Месец: февруари 2025

Мишел, поетът

Мишел, поетът
Новата книга – трета за деца,„Шипковият храст и вятърът“ на Михаил Калдъръмов събра голяма аудитория във фоайето на ХГ „Владимир Димитров-Майстора“, където сапаревобанчанинът беше и директор. Преди години Мишел занимаваше малките си читатели с дракони – „Дракончето в мен“. Сега е избрал друга, негова си метафора, пресъздавайки един прекрасен свят, видян през детските очи. Стегнати, приятни римувани стихове и стихчета, пълни с житейски поуки, смях и тъга, забавление и отговорности. Приятно за четене. Малките художници и артисти от Основно училище „Проф. Марин Дринов“ експанираха свои илюстрации и сценични интерпретации по стиховете на Калдъръмов. И сигурно е доволен и радостен от тях. „Голяма дързост е да пишеш за деца във времето на страхотен бум на детска литература. За да спечелиш читателското внимание трябва да предложиш нещо стойностно, нещо което да грабне окото, после да задържи вниманието, да предизвика въображението, да е забавно и увлекателно, да е близко до детския свят. Получило му се е на Мишо, покрива всички тези критерии, че и отвъд тях е стигнал“, похвали нещага при представянето на книгата София Пейчева, директор на Регионалната библиотека. Като припомни, че „Шипковият храст и вятърът“ и излязла в края на 2024 година с премиерно представяне в рамките на Коледния панаир на книгата в София преди Коледа..
А Виолета Атанасова, председател на читалище „Асклепион“, дори е благодарина на Михаил Калдъръмов за това, че е довел тайнството на шипковия храст /шипковият храст е герой и на Радичков, разбира се – в къде-къде друг смисъл/ и на вятъра, който го съпътства, на прекрасните деца, за да развива усетът и въобръжението им.
М.Калдъръмов има няколко стихосбирки. Издаде и книга с импресии по картини на Майстора. Мишел, поетът, прави страхотни детски стихчета. Май, това най-му се получава… Давай, Мишел!

 

Наивно срещу вейпове

Наивно срещу вейпове
Инфлуенсъри ще се включват в кампанията срещу употребата на вейпове сред учениците в Дупница. Това беше коментирано и обявено на заседанието на Общинския съвет, на което беше обсъден отчетът за дейността на Общинската комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. И за Дупница проблемът „вейпове“ е доста актуален, беше казано на заседанието. Планира се чрез Младежкия общински център да бъдат поканени инфлуенсъри, които с клипове и на срещи на живо да призоват децата да не употребяват и да забравят за вейповете. Разчита се посвремесланията на известни хора да стигнат до децата, чиито изяви те следят. Зам.- кметът на Общината Валентина Караганова: „И на мен ми се иска, в случай, че има влиятелна личност сред младите и разполага . Тук не става дума за еднократна инициатива, а за работа в тази посока. Младите да бъдат ангажирани с неща, които наистина ги вълнуват. Защото, струва ми се – те са отчаяни…“
Беше предложено и друго – снимките на родителите и децата, пушещи вейпове и ходещи по дискотеките нощем, да се качват на видеостена на площада. Това беше оценено като крайна мярка, която не следва да се прилага.Явно не сработва. А това с инфлуенсърите си е направо наивно. Кого да канят – Мария Бакалова ли, Григор Димитров ли, Нюргюл Селимоав ли. Няма как. Дори и на клип да им говорят едно-друго, че не бива и т.н. , тийнейджърите ще си дмучат и духат димяща електроника. Няма отърване. И не се решава на сесии и заседания. Пас!

Не всичко е розово

Не всичко е розово
През целия м. февруари продължи кампанията срещу насилието в училище в Кюстендилския регион, както и за Деня за борба с тормоза в училище, познат и като „Ден на розовата фланелка“ – 26 февруари.Кампанията е на Окръжен съд – Кюстендил, с подкрепата на РУО и е е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и на МОН. В Кюстендил целият февруари се оказва розов… така да мислим. Под мотото: „Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Специално разработените постери достигнаха до десетки училища в областта. Ключови думи кампания сред децата са: Доброта, Приятел, Любов, Помощ, Подкрепа! Насилието може да е физическо, психическо и емоционално, но без значение от неговата форма, то винаги е травмиращо за детската психика и здраве. Според експертите решаването на проблема започва първо от поставянето му като тема за дискусии за неприемане на тормоза.
Не всичко е розово. Особено сред учениците. Застанете в някое от междучасията в което си изберете училище. И ще ви стане ясно всичко. Обиди, нецензурни лафове, посягания. Унизително към по-кротките, към деца със сромни възможности, по-бедните. Момиче с парализа в една от кюстендилските гимназии го споделя – седи на първия чин, а отзад чува какви ли не подмятания по неин адрес. Лошото възпитание, слабата обща култура, неинтелигеннтостта също води до насилие, до грубости, до тормоз. Не всичко е розово. Знаят го и съдиите, които се хвалят с кампании като тази, и учителите, и родителите, полиция и пр. Розовата фланелка е в един ден. В останалите – сивата или черната.

