OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Пътят дo урната
Автомобил, нает от Общината, ще кара трима избиратели от три гранични кюстендилски села до най-близката секция за вота на 19 април. Избирателните списъци все още не са изготвени, но в селата Червена ябълка, Савойски, Сажданик, избирателите по постоянен адрес едва ли са и трима, след като някои карат зимата в града при близките си и не са се върнали. И дано да са живи всичките. На последните избори през 2023 год. избирателите по списък в трите умиращи паланки са били четирима. Бил е нает автомобил да ги закара на километри по черни пътища до секцията в най-близкото Ново село, но това не се наложило, след като дъщерята на един от възрастните мъже ги придвижила с колата си, а след това ги върнала обратно. Сега отново ще бъде нает високопроходим автомобил, каза завеждащият организационния отдел на Общината Мирослав Миланов.
В дуги селца пък може да се случи друг парадокс. Секционните комисии трябва да са от по 9 членове, колкото са парламентарно представените политически сили. А избирателите може да се окажат и под 9. Секции като в Бобешино свършват гласуването до 10-11ч. След това комисията го удря на истинско скучаене. До 20 ч. Когато могат да товорят урната. До Бобошено не стига и GSM сигнал, никакво интернет покритие. Като откъснати са от света. Но гласуване има.. Глас народен. Някога в съседното с.Жеравино живееше 42-годишен мъж, безработен. Ходеше 12 км. пеша до Бобешино, за да гласува. Страхувал се човекът, че ако не стигне до урната, ще му отнемат помощите като безработен или че няма да го включат в програмите за временна заетост. Това е то.
Последни коментари