Ден: 30.07.2024

Ако не приплачеш…

Ако не приплачеш…
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски представи ситуацията с водата по населените медста. Той имал среща и с ръководство на Електрохолд-продажби в търсене на решение как да не бъде спирана на хората водата в Дупнишко – задълженията, натрупани от ВИК там, са в размер на около 1млн.лв. „Задълженията, които има ВиК дружеството в Дупница, са част от дълга процедура – в зависимост от това как ще бъде третирано дружеството.Това ни притеснява, защото услугата трябва непрекъснато да се предоставя,прекъсване не може да има, защото хората имат нужда от качествена и пречистена вода. Независимо от огромните задължения особено по отношение на тока трябва да се гарантира водоподаването. Миналата седмица имах среща с Електрохолд-продажби в търсене на решение как да не бъде спирана на хората водата в Дупнишко,това би довело до много катастрофални последици -от една страна, да бъдат премахнати помпите и от друга трагедията би дошла от това, ако нещо се случи с пречиствателната станция.Засега имаме гаранция от Електрохолд, че водата няма да се спира.Задълженията са си задължения, вече са 1 млн.лв. , всяко бизнес дружество има своите претенции.Няма да допуснем хората да останат без вода.Трябва да се търси решение –принципалът, ОБС Дупница, трябва да го намери”,обобщи Пандурски.
Иначе – на територията на Област Кюстендил селищата, които са на воден режим, са 6. В Община Невестино –село Лиляч, в Община Бобов дол-село Мали Върбовник, в Община Кочериново –село Мурсалево и в Община Бобошево селата Вуково, Висока могила и Слатино, каза в изявление пред медиите Александър Пандурски. Останалите селища заради засушаване ,ползване на повръхностни водоизточници а не ползване на язовири има недостиг на питейна вода. Получаващите помпежна вода от язовир „Дяково“ имат сравнително редовно водоподаване, поясни областният шеф.Според Пандурски-проблеми има с водопреносната мрежа и авариите, заради които бива спирано водоподаването. „Независимо, че по-голямата част от кметовете на общини са въвели съответен режим на забрана за ползване на питейна вода за стопански нужди, населението не проявява необходимата дисциплинираност.Затова хората които живеят в по-ниските части на селищата са по-облагодетелствани и черпят повече вода,това създава проблеми на тези които се намират в по-високите части.Има стари компроментирани мрежи, построени отпреди 50/70 години които в бъдеще трябва да бъдат подменени.Липсата на генерирана вода във водосбори като непостроения язовир „Кюстендил” в Слокощицаи в дупнишко проектираните язовири Лина и Тополница също е причина за проблемите с водата.” ,каза още областният управител.
Така си е. Но има и нещо друго.М.г. цяло лято,че и цяла година, жадуваха Катрище, община-Кюстендил, Крайни дол, община-Дупница, Мурсалево, община-Кочериново, Смочево, община-Рила, Слатино – община-Бобошево. Последните три села сега чакат да приключи ремонтът на водохващането им „Робовица“, въпрос на дни е. Предните две, това лято не се оплакват. Защото лани реваха ден и нощ.Така е в Българско – да приплачещ, иначе – не!