Нахапано
Куче нападнало и нахапало известния планински бегач, ултрамаратонец, философ, учител и журналист Ивайло Атанасов, докато тренирал по брега на река Струма, разказва той за тежкия инцидент пред медии. Атанасов се готвел за участие в маратон във Валенсия. От полицията и прокуратурата в Кюстендил казаха тази сутрин, че до момента при тях няма подаден сигнал, жалба или заявителнси матеирал по случая. За следобеда не се разба дали е последвала жалба. Инцидентът е отпреди два дни. Според коментари Атанасов тичал по трасето на „Струма рън“, край едноименната река в района на с. Коняво В близост до речната дига той е нападнат от огромно куче, порода алабай.То се приближило с ръмжене към бегача, спряло за кратко, а след това се нахвърлило върху него. Мъжът е захапан първо за рамото, а след това и на врата. За щастие стопанката на четириногия нападател се оказала в близост и успяла да отдръпне кучето от падналия на земята маратонец. Предполага се, че Атанасов е имал боди камера и е заснел нападението от кучето. Има и качен клип по мрежите. Той подал сигнал на 112 за опасного куче. От полицията го посъветвали да подаде жалба. Или Атанасов ще се въздържи /не му се занимавало със съдебни истории/, или изчаква. Негови приятели коментират, че и преди година и половина отново е бил нападан от куче, докато тренирал.
Лоша работа! Това най-малкото ще наруши подготовката му за Валенсия. Не е безобидна физическата болка, неприятната психологическа травма. И т.н.Атанасов е железен, отвсякъде. Ще понесе и ще се справи. Само, дето прекали с появяванията пред камерите на телевизиите- Едва ли е наивен да си представя, че след неговия случай куче едва ли вече ще нападне човек – бегач или не! А така допусна малко излишен пиар философът бегач и маратонец. По-безшумно можеше. Едно медицинско, една жалба в полицията, да се разберат със стопаните на кучето. И да си продължи да бяга и да печели рън. А нахапаното ще отмине, ще отшуми…
Без категория
Да запеем…
Да запеем…
Българи и македонци, участници в 17-я традиционен международен конкурс за шлагерна песен „Пей сърце“ в Кюстендил, изпяха заедно известните „Йовано, Йованке“ и „Цветините очи“. Хванаха се и на общо хоро, което стана своеобразна кулминация на фестивала, организиран от централното градско читалище „Братство 1869“ и Общината под патронажа на кмета на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Развяха се двете знамена – флаговете на РСМ и РБ. А хорото ес получи по алеята – въпреки тестонията и многото хора.
Свръх ентусиазиран беше директорът на читалище „Братство“ Иван Андонов. Такова съвместно пеене с македонците се прави за 11-и път. Диригент и на пеещите и на оркестъра /сборен от акордеон, китара, контрабас и др/ бе известната Кристина Димитрова, шик отвсякъде. Дали заради нее, но агентът Иван Тенев, запял. Каквото и да означава това. Щом и агентът… Да запеем!
И дядо Ильо е бил съединист
И дядо Ильо е бил съединист
Ситията около Съединението се случват на други места, в Пловдив, на 6 септември 1885 година, но Кюстендил е на своя пост. Тук Съединението намира големи и предани поддръжници и сериозен отзвук, каза историкът доц. д-р Ангел Джонев. Жще на следващия ден, на 7 септември 1885 година, в Кюстендил е организиран митинг на който присъстват около 2000 души. Той е проведен в подкрепа на Съединението, а два дни по-късно в Кюстендил е създаден Централен опълченски комитет. Комитетът е оглавен от Агапи Войнов, възрожденец, народен учител и проповедник. Този опълченски комитет организира няколко доброволчески формирования. „Това са четите на Стоян Богданцалиев и на Димитър Юруков, а целта е да се проникне в Македония и да се извърши не само съединението на Княжество България и Източна Румелия, а и на Македония“, разказа историкът. С,упер едия. От София обаче нареждат „лудите глави“ да се укротят- А ако им се воюва, да отиват на източната граница, където се чака война с Турция. Става въпрос за над 100 – 150 души доброволци, които заминават тогава за турската граница.
В Кюстендил се формира и още една доброволческа чета, по време на Сръбско-българската война, оглавявана е четата от Димитър Попгеоргиев Беровски. Това става в началото на 14 ноември 1885 година. Самото формирование е наречено Ильовата чета, защото старият поборник Ильо войвода също се строява в редиците на четата. „Довеждат коня му, той се качва на него на големия мост. Провеждат съответния парад. Тази чета след това се сражава в Сръбско-българската война“, разказа Ангел Джонев. Заради съединистките му изави и участието му в Сръбско-Българската война на дядо Ильо сърите му отнемат … пенсията. Според Джонев Кюстендил участва във военната защита на Съединението по подобаващ начин, защото в града са съсредоточени сериозни бойни формации от известния Западен отряд, който първо трябва да прикрива границата с Османската империя, а след обявяването на Сръбско-българската война да възпира проникването на сърбите. „Те проникват в Босилеградско, завземат седем села и в стремежа да се защити Съединението тези селища, на 15 ноември 1885 година, са освободени именно от този отряд, предвождан от Димитър Попгеоргиев Беровски. Тогава доброволците са съсредоточени в Кюстендил и Долна Любата. Така сърбите са отхвърлени от българската територия и военно е защитено Съединението, без тогава да се загуби и един сантиметър българска територия“, допълни разказа доц. д-р Джонев.
Абе, и съединистите и в Кюстендил не са малко. Според доц. Джонев. И Слава, Богу!!
Ограждавяването
Ограждавяването
Празненствата за 50-години, откакто Сапарева баня е обявена за град ще продължат до неделя, обявиха от Общината. От 18.30 часа днес на амфитеатър „Гейзера“ ще се състои официално откриване с богата музикална програма, а за 21.30 часа е предвидена празнична заря. Указът за обявяването на населеното място за град е от 5 септември 1974 год. Подписан е от Тодор Живков. Този ден – 5-и, а и заради деня на Съединението – 6 септември, стават традиционен и официален празник на града, казва кметът Калин Гелев. Програмата продължава на 6 септември с поднасяне на венци и цветя на паметника на Васил Левски. Поводът е годишнината от Съединението на България. След това ще бъде открита изложбата „Нишката на времето“. Местни художници също ще представят свои творби, подредени в изложба в градскаат галерия. Празненствата ще продължат със стари градски песни и концерт на Бони Милчева и Светослав Стойчев. На сцената пред най-горещия гейзер със 103-градусовата вода. На 7 септември ще се организира блиц турнир по шахмат, футболни срещи – деца и ветерани, спортни игри за деца. Ще се изяви и шеф Чоткин в кулинарно шоу. Група „Фактор“ ще пее за всички жители и гости на Сапарева баня. На 8 септември програмата продължава с Празник на детето – игри и забавления. Ще се организира и конкурс „Мис Сапарева“.
Така е – Сапарева баня попадна в благодатна вълна – 30 години от победата на социалистическата революция, и промени статуса си на град. Заедно с доста други „населени места“. Като Кочериново например, което ще чества половин век град на 21 септември. По-късно стана и Бобошево. Едва ли всичко в тия … градове е градско. Но -кой намазал, намазал.Мандалото хлопна, казват нашенци. Сега едно Невестино се напъва, щяло да кандидатства. Ама – надали. За ограждавяването трябва да имаш човек, един Симеон II, например, който като премиер направи град Баня, Пловдивско. Има имоит там. Невестино не може да извади такъв коз. Но – Наздраве със Сапарева баня!
