Градушка – не по Яворов
На този етап в област Кюстендил е невъзможно изграждането на градозащита с ракетен и самолетен способ. Това се дължи на засиления въздушен трафик в този район. Това каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов по време на петъчния парламентарен контрол. От лятото на м.г. земеделски производители от региона пишат до различни институции, както и до Общината, с искане да се изгради такава площадка. Обсъждана е възможността за изграждане на защита от градушки с използване на наземни генератори, не само в област Кюстендил, а и в други части на страната. Правено е и обследване на терените, добавя кметът на Общината инж.Огнян Атанасов. Минималната площ за организиране на противоградова защита с наземни генератори трябва да е 3 000 квадратни километра, както и осигуряване на непрекъсваемост на защитата. Най-подходящи области за стартиране на подобен проект са Кюстендил и Перник в Югозападна България, и Ямбол, и Бургас в Югоизточна България, като защитаваната територия в този район ще бъде продължение на територията, защитавана с ракетен способ в Сливен и Хасково, каза министър Тахов. В Кюстендилско градушка съсипва реколтата – в черешобера, при зеленчукопроизводството. Официална статистика колко са дните с градушка в годината обаче няма, казват от регионалната метеорологична служба, откъдето общинарите искали сводка. Изобщо – не е зло градушката в Кюстендилско …
Последните години отделни земеделски производители сами със свои средства организират противоградова защита, каза дългогодишният директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега земеделски производител, проф. Димитър Домозетов: „Ако се прави такава защита тя е местна. Трябва да се направи държавна защита, сериозна и отговорна. В района на летището, за да обхване по-голяма площ“, казва Домозетов, вече почетен гражданин на Кюстендил. „Някои гърмят срещу градушката, като се напият. И само прогонят облаците и градушката удари другаде, не при тях“, коментират местни хора.
Според министър Тахов след определяне на възможностите на бюджета за предоставяне на необходимото финансиране, ще бъдат проведени дейности по уточняване на местата, където би могло да бъдат поставени генераторите.“Ще се спазват изискванията те да бъдат разположени на отстояние приблизително 8-10 км един от друг, на охраняеми пожаробезопасни места. След това се предвижда провеждането на дейности по предоставяне на права на ползване по отношение на предварително посочените терени, както и провеждане на процедури по реда на Закона за обществените поръчки за изграждане на площадките и доставки на необходимите техника и оборудване“, обяснява Тахов.
Всичко изгрежда една художественаъ изсилка – и на кмета, и на депутати, и на някои от земеделските поризводители. Няма страшно от градушки. Да си летят самолетите над Кюстендилско, черешите да червенеят, зълното да се налима, целевчукът на зрее. Нищо по Яворовата „Градушка“. Да пази, Бог! Апа – и нали всичко ала-бала, и в земеделието!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *