Огромен е интересът към второто издание на фестивала „Джамала“ в Кюстендил. Това с голям ентусиазъм обяви на специална пресконференция кметът инж. Огнян Атанасов. На 15 и 16 февруари според него в Кюстендил ще дефилират над 4000 участници от 52 маскарадни групи от всички краища на страната – Кюстендил, Ямбол, Силистра, Благоевград, Перник, Карлово, Павел баня, Сливен, Видин, Шумен, Казанлък, Елин Пелин, Петрич, Брезник, Радомир еи др. Тоя чевек, кметът, губи мярката май. Къде чак толкова. При положение, че не сме джамалджийски район – въпреки няколкото села, които имат някакво ниво.
И продължава. Изключителен интерес има и от страна на фотографите, като към момента над 70 са заявили желание да бъдат акредитирани. Огромен интерес има и от страна на търговците. „Това показва значимостта на фестивала и означава, че в града ще пристигнат и много туристи, което е сред основните цели на фестивала, заедно с това да покажем и съхраним традициите. „Събитие от подобен мащаб не е правено до момента в Кюстендил. Считам, че сме създали организация, при която наистина празникът да премине безпрепятствено“, посочи и зам.-кметът Кристиян Иванчов. Транспаранти за Джамала-Кюстендил имало от седмици в района на Банско чак, при Разлог и др.
Та – почва се. Програмата в съботния ден стартира в 10.30 ч. с официално откриване на фестивала и детско фолклорно шествие, в което участие ще вземат над 250 деца от Кюстендил и ще продължи с дефилета на групите до 18.30 ч. В неделния ден програмата започва от 11.00 ч. и продължава до 17.30 ч., когато ще бъде и официалното награждаване на победителите. Журито на фестивала ще бъде 5-членно, а в неговия състав влизат експерти от Българска академия на науките. За втора поредна година врати отваря и единственото по рода си Джамалджийско село, където ще може да се закупят ръчно изработени сувенири, кукерски маски, аксесоари за маскарадно облекло и др. Тази година фестивалът прегръща каузата в подкрепа на Янис, а желаещите да помогнат 14-годишното момче в битката му с болестта, ще могат да го направят като оставят своето дарение в дарителските кутии при всяка една къщичка в Джамалджийското село или като закупят артикул от Благотворителния базар при паметника на Димитър Пешев. „Убеден съм, че всички ние – кюстендилците и гостите на града, ще успеем да съберем сумата, необходима за лечението на Янис, така както сме го правили многократно и Божията помощ ще спасим едно кюстендилско дете“, каза инж. Атанасов. Не пропусна да отбележи – наградите на фестивала ще бъдат за първо, второ и трето място. Ще има и 10 специални награди. За първо място наградата е 5 000 лева. За второ място е 3 000 лева, а за второ място – 1 500 лева.
Всичкото тоя град втаса, сега ще джамалари. Здраво. Ченгета си сменят дежурствата или излизат в отпуск, за да стегнат маските, редиците и групите и да тръгват в събота. Кметове по села май друго и не правят – освен да се готвят за участие, и като публика. Търговците не могат място да си намерят в трескава подготовка как да ударят печалба от това стълпотворение, обещано от кмета. И всичко е на фона на едно нескончаемо лумкане, та лумкане. Май идва в повече…

 

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *