Месец: май 2024

Трус

Трус
Председателят на Общинския съвет в Кюстендил трябва да се избира на всеки 6 месеца – това е записано в правилника за дейността на минипарламента. Досегашният председател Димитър Велинов обаче остава на тази позиция – поне за още 6 месеца. На практика принципът на ротацията не беше приложен и това поражда доста коментари. Някои го отдават на предизборната кампания и взаимодействие и пазарлъци между отделните партии. Димитър Велинов е от гражданската квота на Партия на залените, от която е и градоначалникът инж.Огнян Атанасав. Двамата живеят и на една улица. Сега Велинов е бил предложен от групата на БСП, което е много странно. Направо е абсурдно. Днес всичките червени активисти се изпокриха. Вървят коментари, че бившият червен депутат, сега – зам.-кмет Бойко Клечков вероятно стои в тази комбинация. Велинов е бил подкрепен и от ГЕРБ, което е още по-странно – общо 28 са били „за“ и три „въздържал се“. Като и тримата „въздържали се“ са юристи.Това не трябва да се подминава. Очевидно ротацията не се тълкува като смяна на човека, на кандидата, а по-друг начин. Коментарите и споровете вероятно ще продължат. Не се знае дали областният управител инж.Александър Пандурски ще върне решението за преразглеждане -едва ли. „Ротазията се състоя.БСП номинираах Велинов. Ние /той и Велинов/ сме равно отдалечни от политическите партии, е сега времената са изборни. Правилно е решението“, тълкува нещата кметът инж.Огнян Атанасов
Както и са ги тълкува – това си е трус в общинската власт. Не можеш едно да казваш и обещаваш, а друго да става….

Ех, „Марек“!

Ех, „Марек“!
След драматчен мач и дузпи „Марек“ /Дупница/ не стигна до елитната Eфбет лига. А това щеше да му 30-и сезон в майсторската група. „Марек“ е и може би и най-изпадалият тим в България. И какво от това. Мачът във Враца показа редица неща. Това, че градове като Дупница са пренебрегвани и неглижирани – всякога и по всяко време. Ето и сега – защо такъв важен, решаващ, мач се играе на стадиона на отбора от Ефбет лигата. На неутрален трябваше, така е по-справедливо. Кой ги измисля тия тъпи правилници. В БФС, къде другаде.
Сега е време за тъга, за униние. Дано отборът не се разпадне. Това ще е най-лошата развръзка на всичко. Не бива – заради неповторимата публика. „Само „Марек!“

