Копита
Щатен полски пазач, назначен към Общината, ще следи и ще санкционира за безстопанствени животни по пътищата и имотите край Кюстендил, обяви новоизбраният кмет на града инж.Огнян Атанасов. Санкциите при нарушения ще стигат до 500 лева или отнемане не животното. До назначаването на щатен пазач се стигна след серия от ПТП-та с внезапно изкочили на пътя Кюстендил-Ябълково за София предимно коне – при такъв удар беше потрошена и линейка на Бърза помощ. Не помогна и изграденият спешно от дясната страна до платното електронен пастир, за което Общината похарчи над 3 хиляди лева. Конете просто събарят проводника и коловете. Решението е назначаване на щатен пазач, което ще стане с промяна в щатното разпределение на администрацията, обяви градоначалникът инж.Огнян Атанасов. „Това, което ще направим, е със щатното разписание да бъде създадена фигурата на полския пазач. Това е едно понятие, което звучи леко архаично, но по Закона за опазване на селскостопанската продукция трябва да има такова лице, което да установява нарушенията. С фигурата на полския пазач, която ще бъде създадена с щатното разписание ще бъде разрешен и проблемът с животните, които унищожават селскостопанската продукция, знаете, че не са един или два случаите“, обяви кметът. Той разясни и процедура. След като бъде назначен полски пазач и се получи сигнал на тел 112 за излезли животни на пътя, той съвместно с органите на МВР отива на място и извършва проверка. С него ще бъде и ловецът, който заедно с ветеринарния лекар уточняват вида упойка, която трябва да бъде приложена. Упоява се животното, проверява се дали е чипирано, след което то се транспортира до животновъдния пазар. Там ще бъдат извикани служителите на БАБХ, където те проверяват дали животното е чипирано и собственика. Ако има такъв той се известява, като в 7-дневен срок собственикът трябва да заплати разноските, направени по животното, а едва след това му се връща с налагане на глоба от страна на въпросния полски пазач. Ако животното няма собственик то може да бъде продадено на търг, след като минат съответните изследвания“.
Ако успеят да прочетат и да вникнат в тоя текст, циганите срещу КАТ ще се черпят до насита. Какъв ти полски ще ги уплаши. Пак ще си пускаг животните на воля. В Бобовдолско и в Дупнишко и до парламента писаха срещу конската напаст, всичко е изпотъпкано по Разметаница, и на гробищата влизат. И нищо. Та един пазач, с канцелария при това, да спре копитните инциденти по пътя за Ябълково, а и по Лозенския и Николечвския. Нищо няма да стане. Пак инфантилизъм кметски.
Месец: ноември 2023
Обещано
Обещано
Водопроводът в кюстендилсото с.Соволяно, полаган през далечната 1934 год., ще бъде подменен – проектът вече е одобрен, финансирането, към 4 мил. лева, е заложено в проетобюджета за 2024 год. на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, каза го зам.-кметът на Общината Кристиян Иванчов.Работата ще започне веднага след гласуването на бюджета /засега е първо четене като процедура/, по Нова година. Новият водопровод минава по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци и за Сърбия, около 2 киломера през центъра на Соволяно. Вече е одобрен и график, по който ще бъде въдедена временна организация на движението в този участък. Освен водопровод ще се копае и за отклоненията към отделните абонати, съоръжението ще мнава и под мостове. Реализирането на проекта се отлага от поне 7-8 години, предимно по финансови причини. Зам.-кметът на Общината Кристиян Иванчов е оптимист, че нещата ще станат.
