Не прекалявайте с Пеевски
От управата на Бобов дол молят лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски за съдействие по спор между фирми в центъра на миньорския град. В четвъртък кметът Елза Величкова е имала лична среща с Пеевски, за да го запознае със сериозния проблем, който може дая остави без работа към 300 души. Спорът е заради фирма, закупила терен от бившата мина в ликвидация, заградила имота и не допуска преминаване през него. Това отрязва достъпа на работещите до две предприятия, както и доставките, спедицията, създава и други прорбеми. На два-три пъти работниците излизаха на протести. Преди дни е спрян и токът до двете предприятия за обувки и за мебели. Просто саботаж – някой ожтразял основен елкабел. Отишла полиция, обазувано е досъдебно производство. И какво от това… Нащата си продължават „Правим всичко възможно, за да решим проблема с двете предприятия, до които е блокиран достъпът. Бях в София и разговарях с председателя на ДПС- Ново начало Делян Пеевски. Той пое ангажимент да помогне, коментирахме предприемането на доста мерки. Не бих желала да ги оповестявам предварително. Работим по проблема“, коментира след срещата кметица на Бобов дол Величкова.
Някога, пр разцепването на ДПС, почетният председател на движението Ахмез Доган каза: „Момчето прекали!“. Сега цяла кметица тича от Бобов дол при Пеевски. Защо. Полицията, прокуратурата, областен управтел и пр.А и самата Община – да търси тя решение. Да търси нов път към двете предпрятия, щом оня се гради. Стига с тоя Певевски. За всичко, ама за всичко. Много му пука за Бобов дол. За гласовете там – да. Затова и оня … Златарски помиряства и се навира навсякъде!
Месец: март 2025
Каишка
Каишка
Протестно шествие срещу насилието над животни организираха от неправителствени организации, сдружения, граждани в Кюстендил. Те се събраха пред сградата на Областната дирекция на полицията, шествието мина пред Окръжна прокуратура, пред съдебната палата, а след това – на площад „Велбъжд“ и до Общината .Протестиращите поискаха законови промени. Както и да има и да функционира зоо полиция, работещи институции и наказания за насилниците над животни. Някои разказаха за драстични случаи на стрелба и насилие над кучета в Кюстендил и общината, останали ненаказани. Представителка на учреденото в града сдружение „Мръсни лапи“ съвсем основателно иронизира протуратурата – за боевете с кучета прокурорите се произнасяли, че става дума за ….“нестандартни забавления“.
Над 50 души протестираха и се включиха в шествието от пл.Свобода до съдебната палата в Дупница срещу насилието над животни. Участниците настояха за максимална присъда и за променена законова база за престъпленията на тандема Габриела и Красимир от Перник за това, което са причинавали на кучета с цел печалба. В протеста се включиха предимно млади хора, от неправителствени организации и сдружения, граждани, както и от екипа на общинския приют за кучета.И изравниха нещата – простъпления и срещу животни и срещу хора да се санкционират еднакво. Дори Памела Стефанова, млад юрист, организатор на шествието, и тя е на тази позиция.
Ами, да. Хванали на каишка или гушнали домашния си любимец протестират за разнообразие. Без яснота как се променя закон, какво нещо е правосъдието ни. Престъпления срещу жинотни /кучета/ е имало – нали си спомняме за станала любимка четиринога, на която бяха отрязани и четирите крака преди години. Всичко мина и замина. И сега така. То и Дебора я бяха рязали с макетно ножче на 400 места, па се оказа, че не е съвсем така. И при кучетата. Водете си ги за каишка /или гаджетата си/, разхождайте се, протестирайте с тях, но не вадете произволни неща от микрофоните и мегафоните,- неща, които не стават и няма да станат. Тандемът от Перник също ще се измъкне – без да ги оправдава нищо от чисто хуманна гледна точка. Но – това е положението. И по-малко фейс интерпретации, ако може …
По патриарха
По патриарха
„Предметът „религиознание“ не се налага и не се натрапва на децата в училище, защото вярата е нещо изключително лично.“ Това казва в Кюстендил патриарх Даниил, който оглави литургии в два кюстендилски храма пр посещението си в града. Работна група с представители на Светия синод и Министерство на образованието и науката работи и прецизира и детайлизира нещата относно въвеждането на предмета „Религия“ като редовен в училищата. Предстои и обществено обсъждане по темата. Целта е този въпрос да се дискутира и да се разсеят страховете на някои хора, недоумението и незнанието на някои от тях. Какъв е проблемът? „Става това, че „царят дава, пъдарят не дава!“, отбелязва Негово светейшество. Директорите давали отпор, както и някои от родителите . Когато предметът влезе в редовната програма, учениците ще могат да се запознаят с нашата ценностна система, църквата ни е запазила в тъмните векове на робството, казва патриархът.
Звучи наивничко. Нима не му е известно на Негово светейшество, че над 90 процента от българите са атеисти, с промити от комуниз/ъ/ма мозъци. Особено училищни директори, преподаватели, огромна част от родителите, дори и от най-младите. Атеизъм. И в стихонтворенията на Вазов е така. Няма как „религиознание“ да стане редовен, камо ли – любим, предмет на децата по школото. Нищо, че в Кюстендил трима богослови преподавали по свободно избираема дисциплина. Правят го заради заплатата /хоронорара/. Не за друго…
Абсурди над Гюешево
Абсурди над Гюешево
Общинските съветници в Кюстендил гласуваха „за“ бизнеснамеренията на фирма, която иска да възстанови работата в закритите преди повече от 20 години мини за добив на олово-цинкова руда над граничното с. Гюешево. Според плановете на дрежеството на близкия язовир „Руен“ ще се изгражда ПАВЕЦ.Звучи си направо абсурдно. При обсъждането на плана и бизнеснамеренията на частната фирма с представетелство в София /от строителни бранш/, се разбра, че дружеството вече е закупило трите хвостохранилища в арйона на Гюешево, които са сериозна екологична заплаха – обособено при вятър. По-грозно и от лунен пейзаж. Хвостът е залял цели дерета, до жиците на далекопроводите.От отлагания на терена хвост новите мераклии ще добиват стъкло и тухли, строителни блокчета. Ще бъде възстановен добивът в един от закритите през 2002-2003 год. рудник „Лебница“. Спжред експерти по рудодобив възстановяване работата на мините над Гюешево изглежда трудно за реализиране, дори невъзможно. Показателно е обаче това, че оттатък границата, в Северна Македония, добивът на олово-цинкова руда не е спирал, а трите рудника в съседната държава са собственост на българска фирма.
И въпреки всичко – нещата изгеждат като фастасмагория. Къде ще възстановят минна работа в тая пустош. Пловдивска фирма искаше да кара въпросния хвост в района на КЦМ и да извлича втоличво олово и цинк. Нищо не стана. И сега няма да стане. Кой знае какво са намислили тия с представтелство в София. Абсурд?!
Срам в Дупница
Срам в Дупница
В Дупница събират средства чрез дарения за над 600 хил. лева за ремонт на детското отделение на общинската болница, казаха от местната управа.Общината ще дари 100 000 лв. – дивидента от печалбата на самата болница, за което се очаква съветниците да гласуват решение на предстоящото си заседание. Условията, при които са настанени при заболяване малките пациенти и придружителите, са лоши, некомфортни. Така е от години. Отделението не е ремонтирано от 40 години. Вътре са ситинсик музейни експонати – железни креванчета и шкафчета, без мивки по сотите, не можеш да стоплиш едно мляко на дете, истинска мъка и за пациентите и за родителите им…
В края на 2024 г. е изготвен проект „Светулка“ на фондация „За доброто“, по който работят организации и сдружения в града. Необходими са 638 000 лв. По последни данни са събрани 390 000 лв. С дивидента на Общината сумата ще нарасне. Постъпленията са от серия дарения, от благотворителни събития и чрез кутии за дарения. След обновяването детско отделение ще бъде сред най-модерните, обещават инициаторите на кампанията.
А, дано.Излиза, че болницата ще даде реално 150 хил. лева и Общината – „с чужда пита помен“…В същото време в сметката на болницата са около 3 мил. лева от печалби. И.. болницата се прави на бедна, та да се ективизират дарения и спомоществователи. Защо досега сама не се е справила? Както е да то гледаш – срам за града. Да държат в такова състояне детското си отделение. За какво ли друго не се намират пари. За това е трябвало първо да се мисли!
Как харчим
Как харчим
Започва наблюдение на бюджета в 73 домакинства в Кюстендилско, обявиха от Териториалното статистическо бюро. Проучването се провежда в България от 1925 година и е включено в Националната статистическа програма за 2025 г. Домакинствата са избрани на случаен принцип, разделени са в три подизвадки от по 24 домакинства в Кюстендил, Дупница, Сапарева баня, селата Слокощица, Мала фуча, Яхиново и Блажиево. В периода април – юни 2025 г. домакинствата от всяка подизвадка се включват последователно в наблюдението на домакинските бюджети. Всяко от тях участва в изследването три пъти в рамките на годината на ротационен принцип. По време на своето участие домакинствата попълват дневници за получените доходи и направените разходи през текущия месец, както и информация за нерегулярните доходи и направените разходи за предходните два месеца, когато не са участвали пряко в изследването. Ще бъдат посещавани и подпомагани от трима анкетьори за цялата област. В дневника ще се пише всичко – що купуваме, кое как харчим, постъпления, прихоид и пр., поясни директорът на Статистическото бюро в Кюстендил Силвия Тамакярска.
Като всичко, що прави Статистиката, и това няма да е напълно вярно и показателно. Домакинствата са избрани на случаен принцип. Има ли в тях милионери – едва ли. Домашният бюджет всеки си го знае. И бедният си е беден, богатият си е богат. Застанете на касата на някоя от веригите. Всичко ви става ясно. Без анкети и дневници. Ромите нямат сметка под 50-60 лева, българите трудно стигат тия нива .Ромите купуват най-скъпите шоколади на децата си. Те в проучването ли са и ще си казват ли какво харчат и откъде са им постъпленията. На най!
По-истинска благотворителност
За втора година в Дупница и 16-те села на общината стартира благотворителната кампания „Великден във всеки дом“, организирана от тукашното сдружение „Близо до теб“. Миналата година, благодарение на дарителската подкрепа, кампанията е била много успешна и са зарадвани над 400 нуждаещи се хора преди Възкресение Христово. Отзовават се много дупничани, които даряват за кампанията козунаци, яйца и продукти, както и от училищата и детските градини в града, където изработват картички. Даренията ще се приемат до 12 април в разкрития дарителски пункт. Той се намира на улица „Захари Стоянов“ 8 в Дупница, всеки работен ден от 8.30 до 16.30 часа. „Не толкова козунаците или продуктите. Колкото картичкиет и вниманието, което чувстват тези хора им носи настроение“, отбелязва Асен Кирилов от сдружението „Близо до теб“. Кметовоте на селата им давали имената на най-нуждаещите се, такива в беда о закъсали.
Така си е. По-истинска благотворителност трябва и за тези хора. Не само в Дупница. Навсякъде ще се прави сега преди празниците. Нека не се викат телевизиите и камерите, без микрофони и излишен шум. Дарявай, и да е истинско. Без корист и хвалби и пиарстване! Аман!!
Такива вече няма – Лили Шмидт
Такива вече няма – Лили Шмидт
100 години от рождението на дарителката благодетел, носител на орден „Стара планина, Лили Шмидт ще отбелeжат съгражаните и в Кюстендил. Организатори са местното благотворително дружество „Майчина любов“, учредено преди 120-130 години, и централното градско читалище „Братство“.Медицинската сестра, родена в Кюстендил, живее и работи във Франфуркт на Майн, Германия. Първите дарители за България са нейните пациенти, а Кюстендил е от първите градове, получили помощи, изпратени от Лили Щмидт още през 1990 год. .- двадесеттонен камион с дрехи, обувки, медикаменти, медицински уреди и продукти, като стоките са разпределени за сиропиталища, старчески домове, за бедни граждани.През 1992 г. лети за България с 50 кашона за Дома за инвалиди „Ильо Войвода“ – Кюстендил с желанието да направи параклис към дома, където хората да търсят утеха и помощ. И така беше открит параклис „Св. Василий“, който е първият в България в такъв дом. Беще и набожна. През 2003 год ром от кв.Изток беше намерил портофеал с ограмна сума пари – събрала ги, за да плати апртамент. Когато и ги върнаха, тя благодари. „Този чавек ходи на черква, затова ги върна. Иначе – не“, изкоментира благодетелката. Беше удостоена с орден „Стара планина“. Пред социалната трапезария в центъра на Кюстендил, където в понеделник ще има поклонение, има поставен паметен знак за Лили Шмидт с мото: „Доброто е дар от Бога“. Паметният знак е на скулптора Мите Чудомиров…
И така. Помагаше и помагаше. Правеше го истински и го преживяваше. Без жеание да я снимат и хвалят. Просто помагаше.Такива вече няма – Лили Шмидт.
Цени и роми на „Кюстендилска пролет“
Цени и роми


на „Кюстендилска пролет“
Поздрави и благословия от патриарх Даниил чуха хилядите на централния пл.Велбъжд, празнуващи „Кюстендилска пролет“. Посланието на Негово светейшество прочете Велбъждският епископ Исаак, втори викарий на Софийска митрополия и архиерейски наместник на града. Стотици кюстендилци и гости бяха на площада за отслужения от епископ Исаак и свещеници молебен за здраве. Новоизбраната девойка „Кюстендилска пролет“ Василена Димитрова, заедно с нейните две подгласнички, получиха символите на града от миналогодишните пролетни момичета .В ръцете си те взеха делва с минерална вода, плодове и хляб. Малко смутено миската честити „Първа пролет“…. Празнуващите бяха поздравени и от кмета на Общината инж. Огнян Атанасов „Уважаеми жители и гости на Кюстендил, добре дошли в Кюстендил, добре дошли в античния град Пауталия! Оттук тръгва емоцията, оттук тръгва пролетта. Пожелавам на всички вас да бъдете най-вече здрави, да бъде слънчево във вашите души. Така, както пролетта разцъфва за нов живот, така да разцъфне и нашата Общината. Честита пролет“, каза той. „Радвайте се на пролетта, радвайте се на младостта, радвайте се на хубавото време!!!Творете само благини за Кюстендил и за неговите хора! Бъдете единни, бъдете здрави, бъдете силни, вървете с дръзновението на тези млади хора, които са с нас и около нас,използвайте опита на по-възрастното поколение и творете само благини за Кюстендил и неговите хора!Честит празник!!!“.с тези думи областният управител инж. Александър Пандурски поздрави хората дошли да отбележат Първа пролет в Кюстендил. Пожелания отправи и председателят на ОбС- Кюстендил, Димитър Велинов. „Честита пролет, скъпи съграждани. Желая много здраве, една плодородна година. Много щастие на вас и на вашите семейства. Добре дошли на всички гости! Надявам се, че ще се възползвате от кюстендилското гостоприемство, защото кюстендилци са най-топлите хора в България“, каза Димитър Велинов. А най-високопоставеният гост беше Мая Манолова, кандидат-омбудсманът.
Така – по сценария и режисурата. А акценти на празника някак логичон станаха цените за 21 март. Убийствени. От същите ресторантьори чорбаджии, които само преди дав дни вреха заради ДДС от 20%. За празника ДДС сигурно стана 50%. А ромите стават нещо неизбежно, което все още предстои. Но… Честита пролет!
Многотия при художниците
Многотия при художниците


Традиционната изложба „Кюстендилска пролет“ беше открита в една от залите на Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“. Галерията е в цялостни ремонти, но животът / и изложбите/ продължават. Изложбата „Кюстендилска пролет“ води началото си от 1978 година. До 1993 година тя е била със статут на национална /какви времена са били!/.
Каквито и да са времената обаче – прави впечатление многотията. 54 автори са представили 143 произведения! След пресявката оцеляват 104. От тях 35 ще пътуват за Прага, там ще се открие изложба на 9 април, а пълно съдействие по гостуването оказал кюстендилецът живописец Румен Саздов, който от години е пражанин. Честито! Ама, що за изобилие вадят местните живописци. Няма спиране. От всички поколения, има и доста млади. За нива – да кажат специалистите и ценителите. Но шедьоври няма. Дори и сред наградените трима – сред тях, втори е самият Саздов.Напълно обяснимо!
Последни коментари