Абсурди над Гюешево
Общинските съветници в Кюстендил гласуваха „за“ бизнеснамеренията на фирма, която иска да възстанови работата в закритите преди повече от 20 години мини за добив на олово-цинкова руда над граничното с. Гюешево. Според плановете на дрежеството на близкия язовир „Руен“ ще се изгражда ПАВЕЦ.Звучи си направо абсурдно. При обсъждането на плана и бизнеснамеренията на частната фирма с представетелство в София /от строителни бранш/, се разбра, че дружеството вече е закупило трите хвостохранилища в арйона на Гюешево, които са сериозна екологична заплаха – обособено при вятър. По-грозно и от лунен пейзаж. Хвостът е залял цели дерета, до жиците на далекопроводите.От отлагания на терена хвост новите мераклии ще добиват стъкло и тухли, строителни блокчета. Ще бъде възстановен добивът в един от закритите през 2002-2003 год. рудник „Лебница“. Спжред експерти по рудодобив възстановяване работата на мините над Гюешево изглежда трудно за реализиране, дори невъзможно. Показателно е обаче това, че оттатък границата, в Северна Македония, добивът на олово-цинкова руда не е спирал, а трите рудника в съседната държава са собственост на българска фирма.
И въпреки всичко – нещата изгеждат като фастасмагория. Къде ще възстановят минна работа в тая пустош. Пловдивска фирма искаше да кара въпросния хвост в района на КЦМ и да извлича втоличво олово и цинк. Нищо не стана. И сега няма да стане. Кой знае какво са намислили тия с представтелство в София. Абсурд?!
Последни коментари