Кото зам.областен управиотел Иванчов ходи и до дупнишкото с.Крайнидол, където цяло лято ги мори суша и жажда. Обещава им нова помпа, допълнтелни сондажи. Добре, че лятото отмина… ШИванчов все пак удържа на думата си и осигури за „Кюстендилска вода“ нова техника за над 3 мил. лева. Третият му опит е Соволяно. Предстои да видим. Да не е като цинганския лаф – тоя, дето обещаваб оещавал на сватбата, а на разтуряне и на тръгване се учудил искрето: „Па това, що се ожбещава, требе ли и да се дава!“…
Умение е и да губиш
Умение е и да губиш
Очаква се Административният съд в Кюстендил да излезе с решение по обжалвания вот за избора на общинските съветници в местния минипарламент, каза председателят на състава сед днешното заседание Галина Стойчева. Като заинтересована страна за заседанието бяха призовани всичките 37 съветници, в залата дойдоха около 10. Жалбовносители са включени в кандидатската листа от Възраждане, ГЕРБ-СДС, както и от местното ръководство на ДПС, както и наричаинят Сенатора постоянен кандидат Младен Ризов. Оспорват се преференциите за отделни кандидати, които претендират, че подадените гласове за тях не са отразеин в изборните протоколи правилно. Някои от жалбовносителите поискаха и повторно броене на гласовете в някои от секциите, което не беше унажено .Бяха прожектирани част от видазаписите при преброяването на две от секциите. На излизане от заседанието един от съветниците, който е и юрист, че нищо не може да се разбере от видеото. Чуват се нянакви числа, гласове, но за коя партия са прехеренциите – „нема данни“…
Май и самите жалбовносители знаят решението на тоав дело – нямат никакъв шанс да спечелят. И е редна да признавят, че си е умение и да губиш. Достойно е. Както при доскорошния кмет Петър Паунов. Изглежда го е премислим отвясъде, умно и мъдро приема загубата. И се връща в кантората, адвокатската кантора, от която излезе преди малко повече от 16 години. Трябва и да се губи, неизбежно е.
Справи се сам
Справи се сам
В Невестинско собствена аварийна група на Общината почиства в 23-те села с над 500 махали, казаха от администрацията. Групата е в денонощна готовност през цялата зима и се изпраща при най-трудни ситуации по селата. Два багера, два камиона, две фадроми, верижен булдозер, четирима работници в екип. Няма спиране. Някои от паланките са отдалечени на десетки километри от общинския център, до границата със Северна Македония, труднодостъпни са. Но екипите се справят, каза заместник-кметът Йордан Глогов. Това е най-доброто решение за всичко – да се справиш сам…
Добре обаче, че и Горското, и ловните дружинки са оказвали помощ при преодоляване на сложната зимна обстановка по селата в Кюстендилско, казаха от Общината. Десетина села и махали в района все още бяха без ток в ранния следобед, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. От Горското стопанство помогнали с моторни резачки и високопроходима техника и се включили и в премахването на паднали дървета и клони по направлението за планинските села Савойски и Сажденик, както и ловни дружинки през уикенда.От Областното Пътно управление изпратили снегорин. Ситуацията и в община Кюстендил след снеговалежите е тежка, няма обаче откъснати и бедстващи хора, отбеляза кметът инж. Огнян Атанасов:“Работи се своевременно от екипите на ЕРМ-Запад за справяне с кризата. Става въпрос предимно за планинските села, които са по-високо, стараем се, не ми е известно да има човек, който да бедства без храна и без вода и стоки от първа необходимост. Имаме готовност да стигнем до всеки. Предстои ни да влезем в контакт и с някои от хората, които винаги се занимават с граждански инициативи, имат готовност да помогнат, но към момента няма нужда“.
А в Невестино, където също берат ядове с тоците, отбелязват – „защо не можем да влизаме и в кантоните /трафопостовете/. Намаше с дни и нощи да сме натъмно“ …
Зорът
Зорът
В студа и при гаден вятър през уикенда екип на отдел „Култура“ на Общината аранжираха коледната елха на пл.Велбъжд в Кюстендил, забелязват минувачите. Коледният символ на града трябва да светне за 2 декември, времето за подготовката е малко и се налага да се работи при тежките метеорологични условия, коментират ангажираните трима мъже, които не слизаха от стълбите до дървото. Дървото е осечено в средата на седмицата в м.Трите буки в Осоговския балкан .Високо е към 15 м. Веднага беше поставено насред пл. Велбъжд и започна аранжирането на елхата. Вече е поставена звездата отгоре. В неделния ден – въпреки студа, беше поставено елтаблото в долната част на елхата, за да се монтира и осветлението и светещите орнаменти. Мъжете работиха и в събота и в неделя – с ръкавици и по зимен екип. Същевременно върви подготовката и за аранжирането на коледен базар на площадките в градинката между площада и Областната администрация. Засега са отредени места за 16 сергии и щандове за продажба на храни и скара, каза неофициално новоизбранят кмет на Общината инж. Огнян Атанасов, който намина през площда при готвената коледна елха. Кюстендилци очакват и след няколкогодишно прекъсване отново да бъде ситуирана и винарната „Сам дойдох“, при която стотици посрещнаха и Милениума преди настъпването на 2001 год. Дано.
Хубаво, ама всичко ни е на зор. Елхи, базари. И зимата пак … изнената всички, които трябва да се изненадат. И всичко лъсна- и при 2 сантиметра сняг. Блокираха тоците, придвижването по пътищата. Над 300 имейли получил в неделния ден областния шеф Александър Пандурски да го питат едно-друго във връзка с ноемврийската зима и да го ругаят. И при никаквия сняг такъв зор и такава мъка, ами как е в Алпите. Че и елхата ни е на зор…А и от екипа на градоначалника инж.Атанасов има хора, които не крият, че не я харесват, била грозна. Ами такава ще е…каква друга!
ВиК игрите в Дупница
ВиК игрите в Дупница
Инж.Васил Милушев е избран за новия шеф на ВиК-Дупница. Той е хидроспециалист с местно измерение „от кариерата“, както се казва. Познава всички бакии в хронично сдалото отвсякъде водно дружество оператор в Дупница.Да му се пожелае успех и, а дано… Други неща покрай тоя избор обаче навяват тъжни мисли и въпроси. Дружество с над 1 мил. лева задължения, само за ток има да плаща 600 хил. лева, а толкова много кандидати да го оглавят – 18. При това нещата са временни, ще има нов конкурс. Защо ли се натискат толкова мераклии. Инж. Милушев ще взима 1800 лева заплата, толкова му определиха съветниците /един учител в тукашно училище взима повече…/. Но – това е. БСП печелят местните избори в Дупница и си слагат техен човек.Някога Панчо Панайотов, като всесилен кмет, си сложи негов човек да управлява ВиК сектора, при това беше жена. Коментарите са, че последната управителка инж.Красимира Иванова била лансирана от досегашния и настоящ председател на ОбС Костадин Костадинов. И не оправдала доверието му. Предходникът и инж.Илия Илиев беше сменен след епични просетти на с.Самораново. Там коментираха, че понеже не гласуват за ГЕРБ, няма да имат вода по чешмите.За отмъщение. И инж.Илиев си отиде. Изобщо заигравките са доста. А нещата са забатачени непоправичо. Почнаха коментари, че инж.Милушев, работил за последно в „Кюстендилска вода“, е избран тъкмо за да влее по-безболезнено умрялото ВиК-Дупница в регионалната водна асоциация след Нова година.Но и това няма да стане – ясно е отсега. Сагата ВиК-Дупница няма край, мъките остават… да не си им абонат.
По Пауновски
По Пауновски
Не са минали и две седчици от пооемането на управлението на Кюстендил от новия есип на инж.Огнян Атанасов и вече личат първиет им подходи, намерияат и принципи. И те, като досковошния градоначалник Петър Паунов, забранили на служителите да дават всякаква информация по никакъв повод . Да се обръщаш към пиарите. А те, пиарите, са страхотия. Пускат по нещо, но то е така сухо и безинтересно. А въпросите валят ли валят. И всеки ден ще става по-„гъкаво“. Тоя народ, тоя град,трябва да се ниформира за всичко. Паунов беше дал възможност да го питат за всичко. Имаешщ едан опция „Кметът уив чува“ /жив популизъм!/. Е, отговаряше избирателно на удобните въпроси и шикалкавеше по неудобните или изобщо не ги засягаше. Но на служителите беше забранено да говорят, да коментират, да давт информация. Ето, че и новите.