Мераци за смет

Мераци за смет
Нова система за плащане на таксата смет – с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на таксата смет според промилите и данъчната оценка на имота, която не е справедлива, добави градоначалникът. На съществуващите съдове за смет тип „Бобър“ с вместимост 1,1 куб. метра /явно Общината няма пари за нови съдове!/ ще бъде монтирана надстройка с чипове, които ще отчитат количеството пускан отпадък в „бобър“-а . В края на годината се калкулира сумата, която домакинството или фирмата трябва да заплати според обема на отделения битов отпадък.Общината вече е закупила софтуера. А сметът инж. Огнян Атанасов пояснява: „Предстои в петък да инсталираме първа пробна надстройка на съществуващ „Бобър“, която да измерва индивидуално количество отпадък. Тъй като се прави с опитна цел, това ще бъде напълно безплатно. На живущите в този район ще бъдат раздадени чипове и карти, както и на бизнеса в района. Така ще можем да проследим какви са количествата, които се изхвърлят и всеки да знае какво генерира. Идеята е да вървим към такива надстройки от догодина. Това ще бъде първата в България, която се монтира, ще бъде пилотно в Кюстендил, за да видим как функционира системата“. Каква система за ново начисляване на таксата смет за града и общината да бъде въведена, ще бъде обсъждано на срещи с домоуправители, собственици на имоти, домакинства, бизнесмени и фирми следващата седмица на 7 март. Засега неофициално кюстендилци предпочитат таксата смет да се изчислява по броя на членовете на едно домакинство или семейство, според коментари в социалнитe мрежи.
На приказки и на теория е лесно. Как ще стане обаче. „Никакви чипове и карти. Сипвам боклука до контейнера и назад!“, са първите коментари по повод. А по селата не щат и да чуят за чипове. Ще си я карат както си знаят – ще джиткат боклука в дерето. Така, че – май всичко ще са „говори ми думи сладки“ и кметски мераци по темата „смет“…

 

Недостойн

Недостойн
На сайта на Вранска епархия при представяне на уникалната черква „Св. Троица“ от средата на 19 в в босилеградското с Извор районът е „пратен“ в Шопска област, сигнализираха сънародници оттатък границата. Това е направено съзнателно и умишлено – в тон с упоритите спекулации в Сърбия за съществуването на „шопска нация“, нещо по-различно от българите и по-близко до сърбите. Явно спекулациите с българската същност но населението се прави от сръбски учени, псевдоизследователи, а вече и от духовенството. На сайта на Вранска епархия, представяйки подобренията по храма „Света Троица“ в с.Извор, строена 1834 год., е написано: „При портата, в двора на черквата, се намира и първото училище в този край, където са учили децата от цялото Краище – Шопска област. Училището изцяло е построено от дърво с керемиден покрив и произхожда от Първата половина на ХIХ век“!?. Зад този изопачен и провокативен текст стои лично вранският владика Пахомий, коментират в Босилеград. Учудващото е, че Епархия Вранска, а чрез нея и Църковна община Босилеград и самата община Босилеград, вместо официалното название Пчинска област, все по често започват да използват „Шопска област“. Националния съвет на българите в Сърбия и властимащите в Босилеград очаквано досега нямат становище по този въпрос. За другите както и да е, но за владиката е грехота – нито в Стария, нито в Новия завет нищо не пише за „шопи”. А една от Божите заповеди е – „не лъжи!“, коментира директорът на Културноинформационния център на сънародниците ни в Босилеград Иван Николов. Тая спекулация с „шопска нация“ се прави на всички нива вече в Сърбия, от учени, на средно ниво и т.н, добавя Николов. И няма отпар от наша страна.
На всички нива, ама духовенството ? От какво и то взе да спекулира с шопите. „Напротив – тъкмо духовенството в Сърбия е като че ли най-активно в това“, обобщава наш историк от БАН, посетил и говорил наскоро в Босилеград. Лошо, щом и владиците там, в Сърбия. По черковния канон добрите дела и постъпки се благосляват с: „Достойн!“. Обратното е в случая – „Недостойн!“…

Заснеманото

Заснеманото
558 видеокамери следят за спазване на на обществения ред и за инциденти в Кюстендил и по селата , а само през 2024 год. са монтирани допълнително още 40 устройства, като броят им ще се увеличава, каза кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. През юли 2024 год. заработил център за 24-часов режим на работа с постоянни оператори по сигурността, които да следят постоянно движението в града на ключови обекти и кръстовища, в централната градска част, на входовете на града, на площадите и други райони и цел безопасността на хората. Центърът е ситуиран в сградата на Общината. За видеонаблюдение за м.г. са изразходвани 10 396 лева, според публикувания отчет на ОП”Управление на общински имоти”, който ще се гледа от съветниците. Ефектът от 24-часовото оперативно видеонаблюдение, особено за града, е доказан. От центъра за видеонаблюдение от откриването му преди 8 месеца при установени нередности са подадени 267 сигнала за своевременна реакция към МВР или към автопатрулите на ОП ”Охрана“. По желанието на кметовете видеокамери има и на сгради и по селата, основно – на кметствата. Монтирани са и фотокапани за нереглаемнтирано изхвърляне на смет, като вече има уставонени такива нарушения. Кметът на Общината инж.Огнян Атнасов е доволен и обещава надграждане. Вечер през уикендите камериет следят при дискотеките, денем – при детските площадки. И има резон и ефект. Установени са нарушителите в два-три случая, които след това възстановили щетите по обектите….
Хубаво, ама кюстендилецът мноог не вярва на официалните отчети. Иначе нямаше да се стигне дотам някой да хвърли коктейл „Молотов“ и да подпали входната врата на Общината, а дижуртиег вътре да не усетят нищо. Или камерите да не хванат поне един, който минава на червено на кръстовищего при „Бряста“. Или да излови кой така брутално замърсява покрай река Банщица на „входа“ и „изхода“ на гетото кв. Изток /впрочем коментира се, че ромите имат старохотно противодействие на видеонаблюдението – слагат чорап на самото устройство и нещата заспиват!/. Или кой драска свастики и грозотии по фасадата и оградите на училища и др. Така, че камерите са си камри, а дежурните са дежурни и само да не заспиват на дежурствата.

Това Бобошево

Това Бобошево
Възниква напрежение и реакции в Бобошево заради предстоящото обозначение на вcичĸи oбщинcĸи ycлyги, дaнъци и тaĸcи, които вeчe трябва да ca изпиcaни, ĸaĸтo в лeвa, тaĸa и в eвpo. Kpaйният cpoĸ зa пpeглeд и aĸтyaлизaция нa нopмaтивнитe aĸтoвe e 24 фeвpyapи 2025 г., a пpoмeнитe тpябвa дa бъдaт oĸoнчaтeлнo пpиeти дo ĸpaя нa мeceцa, зaeднo c oбщинcĸитe бюджeти. На предстоящото заседание съветниците в Бобошево трябва да гласуват 19 наредби по актуализацията на нормативните актове, включително и глобите. Обсъждането вече минало на заседание на комисиите, които задължително се излъчват онлайн. Това породило остри реакции, имало несъгласие от хора, които възприели обозначаването на общинските услуги в евро като задължително при плащането. Дългогодишният съветник и администратор в Бобошево Георги Мичов е нопрово сащисан. „Не четат, не знаят за какво става въпрос“, заяви, че коментарите на хората са изразявали притеснение как ще бъдат заплащани услугите на общината в евро. „Ние нищо не искаме да ви плащаме, а вие – в евро“, неoоволствали бобошевци.
Нищо и никакъl град, а не им се сгажда. Не искат да им докарат / в бившото училище в Сопово/ момчета, 16-17-годишни, бежанци от Сирия. Били мюсюлмани, изповядвали радикален ислям, а Бобошево е „българският Йерусалим“. После занедоволстваха срещу попа си, софиянец, бил своенравен и странен, не им позволявал да си правят безконечните курбани…Повредиха един знак /камера/ в края на населеното място, заради който изгорели за винетка десетки местни водачи. Сега не искат в евро – чякар, че нищо ни им коства. Ама, да се инатят, анти. А са никакъв град и Община. То такива са най-опасни и зли…