Синдромът Дупница

Синдромът Дупница
Сдружение „Рила-обединени за доброто“ е учредено в Дупница а неговата це е „в помощ на хора, нуждаещи се от скъпо лечение у нас и чужбина“. Сред учредителите са бизнесмени, политици, настоящи и бивши кметове, представители на лекарското съсловие, граждани. Целта на сдружението е събиране на средства за лечение на хора от града и региона, които се нуждаят спешно от средства за скъпоструващи лекарства и операции у нас и чужбина. Средства, които са непосилни за голяма част от тях, а тежката административна машина на държавата създава допълнително трудности – често пъти те се оказват фатални, коментираха учредителите. Ще се подпомагат кампании в града и региона на болни хора, възрастни и малки деца, които се нуждаят от скъпоструващо лечение и операции. Идеята е да се канализира цялата енергия да се координират кампаниите и усилията по набиране на необходими за лечението на тежко болни поциенти средства. А такива случаи има почти постоянно. Преди повече от 20 години в града беха събрани необхосимите средства за лечеинето на 6-месечно бебе в Германия, детето беше с левкимия и беше изликувано напълно. Тогава зад кампанията застанаха братя Галеви. Към сдружението ще се привлекат хора, които вече са провеждали такива кампании за набиране на средства, както и хора от местния мини парламент и неправителствени организации, които са помагали в подобни начинания, както и хора от бизнеса. Така се е стигнало и до избора на хората, които да влязат в сдружението и които ще работят безвъзмездно. Сдружение „Рила- Обединени за доброто“ се роди в Дупница.
„Идеята е от много време, но поради различни причини се забавихме да я осъществим. Щастливи сме най- сетне да я представим. Целта е изцяло благородна- да подпомагаме кампании в града и региона на болни хора, които се нуждаят от скъпоструващо лечение. Това ще позволи да се създаде ред при организирането на кампаниите, нещата да се канализират, да се въведе ред и да случват по- лесно. С нас са Валя Белчинска от Сапарева баня, Цвети Гущерова от Яхиново, Михаила Баева. Всички те са изпитвали трудността да организират благотворителни кампании. Целта на фондацията е да се помага за това.“, каза Ивайло Проданов, представител на фирма „Рила спорт“ /дали не и бивш служител на ГДБОП– Председател на сдружението е общинският съветник от „Народен съюз“ Анастасия Давкова. В Управителния съвет участват още съветникът от „Глас народен“ Георги Градевски и Махаила Баева, съпруга на Бранимир Баев, който за съжаление загуби битката за живота си. Кампанията за набиране на средства за лечението му обедини цяла Дупница през миналата година. Членове на сдружението са още бизнесмените Божидар Сотиров и Ангел Владимиров. Също и строителният предприемач Красимир Караиванов, който нееднократно е подкрепял благородни каузи и ще бъде силно рамо в екипа. Част от сдружението е и д-р Кирил Николов, който разчувства залата със своята история.
„Каузата на моето семейството беше първата, обединила града. Така успяхме да спасим моето дете Пламен Николов. Той е първото бебе, родено през 2003 г. Роди се обаче с вродена малформация на черния дроб и се нуждаеше от трансплантация. По това време у нас дори не се говореше за чернодробна трансплантация. Можеше да се направи в Германия. Само за 3 дни беше събрана нужната сума от 80 000 евро. Синът ми е най- малкият трансплантиран пациент от България. Беше само на 3 месеца, в момента е втори курс в Техническия университет. Когато се стартира кампания, трябват подписи. Близките на болния ходят до Министерство на здравеопазването, до Здравната каса, по банки, професори в определени клиники. Самата процедура е ужасна. Ние ще помагаме. За момент не се поколебах, когато ме поканиха да участвам в сдружението.“, каза д-р Николов. Председателят Анастасия Давкова подчерта, че всички участници ще работят безвъзмездно. „Първата ни цел е да наберем първоначален ресурс, който да бъде наличен в банковата сметка на сдружението и да може да се ползва при спешност. Всяка кауза, по която работим, ще бъде представяна пред обществеността. Ще направим фейсбук страница с контакти, чрез която ще информираме обществеността за кампаниите и събраните средства.“, заяви Давкова. Кметът на община Дупница Първан Дангов поздрави организаторите за благородната кауза и даде заявка той и екипът му да оказват пълна подкрепа. „Само изстрадалите знаят какво е да ходиш по стъпалата на държавата администрация за два подписа и да срещат само бездушие. Когато се бориш с една болест, се бориш с времето, а то понякога не достига. Дано и Бог ни помага за доброто начинание. Стискам палци, имате моята и подкрепата на целия ми екип. Оказва се, че ние ние трябва да вършим работата на държавата. По- важното е обаче, че, когато доброто надделява над злото, обществото върви напред. Състраданието, чувството на съпричастност ни отличава от животинския свят. Приветствам екипа на тази инициатива. Препоръчвам да подпомагаме инициативите тихо, не е нужно да се вдига шум. По- важен е афектът е. Дано има нужда от по- малко кампании.“, пожела кметът. Сред гостите в залата беше Филип Пейчев, внук на дупничанина проф. Драган Бобев, който беше прочут детски онкохематолог. Събитието уважиха общински съветници от всички политически групи, представители на политически партии. Присъства кметът на Сапарева баня Калин Гелев, който беше в компанията на Ваня Белчинска, чиято кампания за набиране на средства за лечение обедини и Дупница, и Сапарева баня. Присъства майката на 9- годишния Богомил- Моника Вукова. Само за седмица бяха събрани 58 000 лв., нужни за операцията на детето в Турция. Събитието уважиха бившите кметове Панчо Панайотов и Атанас Янев, собственикът на санаториумът в Сапарева баня Искра Генкова, бившият зам.- кмет на Сапарева баня Емилия Елчинова, прокурорът от РП- Дупница Ивайло Василев, банкерът николай Каварджиклиев- водач на листата на БСП, бизнесмени и др.
Напълно в стила на Дупница .Дупнишки синдром .Мине се не мине време и нещо стане в тая Дупница .И нека напомник – „Дорото е дар от бога!“. Дай, Боже!!

