Ябълки на моя край

Изключително слаба, почти нулева, е реколтата от ябълки т.г. в Кюстендилско. Обявиха го и от Института по земеделие. То е ясно- студовете през април са причината. „На 9 април температурите паднаха до –6,5 градуса, и то за продължителен период. По това време по-голямата част от ябълките бяха във фаза ‘розов бутон’, което доведе до пълно измръзване на цветовете“, обясни доц.Станислава Димитрова, шеф на института. Няма нито един стандартен сорт ябълки, който да е издържал на тези студове. „Получените добиви са изключително ниски. Не може дори да се каже, че това е реколта. Има минимални количества само от някои хибриди, създадени в нашия институт“, допълни доцентката. Основната цел на Института по земеделие е създаването на нови, по-устойчиви сортове ябълки, които да понасят по-добре климатичните аномалии и студовете през пролетта. И т.н.
При крушите положението е още по-страшно. От 75 декара круши в градините на дългогодишния директор на Института по земеделие проф.Димитър Домозетов, сега земеделски производител, са родили само 4 дръвчета. При това плодовете им не стават..
Лоша година – и никакви компенсации на министерско ниво не могат да променят нещата. Затова пък поетът от с.Мламолово, Бобовдолско, от близкото минало Кирил Борисов, написа някога: „Ще цъфтите, ще шумите и след мене, ябълки на моя край“…Ще цъфтят, напролет!!
Последни коментари