Чуй петела
На 2 февруари си честитим няколко празника. По черковния календар е Сретение Господне, Вълча Богородица. По народния календар е Петльовден. Извратени си честият събиране и препратки към Горна баня – конгрес на гейове имало там още от времето на соца, винаги на 2 февруари.
Мъжкият празник, преди като календарна дата и доста по-солиден като класа от 8 март например. По стар български обичай на този ден се коли петел за „здравето на момченцата“. Традицията идва от турско време, когато бабите са искали да предпазят мъжките рожби пеленачета от еничарските отряди. Петльовден или Петеларовден е най-разпространен в Източната част на България. Легенда разказва, че в тежките години на турското робство майка спасила първородната си рожба – момченце от тежко еничарство като заклала петел. Кръвта на животното опръскала вратата на дома, така еничарите – като минали, помислили, че в този дом вече са влизали и са взели момчето, и го подминали. Оттогава е обичаят и до днес с кръвта на петела да се направи кръстен знак на портата, както и на челата на момченцата. Перата на петела се запазват за украса и лек. Раздават се по съседите за здраве. Малко ала-бала, като на всеки празник.
За друго иде реч. Петелът, мъжкото начало, гребенът, гласът му, с неговия глас започва денят – де факто. По първи петли /има и такова предаване по Хоризонт на БНР/. 2017-а е Година на петела по китайския календар. „Петел пее“, отсичат истинските мъже стопани, за да всяват респект сред домашните. Има и село Чуйпетльово, в Пернишко се намира. И филм по Константин Павлов – „Чуй петела!“. Малко хора и от средната възраст си го спомнят. А трябва. С Николай Бинев, Никола Тодев, Невена Коканова. Да чуеш петела навреме, е доста важно за всеки един от мъжката част на това объркано и сбъркано човечество. Героят на филма доброволно сдаде „мъжеството“, предусещайки много преди физическия край „петльовия край“ в себе си. Но да останем на темата с петлите. „Случаят пенлеве“ с Наум Шопов например. Петел е любимецът на офицера началник сред войниците от цял полк. Кюстендилец се гордее, че единствен носи този прякор – Петела.
Затова в Жабокрът да не се правят на мъже и на герои, като колят мижав петел на брега на Струма и се напиват до огъня – младите на 200 м. над старите до реката. По-добре борба с петли да устроят за такъв ден, не да вадят брадвата. Да чуят петела, лесно е да го сложат на пъна до реката и да махнат със секирката.
Юг News
Последни коментари