Каква безработица, бе!

Каква безработица, бе!
6,9 % е безработицата за шесте общини към Бюрото по труда в Дупница – Дупница, Бобов дол, Рила, Кочериново, Бобошево и Сапарева баня. Без работа са 1610 души, като от тях 221 са с висше образование или 14%. Новорегистрираните през април безработни в шестте общини са 260, а 129 са заопчнали работа. Увеличение на безработните е регистрирано за миньорската община Бобов дол – 166 души, с около половин процент спрямо предходния месец .170 безработни са регистрирани в курорта Сапарева баня. Очаква се нивото на беработицата в региона да спадне – не само поради наемане на сезонни работници, прогнозира директорът на Бърото по труда Минока Николова. 160 заявки са постъпили от фирми да наемат бачкатори, като лимитът по проектът „Търся работа“ е до 6 работнишка. Търсят се и 10 работници – бояджии, за Италия на обекти на ЕС.
Така, че – каквати безработица. Става въпрос за мързел, има хора на които просто не им се работи и кесят по цели дни. При тоя черешобер, който започва. При тоя сезон, през който в кръчмите търсят ли търсят хора, дори да са хитиенисти. По разните програми на Бюрото по труда и на общините. Престъпление е да си безработен в тия времена, няма оправдание. Но не можеш нищо да не работиш, а да вземаш 2 хилядарки на месец. Няма как и затова – „Трябва да се работи!“

Важна е и фасадата

Важна е и фасадата
Нова наредба за символитe и отличията, за празниците на града ще разгледат на предстоящото си заседание в четвъртък общинските съветници в Кюстендил. Наредбата предвижда и обявяване на конкурс за химн и девиз на града. Наредбата ще регламентира предложенията, критериите и удостояването с почетни знания и връчване на почетните знаци и отличията на града, съобразени със законовите и нормативните актове. Нещо което не е гласувано досега и е първо по рода си. Наредбата урежда законово приемането на знаме, герб – като ще се запази досегашният, знаци, химн какъвто в момента няма и девиз какъвто също в момента няма. „Кюстендил е град с хилядолетна история. Всеки старинен град има и химн и девиз. Ние имаме прекалено много неща, които можем да покажем и да влязат в самия девиз, чрез който можем да се промотираме”, казва кметът инж. Огнян Атанасов, който и като общински съветник отпреди повече от година е имал такова предложение, но то не е било внясано на заседание на съветницин Докато сега вече е обсъждано и в ресорната комисия. Стар мерак на кмета.
Нека – важна е фасадата. Но не идва ли в повече щумът и показността, докато работа по същество, в същината – нещо не се получава. Шестмесечието отдавна мина. Нещо налице, за отмятане? Това искат кюстендилци. Могат и без химн или девиз. Или въпреки тях…

Друго си е

Друго си е
Община-Кюстендил връчи награди за принос в сферата на културата.Изявени личности, със значим принос в развитието на местната, регионална и национална култура. Те бяха номинирани от директорите на културните институти по покана на кмета инж. Атанасов. Девет доказани професионалисти, дали своя принос в различни сфери на културата бяха номинирани, а двама от тях бяха отличени и получиха почетния плакет на Общината. Ето ги
Арх. Юлий Фърков, посмъртно отличен с Награда на община Кюстендил за принос в сферата на културата 2024 г.
Доц. д-р Ангел Симеонов Джонев /историк/
Мирослава Божидарова Таскова /музеят/
Димитър Георгиев Божилов / от сдружението „Марин Големинов“/
Михаил Георгиев Калдъръмов /поет/
Виолета Йорданова Атанасова /журналист и поетеса/
Евгени Симеонов Серафимов /художник преподавател/
Галинка Дамянова Симеонова /библиотекар/
В сферата на образованието на база мотивирани предложения от директорите на кюстендилските училища и детски градини.
В категория „Учител в предучилищно образование“ за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил се отличават:
Виолета Димитрова- ДГ „Славейче“, Надя Николова- ДГ „Еделвайс“ и Силвия Николова- Атова- ДГ „Първи юни“
В категория „Учител в начален етап, ЦПЛР-ОДК“ за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил се отличават:
Галина Гикова-Александрова- Шесто ОУ „Св. Паисий Хилендарски“, Елка Пенкова- НУ „Св. Климент Охридски“, Любка Радкова- ЦПЛР-ОДК и Ренета Михалкова ОУ „Св.св. Кирил и Методий“.
В категория „Учител в прогимназиален етап“ за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил се отличава Снежинка Тодорова- ОУ „ Св.св. Кирил и Методий“
В категория „Учител в гимназиален етап“ за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил са отличени:
Албена Джонева- ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, Борислав Гошев- ПГИМ „Йордан Захариев“, Диляна Боева- ПГИМ „Йордан Захариев“ и Донка Стоянова- ЕГ „Д-р Петър Берон“
”Млад учител на годината“
В Категория :“Млад учител в предучилищното образование“ за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил се отличават:
Ралица Андонова- Христова – ДГ Слънце
В Категория: “Млад учител в начален етап, ЦПЛР- ОДК“ за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил се отличават:
Васил Василев- НУ Св.Климент Охридски“
В Категория: “Млад учител в гимназиален етап “ за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил се отличават:
Миглена Цекина- ПМГ „Проф. Емануил Иванов“,
Директорът на ОУ “Паисий Хилендарски“ Здравка Тасева е Директор на годината за област Кюстендил.
Това е. Друго си е да те наградят. Па макар и от Общината. Па макар и по спорни критерии. Честито!

 

 

 

Възрожденщина

Възрожденщина

dav
dav

kn 24 majjj

С нова песен, посветена специално за града и жителите му, с дефире на 6-те обединени детски заведения, 13 училища и гимназии, с представители на културните институти в града и от 41 читалища, в Кюстендил отбелязаха Празника 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празничното шествие , след като първи мина колоната малчугани от детските заведения, поведе ОУ „Св.св. Кирил и Методий“, което наскоро отбеляза 204 години от основаването. На 180 години пък е единственото селско училище сега – това с.Раждавица, където се бучават близо 100 деца до 4 клас. Към празнуващите се обърна кметът инж.Огнян Атанасов, който идтъкна, че „благодарение на нас слявански народи, десетократно с повече население имат азбука“ /нещо такова/. За поредна година четирима педагози получиха грамота „Неофит Рилски“ от министъра ан боразованието проф.Галин Цоков.За втори път носител на отличието е старши учителят от ЕГ“Д-р Петър Берон“ Донка Стоянова.Наред с химна „Върви, народе възродени!“ прозвуча и нова песен, посветена на Кюстендил по стихове на поетесата Светла Радкова в изпълнеие на детски състав.
С поредица от инициативи и в навечерието на 24 май в Босилеград отбелязаха празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Кулминацията беше днес, когато Културноинформационният център „Босилеград“, Сдружение „ГЛАС“ и Гражданският комитет „Западни покрайнини“ отбелязаха деня на буквите в село Извор – пред черквата „Св. Троица“ и първото килийно училище – там, откъдето според изследователите и местното население през 1832 година започва Възраждането в Краището. Пред храма в село Извор се събраха представители на културни и обществени организации, творци, граждани, както и консулът ни в Ниш Димитър Цанев. Гостува и хор „Иван Топалов“ от Дома на културата в Перник, който изпълни църковни и български популярни песни, а ученици от Основното училище в Босилеград изнесоха рецитал за светите братя Кирил и Методий, след което им бяха връчени грамоти и награди. Програмата, организирана от Общината, продължи в Дома на културата в Босилеград. Делото на светите братя Кирил и Методий беше почетено с поднасяне на венци и цветя и пред паметника им в Белград. Агенция „Танюг“ съобщава, че в церемонията, освен дипломати участваха и представители на съюза на писателите в Сърбия, Словакия и Черна гора, на културни сдружения от страните, където Кирил и Методий са извършвали просветителска дейност.
Така беше и в Дупница, по села и градове. Някаква възрожденщина, на която доста народ все още се кефи и захласва .Нищо, че – както върви, авбуката сес вежда до едно техническо средство. След време може да има код, по който си пишем, пращаме послания, обичаме, любим и мразим. Но какво да се прави- „Върви, народе възродени!“ пък каквото такова….

Бедни ли? Сме.