Става гъкаво с боклука
Става гъкаво с боклука
Анкета как да се определя от 1 януари догодина таксата смет инициира Общината в Кюстендил. Кампанията ще продължи до понеделник в града – онлайн и хартиено, след което резултатите ще бъдат качени на сайта за обществено обсъждане.Преди да се внесе за решение в Общинския съвет, поясни кметът инж.Огнян Атанасов.С Постановление на МС от 4 април тази година общините трябва да преминат към нова методика и осново за определяне на таксата смет от 2025 год. Наредбата дава избор между три варианта, поясни кметът инж.Огнян Атанасов. Отговор на въпросите ще може да се дава онлайн, чрез социалната мрежа Facebook, посредством кметовете на селата, в пенсионерските клубове, читалищата и други институции.“Таксата за битови отпадъци включва три услуги. Те са по закон и Общината е длъжна да ги предоставя. Това са сметосъбиране и сметоизвозване, третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации, поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места“, разясни кметът. Кметът посочи, че до момента таксата за битови отпадъци се е определяла на база на данъчната оценка на имота. Държавата е възприела нов подход – „Замърсителят плаща“, задължавайки всички общини на територията на страната, с постановление на Министерски съвет, да преминат към нова основа за определяне на таксата за 2025 година. Наредбата дава избор на всяка община да избере между три варианта за всяка една от гореизброените услуги. За услугите по събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации и за третирането им, таксата може да се определя на база един от моделите: индивидуално определено количество битови отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост; количество битови отпадъци за имота, определено съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране на битовите отпадъци и честотата за тяхното транспортиране; брой ползватели на услугата в имота. За услугата по третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации са дадени също три варианта: Индивидуално определено количество битови отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост; количество битови отпадъци за имота, определено съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране на битовите отпадъци и честотата за тяхното транспортиране; брой ползватели на услугата в имота – живущи по настоящ адрес, наематели, лица пребиваващи на друго основание в имота. За услугите, свързани с поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания в общината, се вземат предвид брой ползватели на услугата в имота и разгъната застроена и/или незастроена площ на недвижимия имот. „Държавата задължи всички. Ние, като една общност, трябва да изберем най-справедливия вариант, за да не бъдем ощетени. Важно е да кажа, че всичко рециклируемо и предадено не се облага. Важно е да се насърчава рециклирането. Рециклираме ли – ще плащаме по-малко“, каза инж. Огнян Атанасов. Кметът посочи, че ще внесе предложение до Общинския съвет в Кюстендил, касаещо домакинствата за 2026 година. Ако в рамките на цялата 2025 година едно домакинство предаде в обособен пункт 150 кг рециклируем отпадък – стъкло, пластмаса, хартия, ще получи отстъпка от таксата за битови отпадъци. По този начин ще се насърчи рециклирането и ще се облекчи цялата система. Анкетата ще се попълва до 9 септември. След това ще се обработят данните от анкетата.Инж. Огнян Атанасов отбеляза, че разликата от 2015 година до 2024 година между разходвани и събрани средства за таксата битови отпадъци е голяма. Общината е дофинансирала този вид дейност с 8 500 000 лева. На този етап не може да се говори нито за увеличаване,нито за намаляване на такса смет, сега трябва да се избере подхода по нейното определяне. От 2023 година за град Кюстендил ставката се вдига от 1,4 на 3,5 промила, а за малките населени места от 1,4 на 9,5 промила. Което предизвика и протести пред Общината.
То, май и на кмета не му е ясно как ще стане на практика новата методика .Особено по селата. Пък има и вариант с чипове, с електронни карти за пускаме боклука си в контейнерите. Абсурд за повечето нашенци. Затова е най-добре… нещата и с таксата смет да се отложат.Централно- Така и ще стане, обзалагаме се!
По-внимателно с униформите!
По-внимателно с униформите!
За всички ученици от I до IV клас, обучаващи се в училищата на територията на община Кюстендил поетапно ще се въведат униформ, обявиха градоначалникът инж.Огнян Атанасов и поканени от него пет директорки на основни учиища. Ето и подробности. Ученически униформи ще бъдат въведени в Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ и в Основно училище „Професор Марин Дринов“. В Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“ и в Начално училище „Св. Климент Охридски“ вече има униформи за учениците, а в Спортно училище „Васил Левски“ са изработени отличителни значки. „В момента, в който бъдат въведени униформи, ще намалее и разделението между учениците, а това е изключително важно. Всяко едно дете, още от ранна възраст, обича да се показва, да се хвали с това което има, но без да отчита факта, че по този начин може да засегне някое друго дете. Когато бъдат въведени еднакви униформи, всички ще имат една и съща визия. Тогава един човек става част от общност. Човек цял живот се стреми към това да бъде част от общност, да се развива, да другарува, да има една по-широка представа за света. Това ще даде ползи за децата“, каза инж. Огнян Атанасов. Кметът посочи, че един комплект ученическа униформа е между 80 и 100 лева. В случай, че се поръчат по два комплекта цената ще бъде около 160 – 200 лева. А всеки един ученик l – IV клас получава ежегодно финансова помощ от страна на държавата, която е в размер на 300 лева. „Финансовият проблем не стои. Дори смятам, че това ще спести пари“, коментира инж. Атанасов.
Опитът сподели директорът на Началното училище „Св.Климент Охридски“ Евелина Димитрова. Там от 2010 год. са въведени ученическите униформи. „С течение на времето установихме, че това е една необходимост в днешно време. Задължителният комплект е около 80 лева. Повечето родители си избират по два или по три комплекта“, каза Евелина Димитрова. Зам.-директорът на Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“ допълни, че при тях ученическата униформа е стартирала от 2018 година с един клас. Тогава идеята е приета радушно. Класът се е откроил, създала се е по-голяма сплотеност между учителите и децата. Поетапно ученическите униформи са приети и в другите класове. Цената е около 100 лева. Всеки един от класовете си избира съответна униформа. В Основно училище „Проф. Марин Дринов“ също ще се въведе униформа, която ще допринесе за приобщаването на учениците към училищната общност. Предвижда се първоначално да има еднакъв елемент на униформа. Директорът на Основно училище „Св.св. Кирил и Методий“ Мариана Панчева каза, че идеята за въвеждането на ученическата униформа е изключително необходимо. „Децата имат и по-голяма сигурност освен, че се приобщават към училищната общност и се чувстват еднакви като в екип, това ще повиши и безопасността, защото те ясно се разпознават от всички в училище. Не могат да влизат външни хора в училище“, каза Мариана Панчева. Тя допълни, че мнението на нейните колеги е униформата да бъде задължителна за всички ученици – от I до VII клас. Самата униформа трябва да бъде съгласувана с родителите. В момента се провежда анкета сред тях, а след това Педагогическият съвет към училището ще вземе решение за вида на самата униформа и нейните елементи. „Това е много важно. По този начин възпитаваме учениците. Така ще им покажем, че стойността на е в материалното, в облеклото, а това което той излъчва и показва“, допълни директорът. Според Мариана Панчева по този начин, когато учениците се чувстват като общност, ще се намали тормозът в училище.
Звучи доста наивно това за тормоза. И това, че униформанат ще скрие неравенството между децата /заможни и незаможни, соцално обременени и пр./. Не е така и не е вярно.Затова – по-внимателно с униформите!!
Мъки по Кочериново
Мъки по Кочериново
В сградата на Общинска администрация – Кочериново беше проведена среща между представители на различни институции във връзка с водната криза в община Кочериново. В нея участие взеха: Веселин Станчев, съветник към Политическия кабинет на министър-председателя Димитър Главчев, инж. Александър Пандурски, областен управител на Област Кюстендил, Станислав Горов, кмет на община Кочериново и заместник кметовете Ива Черногорска и Невена Манова, инж. Даниел Орманков, управител на „Кюстендилска вода“ ЕООД, Николай Бозовайски, директор на ОП „Чистота“ и инж. Димитър Терзийски, служител на ВиК в региона. По време на срещата беше направен анализ на ситуацията, довела до липсата на водоснабдяване в община Кочериново. Коментирани бяха и мерките, които ще да бъдат предприети за трайно решаване на дългогодишния проблем. От страна на „Кюстендилска вода“ ЕООД стана ясно, че след проведена среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, предстои да бъде проведен цялостен анализ на водоснабдителната система, която доставя питейна вода за Община Кочериново. Служители на ВиК оператора ще направят обход на 9-километровото трасе на водопровода, който захранва общинския център, за да проверят неговото състояние. Ще се направи проверка и дали се извършва нерегламентирано ползване на питейната вода и при констатиране на такова ще се налагат санкции. Кметът Станислав Горов остава в постоянна комуникация с представителите на Политическия кабинет на министър – председателя Димитър Главчев и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, както и с „Кюстендилска вода“ ЕООД, които и до този момент оказват подкрепа на Общинска администрация – Кочериново за разрешаване на проблема. Община Кочериново изказва своите благодарности към всички, взели участие в срещата за проявената ангажираност. Всуе – ситият на гладния не вярва!