Трекляно още е на жар

Трекляно още е на жар
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, казва секретарят на кметството Василка Кирилова: „Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода“, мотивира се тя. Тази сутрин в Общината са измерени минус 13 градуса. Досега, от десетилетия, Общината в Трекляно и местното училище, където има и деца на пансион, се отопляват само с печки на дърва. Още в ранната есен се осигуряват по 20 куб. метра дърва – и за кметството и за училището, от общинската гора или добити от Горското в Кюстендил. „Тэопло ни е,никакви проблеми!“, категорична е Кирилова.
Прави са треклянци. Не им трябват нови технологии. От дървата по-добро топло няма как да се извади. На жар. Далеч от цивилизацията. Може и да е мръсничко по канцелариите, ама „едното за другото“. Не дават и да се издума за нещо друго- печката! Да си гледат работата по градовете. Бутай цепеници и всичко е точно!

Левски, Левски…

Левски, Левски…
Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Александър Пандурски, от общинската и областната администрации, представители на политически и обществени организации, от училища и детските завадения, десетки граждани застанаха в минута мълчание и поклон пред паметника на Левски в центъра на града. Както си му е редът – бяха поднесени венци и цветя.В дълга колона от чакащи да почетат най-великия българин.От местния клуб „Традиция“ застанаха в почетен караул. Градският духов оркестър изпълни революцинни и патриотични песни. А през целия студен ден учителки и госпожи водиха под строй дечица да видят Левски и да се снимат до паметника….
… 144 са паметниците на Левски в България и 24 – сред българските общности по целия свят. Това пък се чу на поклонението в близкия нам Босилеград /Сърбия/.„Пред тези паметници свеждаме глави и отдаваме почит на човека, който, по пример на Исус Христос пред разпятието, увисна на бесилото съзнателно, жертвайки живота си в името на свободата, народовластието, справедливостта, патриотизма и човеколюбието. Век и половина безсмъртие е доказателство, че Левски е не само национална, но и световна величина и гордост за всички българи, независимо къде се намираме“, каза директорът на КИЦ-а и гражданин на Европа за 2016 г. Иван Николов. Като допълни, че идеологията на Апостола на свободата изповядва именно универсалните идеи на европейската цивилизация.
Няма начин – много, много думи и този път се изговориха. То са рецитали, фрази – преписани оттук-оттам. Високопарни слова, заклинания, какво да помним, да предадем на поколенията. И т.н. А трябва по-простичко за Левски. И крайно време е някой, яама чужденец, не от ранга на Мерсия Макдермот, опазил ни Бог/ да опише биографията и личността му. Обективно, истинно. Колкото и да боли!

Селата са отвратителни

Селата са отвратителни
Сметосъбиране ще се прави и в най-малките кюстендилски селца, а те са над 15. „С кметовете на населени места обсъждахме текущи проблеми, като съдовете за смет.Предстой да бъдат закупени и доставени съдове за смет в центровете на села където досега не са били обслужвани, в по-голямата част от селата имат съдове за смет.Прави се инвентаризация около 200 са съдовете за смет в населените места.Села където няма съдове за смет също се генерират отпадъци дори да е сезонно.Тази смет отива в съседните села, в града или по деретата“, мотивира се кметът инж. Огнян Атанасов. И дава пример. Били уточнени три-четири села, в които да бъдат доставени съдове –фкато Буново, където никога не е имало услугите сметосъбиране и сметоизвозване -там има поставени бобъри,предстой да бъдат доставени още 8 броя.
Колкото и каквито и където съдове да бъдат поставени, селата ни са отвратителни, мръсни. Дворовете – да не поглеждаш. Разбира се, има малки изключения. Просот по-заможни семейства и домакинства не жалят пари и аранжират добре къщте си, около тях, пред тях. Има зебележителин постижения в това отношение. Бивш посланик си е вдигнал истински минидворец във възрожденсо нашенски стил в с.Згурово, напромер. Но панорамата, общаат картина, е лоша. Просто манталитетът на нашенеца е такъв – всичко хвърля в реката или в дерето, няма никаква система и подреждане по двора си, вехтории и ненужни неща всякакви илюстрират мирогледа му. Добавете неподдържаните пътища, грозните улици, соцнаследството тука-там като интериор, паметни места и … става лошо. Сега да видим как ще се изчистят с новоичките контейнеари тип „Бобър“. Никак!