Не са хубави тия работи, Пауновите!…
Под червеното знаме
Под червеното знаме
Йордан Тодоров, внук на два пъти героя на соцтруда Йордан Абрашев, напуска БСП, лидерския пост в общинската организация, напуска групата на общинските съветници социалисти в Кюстендил и става независим. „Неслучайно избрах този ден, защото адвокатурата е професията /днес е Ден на адвоката/, която пази и отстоява правата на гражданите, както и демокрацията в едно общество“, каза Тодоров на специално дадена от него пресконференция. Той беше кандидат за кмет за Кюстендил, както и водач на листата на общинските съветници. „В Общинския съвет ще продължа да защитавам интересите и правата на всички хора. Желая успех на новото общинско ръководство. Надявам се, че ще се изпълни това, което е обещано“, заяви Тодоров. Според него е имало несъответствия в партията, което е довело до неговото окончателно решение. „В разминаванията, които се случват, при водената политика, смятам, че това е най-доброто“, заяви Тодоров.
На кюстендилските червени не им е за първи път такъв номер. Направи го преди години Росен Раденков, който сега опитва и се заподвизава при други, макар и ненадеждни, формации. Самият Йордан Тодоров няма начин да отиде при групата на новоизбрания кмет инж. Огнян Атанасов /преди втория тур Абрашев внук беше 200 % против да се подкрепя Огнян Атанасов срещу вече бившия Петър Паунов/. Да остане независим, както го казва, ще му е трудно и май безполезно. А са имали и преди изборите устен обет който напусне групата на БСП, да напусне и Общинския съвет. Къде ти! Трябва да се прицуца към някои. А дядо му дали няма да се обърне в гроба. Два пъти героят на социалистическия труд бе положен преди година в новото градско пробище при Върташево. Без никакви почести и някаква почит от страна на съпартийците си от развития социализъм. Какво да се прави – времената се менят. Дори и при червените.
Лек инфантилизъм
Лек инфантилизъм
Новосформираният Общински съвет на Кюстендил е затрупан с работа. Много докладни записки са се натрупали за разглеждане, казал пред журналисти председателят на местния минипарламент Димитър Велинов.Предходното управление на Община Кюстендил не се съгласи с нашето предложение, а именно да се направи още една сесия през месец октомври. Това доведе до там, че нашите съграждани и институциите, имащи входирани заявления, са се забавили. Това ще бъде целта на Общински съвет – Кюстендил, всички забавени докладни записки, да се разгледат, да се приемат решения по тях“, пояснява Велинов. Знае се съставъг на деветте постоянни комисии:
ПК по бюджет, местни данъци и такси – в състав от 9 общински съветници с председател Бойко Любомиров Клечков, Зам.-председател: Румен Любенов Златковски.
ПК по стопански дейности, общинска собственост и приватизация – в състав 9 общински съветници с председател: Валери Миланов Йовев и зам.-председател: Румен Любенов Златковски.
ПК по ЗУТ, инфраструктура, екология и природни ресурси – в състав от 9 общински съветници-председател: Илиян Витков Фусков и зам.-председател: Йордан Каменов Тодоров.
ПК по образование, култура и духовно развитие – в състав от 9 общински съветници- председател: Габриела Руменова Стоянова и зам.-председател: Евгени Симеонов Серафимов.
ПК по здравеопазване, социални дейности и жилищна политика – в състав от 9 общински съветници с Председател: Лилия Георгиева Чингарска – Димитрова и зам.-председател: Джоана Василева Янчева.
ПК по международно сътрудничество, регионално развитие и проблеми на малките населени места – в състав от 9 общински съветници, председател: Милен Атанасов Георгиев и зам.-председател: Иван Манолов Андонов.
ПК по спорт, туризъм и младежки дейности – в състав от 7 общински съветници-председател: Кирил Йорданов Станчев-зам.-председател: Любомир Венцеславов Терзийски.
