При фелдшера
Започва изграждането на медицински амбулатории в 11 села в Община Кюстендил с финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост и програмата на здравното министерство. Модулните лаборатории за извънболнична помощ трябва да бъдат завършени и пуснати преди юни. Проектите са на стойност 82 252 евро или около 43 хил. евро за всяко от селата. Първоначално общината кандидатствала за 20 от 71 съставни села, където няма лекарска практика, но са одобрени 11. Някои от тях са с население близо 1000 жители. Това ще стане в селата Вратца, Граница, Гюешево, Жабокрът, Копиловци, Николичевци, Пиперков чифлик, Скриняно, Таваличево и Шишковци. Новите амбулатории ще бъдат предоставяни за безвъзмездно ползване от лекари или фелдшери медицински сестри, чрез договори между Общината и медицинските специалисти.
Малко трудно е да си представим как човек от Пиперков чифлик ще се прегледа при фердшера или сестрата във „фургончето“ насред село. При положение, че може и пеша да стигне до Кюстендил /няма и 2 километра/. Та селата в радиус 13 км. от града трудно ще задържат джипи, след като той не получава „бонуси“ от здравната каса. То е и защото всеки може да хване рейса, да запали колата и да отскочи до поликлиниката в Кюстендил. Ама нека да ги има амбулаториите и тук и там.Едно кръвно да мерат на някоя баба, пак е нещо…
Последни коментари