Расо ерата „Паликарски“
След 30 години начело на Дупнишката духовна околия – втората по големина и площ след Казанлък в страната, отец Георги Паликарски е сменен, каза пради официално да се разбере той. Като не скри, че за него е изненада и не и имало никакви „индикации“, че ще трябва да се прибере в родното с. Яхиново и да служи в местния храм „Св.Петка“. Новият архирейски наместник на Дупница е отец Венцислав Ангелов, който досега служел в Бобов дол и е ръкоположен само преди 5 години. Иначе е от Ресилово… „Благодарен съм, че толкова години служихме заедно. Пеехме, имахме несгоди, но винаги се решаваше каквото трябва“, промълвил след оглавената лично от патриарха Даниил служба в неделя отец Паликарски и след каноничната му смяна и пращане в пенсия. „Вътрешен пуч стана, финансистка го пр… е …. ба“, казва човек от екипа му. Паликарски е с неизменно участие и присъствие в духовните и в по-значимите светски и обществени събития на Дупница и околията. Досега ръководел над 30 свещеници, като думата му е била закон. Познава се с политици, с бизнесмени, с известните в близкото минало братя Галеви. Служил е в почти всички храмове в Дупнишко, на няколко пъти последната година посрещаше патриарх Даниил. Отецът се беше зарекъл да изгради параклис и на Седемте рилски езера. „Най-неочаквано стана. И без някой да е разговярал с мен, без предупреждение. Намам обяснение. Но знам много и затова може би ставам неудобен“, мъдрува над новата ситуация Паликарски. Който вече ще служи в родното Явихово и в селата от Горно поле. А в понеделник, 16 февруари, прави 65 г.
Накои му съчувстват, други са категорични: „Крайно време беше!“ Самият отец изглежда доста смачкан. Както и да е. Расо ерата на Паликарски за „любимата“ ни Дупница свърши!
Последни коментари