ПК по обществен ред, безопасност на движението и гражданска защита – в състав от 7 общински съветници-председател: Мира – Йоанна Миркова Атанасова и зам.-председател: Владислав Димитров Харалампиев. /тя не става ил по за еждународноот сътрудниество отколкото Гражданска защита, където много по-сполучвило би се изявявал един Иван Иванов-Ванюшата напримир /
Изявление записа и кметът Огнян Атанасов.Той направил кпредложение изказванията и питанията от страна на граждани да бъдат в началото на заседанията на Общински съвет, вместо в края, както беше досега. Той уточни, че идеята е продиктувана от предложения на граждани, стана ясно след провелата се днес сесия на Общински съвет – Кюстендил.
Какво друго, ако не – лек инфантилизъм. Засега само лек…
Те са
Те са
Управляващите 9-те общини в Кюстндилския регион се събраха на обкща при областния управител инж. Александър Пандурски. Някои виждат в това добър знак, ама надали нещо добро предстои. „Получи се жива и градивна дискусия, по време на която всеки присъстващ сподели интересуващите го въпроси, както и проблемните казуси в неговата община. Стари и нови кметове и общински председатели обмениха помежду си идеи и практики, които са успешно реализирани по места. Новоизбраните местни управници призоваха държавата и общините да работят в синхрон. По важните за региона проекти и теми те поискаха да има пълно единодействие и добра координация между местна, изпълнителна и законодателна власт. Пред четиримата депутати те настояха за законови промени по ключови теми и проблеми, като: сферата на ВиК услугите, липсата на регионално депо и извозването на отпадъците, проблемът с приютите и безстопанствените кучета, безпризорните селскостопански животни по пътищата, липсата на средства за почистване на речните корита и дерета.
Сред обединяващите ги теми се откроиха: Планът за справедлив преход и социално-икономическото въздействие от него върху региона; изграждането на индустриален център край Бобов дол или в двете големи общини Кюстендил и Дупница; привличането на инвеститори и развитието на туризма, който може да бъде един от водещите отрасли в областта, чрез реализирането на мега проекта “Кюстендил – Сапарева баня”. “Трябва в една посока да отстояваме исканията си, за да постигнем оптимални решения по приоритетите и наболелите проблеми”, заяви Пандурски. “Надяваме се да намерим онзи баланс, при който да бъде защитен общественият интерес и интересът на държавата”, коментираха местните управници. По редица от поставените теми те срещнаха пълно разбиране и подкрепа от страна на народните представители Радослава Чеканска, Георги Стамов, Христо Терзийски и Димчо Димчев. Депутатите бяха категорични, че ще съдействат с каквото е по силите им и ще се борят в новия бюджет да има повече пари за общините. “За подкрепа при реализиране на проекти, за срещи и контакти с различни министерства и ведомства, винаги сме на ваше разположение”, заявиха депутатите. “Обстановката е трудна и трябва да се борим. Надявам се да работим в единодействие и ви призовавам да се приключи с противоборството от предизборната кампания. Вземете полезните идеи от вашите предшественици и ги приложете. Всеки е мислил в интерес на хората и своята община. Да не забравяме, че наши работодатели са хората и приоритет е да подобрим техния живот. Част сме от един отбор и този отбор трябва да върви напред”, с тези думи завърши срещата областният управител на Кюстендил“. Това го пише в информационното съощеине за така похванелата среща.
А, то. Нещата изгреждат дори апокалиптични. Това е областта, която си няма депо за отпадъци, например. С най-допотопния воден сектор. Където само един град /областниоят/ има пречиствателан станция например. Сред регионите с най-ниска средна работна заплата. Който се топи с около 2500 жители всяка година. Без добра инфраструктура /особено по селата, те са грозни, неприветливи, мръсни!/. Без развит спорт, без нито един професионално представен клуб /е, волейболният „Марек-Ивкони“, ама и те са вече назад!/. Дори и туризмът. Район с 10 манастира, с над 10 планини /красиви и атрактивни/ с такана ниска посещаемост от туристи и пребиваващи. С такъв балнеопотенциял /добре, че Сапарева баня взе да се справя/. С почти никакви инвестиции. На две граници. Залъгван с какви ли не перспективи като Коридор-8, жп връзка София-Кюстендил-Скопие, скоростни пътища и пр. Това да се казва на такива събирания. Те са хората от които хората чакат неща да се променя, да тръгва. Ама не. И след тия избори – не!
Последни коментари