Бедни ли? Сме.
Абитуриентите на Кюстендил минават по червен килим, опънат на централния площад „Велбъжд“, което създава допълнителна тържественост и дори асоциации с Холивуд и церемониите по Оскарите. Поне такива са очакванията. На площада е издигната арка „На добър час““, през която ще преминават облечените в чудни тоалети момчета и мовичета. А първи минаха тази вечер завършващите Езиковата гимназия „Д-р Петър Берон“. Идеята абитуриентите да дефилират по цантралния площад „Велбъжд“ и по централния булевард „България“ е на кмета на града инж.Огнян Атанасов. Допитал се бил до всички училища и получил одобрение. „Да създадем нещо ново“, хвали се градоначалникът уфилен до невъзможност сред чакащите шпалира „зрители“ и познавачи на хубавото и пищното.
Гледа човек, и се замисля. Какъв парад на скъпотията, манията, малко снобия. И т.н. Какви коли само, автосалоните на Запад биха се поучудили. Може и пари да са вземали назаем, от приятели, кредити и пр., но родителите на тези деца са се охарчили както трябва. Че и повече. А сме били бедни и отчаяни. Да не мислим за това. Браво, абитуриент .Вие сте. Не кметове, родители, учителите, директори и т.н. Вие сте!

Ихууууууууу!

Ихууууууууу!
Стартира туристическата линия „Пауталия“. Макар официално това прескгои та 24 май. Откритият бус „Мерцедес“ пропътува пробна с журналисти ик мета на борда по отредения ме мрашрут. Ле-ле! Трасето – акфалтът, надвесените клони, мръсотиите наблизо, са отвратителни. Но кметът инж.Огнян Агатакон е понеме от ентусиазиран „Благодаря на превозвача, който закупи автобуса / за 120 хил. лева – рециклиран/,брандира го с прекрасни гледки от Кюстендил. Благодаря на фотографа Влад Чанев, който предостави своите снимки. Този туристически бус ще върви по линията от центъра на града до „Хисарлъка“. Вече има промяна в нормативната уредба и тя не позволява да се движат туристически влакчета, които пресичат други пътища – общински или републикански. Това е и причината да нямаме такова влакче, но за туристическите автобуси това не важи“, обясни кметът. И се качи и той. Прави си селфи и се радваше като второкласник…
Туристическата линия носи името „Пауталия“. Тя е заложена в общинската транспортна схема. Дължината е 4,6 км. Маршрутът е с начало и край на площад „Велбъжд“. Бусът ще качва жителите и гостите на Кюстендил до лесопарк „Хисарлъка“, където е Римската крепост от 4 н. крепост. Предвидени са няколко спирки, а една от тях Вилата на генерала. Линията ще бъде сезонна, а автобусът ще се движи при добри метеорологични условия. Предвидени са десет курса на ден. Засега не е обявена цена на билета от фирмаат превозвач -„Пътнически превози“.
Ами какво остава. Кметът Атанасов е отдавнашен мераклия и за лифт пл.Велбъжд-Хисарлъка. Колко му е да го подхване и него. Ихууууууууу!

Кибици

Кибици
170 са безработнте в курорта Сапарева баня, което е около 6 % – това стана ясно на организирания от Бюрото по труда-Дупница в града информаионен ден под наслов „Успешни зедно“. Основно възможностите за започване на работа са в хотелиерството, ресторантьорството и балнеологията, стана ясно на приемната.Безработица около 6% в курорта се счита от експертите за висока, след като в града има открити и работят около 200 къщи за гости, 5-6 хотела, над 10 балнеокомплекса и плажове, където се търси работна ръка. Както и в курорта Паничище, по туристически и почивни бази по съоръженияга по Рила планина. Но има проблеми, казва Моника Лазарова, директор на Бюрото по труда в Дупница. Няма желаещи да започват. Ниски са им заплатите и възнаграждението.
Преди време кметът трети мандат на Сапарейрото Калин Гелев направи едно свое обяснение за безработицата в курорта. Тогава, преди десетина година, безработните са били около 10%. „Мързи ги да ряботят.Преди години към имотите имаше голям интерес, плащаха сериозин пари за земя, за курортни места и терени. Имаше интерес /и от руснаците/. Бързо забогатяха и после само си харчат парите. Защо им е да ряботят“, обясняваше градоначалникът. Някакъв такъв феномен се забелязва и в Кюстендил. През годините на югоембаргото. Тогава само децата и мъртвите не караха бензин през границата. Милиони се изкарваха. Бързо и лесно. След това – „пас“ и кибичене….