Ден: 09.02.2017

Рокади, рокади – да ти се сгади!

Рокади, рокади – да ти се сгади!


Новият шеф на Кюстендилска област Йордан Татарски получи символично властта от досегашния губернатор Виктор Янев и неговия екип. Не мина без традиционния за такива случаи подарък – химикал. Чиновниците не могат да измислят нещо друго. Виктор Янев заяви, че е горд с работата си и оставя една много добре работеща администрация. „Кой знае, може вие отново да се върнете на поста“, отговори новият областен шеф. И се почна: „Благодаря за топлото и радушно посрещане на Янев и екипа му. Роден съм и съм израснал в Кочериново, но летните си ваканции съм прекарвал в Кюстендил, затова и градът е на сърцето ми. Спортист съм, играл съм като халф във „Велбъжд“- Кюстендил, по – късно в Свищов съм бил републикански шампион по футбол 2 години /това няма как да се разбере дали е така – „Академик“ /Свищов/ никога не е бил шампион на страната!/. Г-н Янев също е спортист и казвам това, за да подчертая, че ние спортистите не се отказваме от целите си, волеви сме. Не съм най-харизматичният и спокоен областен управител, но съм сред най – подготвените. Бил съм главен секретар на МРРБ и ценя изключително работата на администрацията. Аз надграждам сам себе си, какво остава за останалите, ще надградя работата на досегашната администрация”, заяви с чиновническа рутина Татарски. И изръси едно… ” искам да създам условия за укрепване на демокрацията в нашата област и да се възвърне доверието в държавната власт”.

 
Абе, и той спортист. Както предишните областни началници Иван Каракашки/ завършил „ски“ във ВИФ/, футболистът Владимир Стойков-Лито, Любомир Анчев, дипломиран треньор по тенис, Виктор Янев, също възпитаник на НСА. Но Татарски има къде-къде по-разгърната не само спортна биография. Злите езици припомнят за гравитирането му към ВИС, или, че е имал секретарство при тогавашния министър на регионалното развитие в кабинета „Сакскобурготски“ Костадин Паскалев. „Абе, откъде па се взе точно тоя Татарски. То за кмет на родното му Кочериново не го искат, а става областен. Мани-мани“, взеха да подхващат назначаването му по кюстендилските кафенета. Добре, че ще е за два-три месеца.
Другото е по-страшно от един кочериновец Татарски. Рокадите. Областни управители, които се сменят така често и почти са все спортисти. Скоро ще има нов шеф на РИК, след като ВАС тумби окончателно от тази позиция омбудсмана на Кюстендил Васил Иванов. Който се кълнеше, че законът му позволявал да е изборджия номер 1 за региона, можело да си замрази функциите на обществен посредник и после пак да се върне да омбудсманства. Да се чудиш как четат закона тия юнаци – самият Васе Иванов, над десетимата от общинските съветници, които са юристи, и го избраха и назначиха. Па и омбудсманът Мая Манолова, която каза наскоро, че е законно омбудсманът на града да е шеф на РИК, но не е е морално. „Мая Манолова ли ще ме учи на морал. Все едно Ванко-1 да основе пансион за девици“, отвърна й жлъчно Иванов. Оказа се, че и двамата не са чели закона, а Мая Манолова може би не си спомня в детайли какво е записала в същия този закон. Но нейсе. Колко конкурса се правиха за шеф на здравната каса – докторите Емилия Георгиева ли не става, д-р Христо Кознички ли не беше, д-р Матей Попниколов от Дупница влиза три пъти в конкуренция със сегашния шеф на регионалната каса д-р Сашо Котев. Колко пъти се сменяха шефовете на областното Пътно, на регионалния инспекторат по образованието, където във врата на вечната Радостина Новакова постоянно диша съученичката на Симеон Дянков от гимназията в Ловеч Стела Мицова. Колко пъти началник на РДВР бива явлението Чавдар Караджов, а в системата на горите явлението Васил Пуров. Да не навлизаме в други звена. „Рибарство и аквакултури“, фонд „Земеделие“ и службите „Земеделие“, агенцията по контрол на храните, здравна инспекция и трудова инспекция, „ученически лагери“, където след недоразумението Иван Иванов-Ванюша при кабинета „Орешарски“ сега шеф е друго недоразумение – Стоян Станков. И пр. и пр. Рокади, рокади според това кои горе вземат и упражняват властта. Да ти се сгади!

Юг News