Ден: 12.12.2024

Доктори с жълто

Доктори с жълто

dav

Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Никола Василиев“ и Община Кюстендил ще стимулират със стипендии всички ученици, избрали да следват медицина и да работят като лекари, медицински сестри, акушерки и клинични лаборанти в родния си град. Това беше разяснено на срещи по училищата с представители на здравното заведение, Обшинската администрация и от Тракийския университет. Младите ще бъдат мотивирани с висока стипендия и с гарантиране на работни места, веднага след като завършат. А болницата ще реши сериозни кардрови проблеми със специалисти. Това обяснил директорът на здравното заведение в Кюстендил Димитър Стоилов по време на разяснителни срещи с дванадесетокласници. Финансовата подкрепа цели да мотивира учениците да следват специалности, за които има голяма липса на кадри в цялата страна. В срещите по училищата се включили още дългогодишната главна сестра на МБАЛ “Д-р Никола Василиев” Нели Евтимова, зам.-кметът на Кюстендил Бойко Клечков и доц. Бойко Соколовски от Тракийския университет. Те обяснили предимствата и подчертали, че това ще облекчи до много голяма степен финансово и самите родители. Четиримата поговориха със зрелостниците от Професионална гимназия по икономика и мениджмънт “Йордан Захариев”, Езикова гимназия “Д-р Петър Берон”, Спортно училище “Васил Левски”, Професионална гимназия по туризъм “Н. Й. Вапцаров” и Природоматематическа гимназия “Проф. Емануил Иванов”.
Директорът на болницата изрази надежда, че това ще мотивира младите хора да останат в града, след като завършат висшето си образование. Той изтъкна като плюс, че с получаването на стипендия студентите ще бъдат спокойни и ще могат да се посветят само на обучението си, без да се притесняват финансово и да се налага да мислят за започване на работа. “Трудно е да учиш и работиш едновременно – едното винаги ще бъде на заден план. За вашите родители също това е голяма помощ и спокойствие”, обясни Стоилов. След семестриалното завършване студените трябва да сключат 5-годишни договори за работа в болницата в Кюстендил. “Едва ли има нещо по-добро за един млад човек от това, веднага след като завърши, да се реализира и да започне работа”, изтъкна директорът на МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Той обясни, че болничното заведение модернизира своята база и осигурява медицинска апаратура от най-високо ниво. “Но ако не сте вие, ако няма кадри, всичко това е безмислено. Няма да има кой да лекува. Решението за избора на тази хуманна професия е голяма отговорност, затова помислете добре”, призова Стоилов. Той покани учениците, при желание и интерес от тяхна страна, да посетят болницата в Кюстендил – да се запозната с процеса на работа, да получат повече информация, да поговорят с лекарите и персонала.
Зам.-кметът Бойко Клечков поясни, че Община Кюстендил има желание да подготви кадри за детските градини и училищата. “Ние гарантираме, че с подписването на договори, ще бъдете наети на работа след завършването си – или по линия на Общината, или по линия на болницата”, уточни зам.-кметът. При подписване на договор с Община Кюстендил осигурената ежемесечна стипендия ще бъде в размер на 400 лв. Това ще бъде обвързано със започването на работа в детска градина или училище в община Кюстендил, след завършване на медицинското образование. Двойно по-висока стипендия ще се осигури, ако студентът реши да работи в МБАЛ “Д-р Никола Василиев” за 5-годишен период, след като завърши. В този случай се осигуряват две стипендии – и от болницата (370 лв.) и от Общината (400 лв.). Месечната сума за издръжка на студент тогава ще бъде близо 800 лв. Доц. д-р Бойко Соколовски заяви, че, ако младите изберат да следват за медицински сестри в Тракийския университет, ще имат предимство да се обучават в Кюстендил и практиката им ще минава в местната болница. Той изтъкна предимството на това, че няма да се налага да пътуват и да живеят в друг град.
Малко са прекалени тия десанти по училищата сред кандидат-докторите с жълто около устана /все още/. Няма нужда от токоз омайване и кандарми. Лекар си е престижна професия от сътворението нас вета до днес. И се предават от баща /майка/ на син /дъщеря/. Така е и до днес. Докторите са от най-заможните във всяко едно общество. И в съвремието. И при демокрацията се бутаха в полотиката, кметуваха и кметуват. А при соца саом децата и внуците на активните борци и висши номенкратурчици записваха медицина 6,5 години обучение. Затова- тийнейджърите сами ще решат. По училищата им обясняват и как да карат тротинетки. Учат ги на модерни дисциплини, компютърни дизайни и пр. А те, тийнейджърите, си знаят най-добре какво искат. Могат и в болница, но могат и не….