Дигиталните юноши
Над 90 % от учениците в Кюстендил се справят сами при проблеми в интернет комуникациите и социалните мрежи, сочи проучване на Окръжния съд и немската организация с нестопанска цел „Харта 22“ – „Свободата да знаеш“. В проучването се включили над 40 възпитаници от Езикова гимназия „Д – р Петър Берон“ и ПМГ „Проф. Ем. Иванов“ в града от 9 до 12 клас. Предстои в анкетите да се включат още над 40 ученици от други учебни завадения, като по искане на училищните ръководства в допитването ще се включват и осмокласници. „Харта-22“ има клон в Кюстендил /как, па все в Кюстендил!/ и ще продължи работата си и занапред, казаха от Окръжния съд.
Над 75% от децата приемат заявки за приятелство в мрежата, ако познават човека в реалния живот, показват данните от анкетното проучване. Положителен резултат е, че над 90% от учениците са наясно, че всичко, което се появява на чужд екран, вече не е лично / скрийншот / и може да бъде препратено, както и, че снимки и видео трудно се изтриват от интернет. Възрастовото ограничение за създаване на профил в най-често използваните социални мрежи Instagram и Facebook е 13 години. „Не правете обидни или унизителни коментари за другите, това може да бъде и престъпление“, казва председателят на Окръжен съд Кюстендил, съдия Пенка Братанова, като цитира конкретни текстове от Наказателния кодекс. Немалка част от учениците на двете гимназии, участвали в анкетата, признават, че използват едни и същи пароли за вход в профилите им в социалните мрежи. „Свободата да знаеш“ е образователен проект на Окръжен съд – Кюстендил и немската организация с нестопанска цел „Харта 22“, насочен към младите хора и правата им в социалните медии.
Какво да ги образоват, те – юношите се дигитализирани, знат си всичко по нета. Щом на 13 години имат профили, участия, писане и чатене. Всичко при тях се развива супер бързо – дигитализацията, наркотиците, секса, драмите и неуспехите, не дай, Боже!!
Последни коментари