Пълно будалкане

dav

Община-Кюстендил е внесла проект за саниране на 49 жилища за 60 мил лева.по системата „Справедлив преход“ на Програмата „Развитие на регионите 2021-2027г“, каза кметът инж.Огнян Атанасов. Проекти са внесли и общините Бобов дол и Дупница. Бобов дол – за 10 блока за 12,5 мил. лева, Дупница – за 15 сгради за 15 мил. лева… Същевременно от МРРБ обявиха, че стартира оценката на първите проекти за енергийна ефективност на жилища в трите най-засегнати въглищни региони – Перник, Кюстендил и Стара Загора. Одобрените проекти ще станат ясни в началото на 2025 г. Общо 329 проектни предложения от 3-те въглищни региона са подадени по процедурата за подкрепа на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. (ПРР). Получените предложения са от 24 общини в най-засегнатите въглищни региони -Кюстендил, Перник, Стара Загора. Общата им стойност е почти 455 млн. лева, което надвишава около 2 пъти бюджета по процедурата – 196,4 млн. лева. Само за Кюстендилска област са предвидени 32 мил. лева, уточни кметът на Кюстендил инж.Огнян Атанасов. А са заявени 60+12,5+15 мил. = 87,5 мил. лева. Т.е. – шансът е никакъв. 1 към 3.
Но будалкането продългжава. „Дейностите в проектните предложения трябва да съответстват на приоритетите, включени в одобрените териториални планове за справедлив преход за трите области. С изпълнението им се очаква да бъде намалено потреблението и сметките за ток на домакинствата, на въглеродните емисии чрез внедряване на възобновяеми енергийни източници, отоплителни и климатични инсталации, намаляване на енергийната бедност на най-уязвимите потребители на енергия. След изпълнение на енергоспестяващите мерки многофамилните жилищни сгради в трите региона трябва да постигат клас на енергопотребление „В” или по-висок и да подпомогнат прехода към климатична неутралност в тези региони. Оценката на получените предложения ще се осъществи на два етапа – започва с проверка на административно съответствие и допустимост, следва техническа и финансова оценка, и трябва да приключи през месец януари 2025 г.
Освен настоящата процедура по Приоритет 4 на ПРР 2021-2027 г., Управляващият орган на Програмата планира до края на 2024 г. да бъдат обявени следните мерки: за повишаване на квалификацията и преквалификацията, за картографиране на уменията на засегнатите работници в секторите на въгледобива и производството на електроенергия от полезни изкопаеми; за подкрепа на диверсифицирането и адаптирането на фирмите (малки и средни предприятия) в трите региона към икономическия преход и за подкрепа на индустриални и логистични паркове и зони в тях.
Планираните допълнителни инвестиции в рамките на ПРР 2021-2027 г., свързани с прехода към зелена енергия и опазване на околната среда в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил са в размер на 2,7 млрд. лева, осигурени по Фонда за справедлив преход. Пишат от МРРБ.
Какъв зелен преход, бе!Тецаджиите нали се бориха, барикади правиха на АМ „Струма“ миналото лято. Пак може да излязат. Тия субсидии точно никога няма да дойдат, както са обещани -2,7 милрд лева, от които за Кюстендилска област са 122 мил. лева. Повечето отиват за Стара Загора. Така, че – „пиши ги бегали!“, ще кажат в Бобовдолско, Дупнишко…

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *