Ден: 24.05.2024

Възрожденщина

Възрожденщина

dav
dav

kn 24 majjj

С нова песен, посветена специално за града и жителите му, с дефире на 6-те обединени детски заведения, 13 училища и гимназии, с представители на културните институти в града и от 41 читалища, в Кюстендил отбелязаха Празника 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празничното шествие , след като първи мина колоната малчугани от детските заведения, поведе ОУ „Св.св. Кирил и Методий“, което наскоро отбеляза 204 години от основаването. На 180 години пък е единственото селско училище сега – това с.Раждавица, където се бучават близо 100 деца до 4 клас. Към празнуващите се обърна кметът инж.Огнян Атанасов, който идтъкна, че „благодарение на нас слявански народи, десетократно с повече население имат азбука“ /нещо такова/. За поредна година четирима педагози получиха грамота „Неофит Рилски“ от министъра ан боразованието проф.Галин Цоков.За втори път носител на отличието е старши учителят от ЕГ“Д-р Петър Берон“ Донка Стоянова.Наред с химна „Върви, народе възродени!“ прозвуча и нова песен, посветена на Кюстендил по стихове на поетесата Светла Радкова в изпълнеие на детски състав.
С поредица от инициативи и в навечерието на 24 май в Босилеград отбелязаха празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Кулминацията беше днес, когато Културноинформационният център „Босилеград“, Сдружение „ГЛАС“ и Гражданският комитет „Западни покрайнини“ отбелязаха деня на буквите в село Извор – пред черквата „Св. Троица“ и първото килийно училище – там, откъдето според изследователите и местното население през 1832 година започва Възраждането в Краището. Пред храма в село Извор се събраха представители на културни и обществени организации, творци, граждани, както и консулът ни в Ниш Димитър Цанев. Гостува и хор „Иван Топалов“ от Дома на културата в Перник, който изпълни църковни и български популярни песни, а ученици от Основното училище в Босилеград изнесоха рецитал за светите братя Кирил и Методий, след което им бяха връчени грамоти и награди. Програмата, организирана от Общината, продължи в Дома на културата в Босилеград. Делото на светите братя Кирил и Методий беше почетено с поднасяне на венци и цветя и пред паметника им в Белград. Агенция „Танюг“ съобщава, че в церемонията, освен дипломати участваха и представители на съюза на писателите в Сърбия, Словакия и Черна гора, на културни сдружения от страните, където Кирил и Методий са извършвали просветителска дейност.
Така беше и в Дупница, по села и градове. Някаква възрожденщина, на която доста народ все още се кефи и захласва .Нищо, че – както върви, авбуката сес вежда до едно техническо средство. След време може да има код, по който си пишем, пращаме послания, обичаме, любим и мразим. Но какво да се прави- „Върви, народе възродени!“ пък каквото такова….