Британците да се научат на български референдум

zx450y250_2708793

                   0000218784-article3   Êí - çà Âåñî Ìàðêîâ, "Òâîÿò äåí" Ïðè ïðîâåðêà íà ôóðíèòå è öåõîâåòå çà õëÿá â Êþñòåíäèë è ðåãèîíà àãåíöèÿòà ïî êîíòðîë íà õðàíèòå óñòàíîâè äîñòà íàðóèåíèÿ. Íÿêîè îò îáåêòèòå ñà çàòâîðåíè - êàêòî è äâå ñåëñêè ôóðíè. Ñíèìêà Êèðèë ÔÀËÈÍ

С 51.9% от гласовете на референдума на 23 юни 2016 г. Великобритания напуска ЕС. Над 1 милион повече гласоподаватели поискаха Обединеното кралство да излезе от Европейския съюз. След окончателния резултат от референдума за членство на Обединеното Кралство в Европейския съюз премиерът Дейвид Камерън обяви, че ще подаде оставката си през октомври. По думите му британският народ е заявил решението си страната да поеме по нов път и това трябва да стане с ново правителство. Същевременно политици от Шотландия и Северна Ирландия заявиха, че Великобритания вече не представлява интересите на техните държави и може да предприемат стъпки да я напуснат. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер свика спешна среща на ръководителите, за да съгласуват обща европейска позиция след резултата от референдума във Великобритания. Още през нощта, когато резултатите загатнаха за т. нар. Брекзит, паундът се срина до 30-годишно дъно. Председателите на европейските институции призоваха Великобритания да не бави излизането си от ЕС.

                Êí - çà Âúòðåøíà èíôîðìàöèÿ  äóïíèøêîòî ñ.Êðàéíèöè ïîçíàâàò Äèìèòúð êàòî ìíîãî äîáúð è îòçèâ÷èâ ÷îâåê, ïîìàãàë íà âñåêè. Ñíèìêà - Ôåéñáóê, èçïðàùà Êèðèë ÔÀËÈÍ   472_7245_2             kn ArtsiiiВсе в този дух и последователност световните медии отразиха референдума във Великобритания. И човек си прави неволни съпоставки с нашенската обществена и политическа уродливост – как е при нас. Щом след наши референдуми не последва нищо такова. Нали червените проглушиха ушите на цял народ с допитването си за АЕЦ „Белене“. Отговорът беше „да“ се строи АЕЦ-ът, но „к`во от това“. Някой да закара строителните екипи там. Тогава защо ни беше това ляво изстъпление – е, свали ГЕРБ от власт за някой и друг месец и „к`во от това“. И на президентски референдум гласувахме за електронното гласуване – на някой обикновен гласоподавател да му е ясно какво се реши в крайна сметка по този „казус“? Сега и Славе Трифонов подхвана референдумските технологии закъм властта и влизане или пращане на хора в парламента или просто добре отиграва чужд сценарий в името на баснословни пари и възнаграждения. И бизнесменът, така наричан, Веселин Марешки. И той. А на местна, югозападна почва? Още легендарният дупнишки кмет д-р Панчо Панайотов замисли, организира, проведе и нищо не неправи в началото на 90-те години на миналия век с референдума „Иска ли Дупница да се оттегли като самостоятелен административен център от област Кюстендил?“. Над 100% отговорът беше „Да“, „ама к`во от това“, Дупница си остана в състава на регион, оглавяван от Кюстендил. В този областен Кюстендил пък кметът /трети мандат/ Петър Паунов на един етап прави референдум да се финансира ли и под каква форма да се финансира изграждането на здравен център „Св. Иван Рилски“ в Кюстендил. Допитването се провали, но кметът продължи да гради центъра, който след някоя и друга година…

                         182_8299    448_4823_2

Значи – защо англичаните да не се поучат от българския референдум. Правиш го, получаваш отговор, но защо да следват оставки, смъкване на националната валута, срив на фондовите борси, вътрешнопартийни трусове и разцепления и пр. Няма такова нещо – референдумът минал, всичко си е както го искат тия, дето го предизвикват, инициират, контролират. Стана дума за контрола – дали при тая прогнозирана крехка разлика между привържениците и противниците на британското еврочленство, ако беше при нас, нямаше с някоя циганска секция нещата да се обърнат в последния момент. Абе, тия англичани и британци – като не знаят да правят референдуми, защо се барем захващат. Нека си патят и да страдат сега. Няма да си имат своя Николай Бареков, феномена 16/16 и др. наши по банките на европарламента. Кой ще отстоява правата им, кой ще ги напътства в сложното и така динамично и ескалиращо наше европейско и световно съвремие. Па да ги води до Брюксел – дечица, най-активни читатели на регионални библиотека и пр., да влязат и да видят къде се кове европейското законодателство и правила, да видят на живо що за отговорности поемат евроизбраниците ни, от 27-те страни членки и нашите – тоже. Референдумът е специална работа – който не го умее, да напуска и да си гледа работата.

                         180_8022    421_2179

Юг News

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *