендил, на 28 март. Трябва да обърнем внимание на основни неща – как да подобрим служението, за да бъде то от полза и да има резултати, застъпва се Негово Светейшество. В Дупница било коментирано и използването на истинските кандила в храмовете, а не лампи, от които миряните да палят свещ, каза архирейсикят наместник на града отец Георги Паликарски. „Аз лампи не ползвам“, отсече той…
Сутринта патриархът отслужи преждеосвещена Света литургия в катедралния храм „Св.вмчк Георги Победоносец“ в Дупница. А вечерта отслужи и малко повечерие в храма „Покров Богородичен“ в града. Срещна се и с ученици от ОУ „Евлоги Георгиев“ в Дупница, които изучават религия като свободноизбираем предмет. Явно, че Дупница му допада и с радост тръгва да служи и да се сраща с дупничани. Не, че всичко при местните попове е в ред. Или миряните са предоволни. Напротив. Имало подпискса, недоволствали и в Яхиново, откъдето е и където живее отецът Паликарски. Но за пред патриарха „всичко е точно“. И кандилото е истинско….

Слабо

Слабо
351 се регистрираните животновъдни обекти на територията на област Кюстендил, като по общини са: Бобов дол – 18; Бобошево – 14; Дупница – 49; Кочериново – 28; Кюстендил – 122; Невестино – 32; Рила – 23; Сапарева баня – 41 и Трекляно – 24. Това е по информация на Областната агенция по контрол на храните, и ен може да не и се вярва. Изводът се налааг от само себе си. Слаба работа при фермерството в Кюстендилско. Броят на животните не се сочи, както и по вид. Но не уе неолходимо. Другото също е лошо – многота случаи са лошо гледани животни – във ферма в Коачероново измляха от глад, под снега в Осоговския балкан намериха трупове на коне. Няа редица места ке гредат животни в допотопни условия, а гледа„и да направо хроми и недугави хора. Нечленоразделни дори.
И вместо само да вади такива лоши статистики, Агенцията по безопасност на храните да направи пълен оглед по състоянието на фермите в региона. Истински мор е на места. Пълна мизерия. И да тръгне да ги затваря. Това е срам за фермерството въобще. И е нетърпимо!! Без да е умиление към соца, но и в последното закъсало ТКЗС се гледаха стотици овце, краварници, птицеферми и др. „Некога вълци от текезесарското стадо разкъсваха по 20-25 овце. И никой не го коментираше и не се пишеше по вестниците. Сега изяли овца, и ле-ле – дописки, коментари и пр“, коментира местен в Невестинско. Сега, при частниците, нещата са потресаващи! Да им се отнемат правата и да връщат субсидиите…Това не са фермери!

Църковникът П.Паунов

Църковникът П.Паунов
Във връзка с изтичането на четиригодишния мандат на членовете на Висшия църковен съвет и в изпълнение на чл. 74 от Устава на БПЦ – БП Св. Синод освободи досегашния състав на ВЦС: ставр. ик. Александър Георгиев, ик. Йоан Чикалов, Радомир Чолаков и Кристиян Кръстев, като им изказва благодарност за положените трудове по време на двата им мандата като членове на ВЦС. Св. Синод избра нов състав на ВЦС с председател Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил и членове: протойерей Георги Янъков, свещеник Арсений Каньов, Симо Симеонов и Петър Паунов.
Ами – Честито! Набожният, вярващият, църковникът Петър Паунов. Който като кмет всяка сутрин влизаше в храма да се кланя и реди молитви. И сега – но по-рядко. Води и децата си – Йоан и Георгия. И съпругата си Надя. Следват канона, даже и по одежди се държат църковно. Макар, че … някои подозират неискреност, да пази, Бог! Някои пращат вече Паунов и на щатна позиция и функции в Св.Синод. Като нищо може да стане. Като нищо!

След урните

След урните
В Кюстендилско са в пълно неведение – дори и областният управител инж.Александър Пандурски, по това какво е показало повторното броене на бюлетините в 28 секции в 10 МИР. Липсва всякаква обратна връзка, коментират и местни партийни активисти. Така се дава възможност за съмнения в честността на вота в района. А и на какъв принцип са избрани точно тези секции, недоволстват по общините. И го взимат като улика, като компромат… 28-те секции, които първи за страната изпратиха изборните книжа по делото за парламентарния вот от 27 октомври, са от общините Кюстендил, Дупница и Рила. И до тоя момент не е ясно на какъв принцип са били избрани тия секции, казва секретарят на Община-Рила Бойка Димитрова. „Айде – в секцията в Рила имаше и машинен вот, та машината се повреди. Да кажеш – затова. Ама в Падала, какво търсят в Падала“, недоумява секретарката. В определението на Конституционния съд за посочените секции в областния град попадат секциите в бившия Селскостопански техникум. Там се породиха съмнения за купен вот заради цели ромски семейства, които този път са отишли до урните, при пълна пасивност на предишни избори. Коментарите са за купен вот за една от коалициите, която отново направи мандат в 10 МИР. „Не само при нас се плащаше за гласове, но и по селата и по българските секции“, казват в 12-хилядния ромски кв. „Изток“ в Кюстендил. Редно е да бъде обявено какво е показало повторното броене, коментират участвали по организацията на вота в региона и активисти.“Никой не ни е търсил и не се е и обаждал.Ни вест, ни кост“, зразни се и областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски.
То от всички се знае – имаше купуван вот и в Кюстендилския регион – у-ха!Някои петчленни семейства взели по 600-700 лева. Знае се от всички. А за парлама се броят повторно еди кои си секции. Парлама. Как ли ще ряботят по секционните комисии при едни скорошни избори. Никак. От тези, отдолу, нищо не зависи. Игрите си се играят – горе!