Това пищат на Фейса общинарите в Кочериново .В центъра, на двете „зебри“, пак имаше протестиращи. И в кв.Бараково. Това адски изнервя пътеващите, които са от Рилското корито, предимно. На прибиране от Благоевград, от Дупница, от самото Кочериново .Криво им е на хората без вода. Всички ги разбираме .Йма и така, да затваряш родните пътища, не е решение. Няма държава, няма управление, няма гражданско обшество.Сега – като заесени, като текатчешмите – „всичко е фул“, по израза на изкаралия три мандата кмет в Кочериново Костадин Катин. И той протестира. На него най му е ясно в каква държава живее. И в затвора лежа чомекът…
Събра му се на Самораново
Събра му се на Самораново
Самораново пратило писмо сигнал до омбудсмана, министъра на регионалното развитие и благоустройството, областния управител на Кюстендил, кмета на Дупница, управителя на „Кюстендилска вода“ и др. заради нетърпимото от месеци безводие и лоши ВиК услуги. 360 са се подписали в петицията. Това заявиха стотината протестиращи, които днес с блокада на гл път Е-79 край Дупница, продължила близо час, категорично заявиха, че ще отсояват исканията си докрай. Хората искат изцяло подмяна и ремонт на ВиК мрежата, която е отпреди 50-60 години, да започне на време обещания им от септември ремонт и почистване на водохващането, изграждане нов водоизточник. Михаил Сендин постоянен участник във всички досегашни протести обяви, че може до се преместят на Бинека и ан АМ „Струма“. „Ще гладуваме за вода. Ако спре река Отовица, ще сме зле“, прогнозира мъж от селото, който се гневеше, че имат вода, златна вода, предостатъчно, а бедстват. Кметът на селото Райко Цветков водеше протеста през цялото време, той, и полицията и жандармерията на място, не допусната напражение – макар, че групичка протестиращи, прояви инат и остана час на двете пратна на пътя. Не поставяме срокове – не може од утре да стане всичко. Наясно сме с това, но институциите трябва да ни обърнат внимание и да се задействат“, надява се Цветков.
Много му се събра на Самораново. Натресоха му нов затвор за 400 осъдени. Гледаха повече от 10 дни как дими на Черни връх на Рила над главите им. А за водата си го знаят – доникъде. Ама и такивата им протести като днешния са доникъде…
Мното бокук по Рила
Мното бокук по Рила
Бялото братство закри лагера си на Седемте езера, открит в края на юли. През месеца в планината са пребивалали хиляди участници в духовната школа и туристи. Предали района напълно почистен, от циркуса са събрани и свалени около 40 тона отпадъци, похвали дъновистите кметът на Сапарева баня Калин Гелев. През целия август Общината осигуряваше котейнери за смет до началната станция на седалковия лифт, а от Бялото братство сваляха събрания отпадък с коне. На 17 август от Братството организираха почистване на целия район. Пълнели оп един 4-кубиков контейнер на ден.. Около 6 тона боклук пък са събрани при мащабна доброволческа акция в Рила за дните от 21 до 25 август, организирана от ЕС „За Земята“. Те почистили района на хижа Чакър войвода и хижа Мусала. Над хижа Чакър войвода попаднали на старо сметище – бунтала и порутени „мощности“ от закрит почивен дом за хора със здраводловни проблеми /кожни заболявания/. Там извадили към 3,5 тона едрът боклук…
Ами – така е. Откъде толкова боклуци на 2500- 2925 м. височина. Нали туристите са стриктни, спретнати, дисциплинирани, чистототни. Ами. Добре е, че след тях вървят дъновистите, та да събират!
Браво, момчета!
Браво, момчета!
Повече от седмица при Черни връх в Рила, на 2 360 м. надморска височина, се гаси пожар, обхванал стотици декари. Пушеците с виждат от километри, от АМ „Струма“- също. Пожарникари, горски работници, военослужещи, рейджъри от НП „Рила“, доброволци са на терена. И всички, особено от изградеиня на място кризисен щаб, са възхитени и благодарят на екипа мотористи. Момчетата от няколко мотоклуба в страната, които, организирани по тяхната си система и правила, са на първата линия. От първите часове на пожара в непристъпния планински терен. Карат вода, с тонове на ден. Качвали ес на самия връх с машините си и меховете с по 30 килограма вода на гърба- Момчетата рокери не търсят екстремни преживявания по задимената и пламнала планина. Там са, за да се включват и да помагат. На няколко пъти и гл комисар Александър Джартов, директор на Националната служба „Пожарна безопасност и защита на населеинето“, отбеляза неоценимото включване досега на мотористите. Тонове вода качват на ден.
Браво, момчета!По пътищата създавате пролеми, ръмжите с моторите си когато си поискате по села, грвадове, паркове, морета, ама и на пожарите сте първи. За разлика от еколозите. Пожарът е на територията на НП „Рила“. Точно техни ехора искали да глобяват рокерите, че газят по терена. Ужас!! А те, от НП „Рила“, нищо не правят. За еколозите – кои са па тия. Не е като на платен екопротест или съдебно дело. Тук, на пожара, всичко е истинско. Няма това онова. Е, сега ще наградят някой пожарникар и горски за драмата под Черни връх. Мотористите може да са и на друг пожар по това време….
Последни коментари