Без категория

По мазетата

По мазетата
Екипи на Пожарната служба и Общината са иззели живачен термометър и 2 гайгер-мюлерови брояча от помещение на Езиковата гимназия в Кюстендил, съобщиха от полицията. Подателите на сигнала имали съмнения, че предметите излъчват радиация. Няма завишен радиационен фон в помещението и сградата, показали замерванията. На термометъра попаднали работници, които извършват ремонти по сградата на гимназията. Те подали и сигнала. Иззетите предмети са предоставени на Общината за съхранение и последващо унищожаване от оторизирана фирма. Не се е наложила евакуация на ученици или на персонал от учебното заведение. Експертът по управление при кризи към Общината Ивайло Чалъков коментира: „Открихме го в момента долу в мазето, където извършват ремонтни дейности. Термометър, който е със сонда долу и два гайгер-мюлерови брояча. Термометърът е напълно здрав, но е предпоставка някой от хората – строителите или монтажниците, или децата, евентуално, да не го пипне и да стане беля. Няма опасност от радиация. Взехме ги в два чувала“.
Какво ли няма по мазетата на българина. Щом и по училищата… Гражданска защита си оставила от години там термометър и два брояча. Чак сега си ги прибра. По мазетата са намирани и бомби, гранати. В мазето на Общината преди години откриха кутия /урна/ с праха на Тодор Ангелов-Божаната. Донесена незнайно кога от делегация, ходила за честване, свързана с личността му, от Брюксел. Добре е всички училища, общини и пр. да се пороват по мазетата.Някога в училище се учеше Начално военно обучение. И някой боеприпас се е запилял – със сигурност.

Защо така, джипита


Общинската болница в Дупница е внесла документи в РЗИ за откриване на кабинет за неотложна медицинска помощ, каза управителят и д-р Стефан Николов. Такъв кабинет от 1 декември в града няма, след като частната болница го закри поради нерентабилност, работи на загуба. Очаквано това породи недоволство сред стотици пациенти, които в тъмната част на денонощието, в празнични или през почивни дни са го ползвали. Ситуацията с кабинета за неотложна помощ в Дупница стана голям проблем, след като пациенти са принудени да пътуват до съседните Благоевград или Кюстендил, на 40 километра, за да получат необходимата медицинска помощ, дори за една инжекция. Джипита от Дупница сключили договор с поликлиниката в Благоевград. Общинската болница е готова да отвори неотложен кабинет, който да обслужва нуждаещи се пациенти. Но това ще стане вероятно след Нова година. А след това ще зависи и колко от личните лекари ще са готови да сключат договор и при какви условия. Здравната каса отпуска по 27 ст. месечно на пациент.
Шефът на общинската болница д-р Николов предупреди, че няма намерение да съсипва болницата си, ако джипитата, които евентуално ще сключат договор, искат голямо заплащане. „За 100 лева нито един личен лекар няма да си мръдне пръста да даде дежурство“, предупреждава той. Шефът на частната болница д-р Ени Лефтеров пък е категоричен, че е прекратил договорите с 34-ма джипита, защото са били напълно некоректни. Някои от тях сключили договори в… Благоевград. Защо така, дупнишки джипита. Някога, преди 10-на години за най-добро джипи в страната беше избрана лекарка от … Дупница. 2015 год. д-р Мария Соколова от Дупница оглави класация на лични лекари, справили се най-добре при лечението на пациентите си на хипертония и захарен диабет. Д-р Соколова е сред най-уважаваните от съсловието в града. Работеше в кабинет в най-големия жилищен комплекс в града – „Бистрица”. Ами, да – времената се менят.

Като по „Нотр Дам“

dav

Като по „Нотр дам“

dav

dav

В Кюстендил беше даден стартът на цялостните ремонти по градската художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора“. Събитие, чакано от десетилетия. Реновирането ще струва близо 22 млн. лева. Парите не са европейски, по националния бюджет на МРРР. Ремонтите трябва да продължат 400 дни, стана ясно на откриването, което стана доста тържествено и с водосвет, отслужен от Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак – втори викарий на Софийския митрополит и Патриарх Български Даниил. Като хо „Нотр Дам“ в Париж в събота как стана, подхвърляха някои. Икюстендилци взеха да си честият…
Галерията е открита през ноември 1972 година. През 1980-а, по повод 100-годишнината от рождението на патрона ѝ Майстора, започва разширение на сградата, изграждане на нова част на галерията, но през 1990 г. то е преустановено. С недовършеното крило застроената площ е около 3 000 кв. метра. След 34-годишно отлагане ремонтите ще продължат, като комплексът и отвън, и вътре ще изглежда нов, каза директорът – скулпторът Валентин Господинов: „Ние в момента експонираме не повече от 90-95 творби на Майстора. Във вида, в който ще бъде галерията, когато всичкото това нещо приключи, те ще бъдат над 250. И другото нещо, което е изключително важно и което за мен е много интересно, е, че ще има една зала, която ще бъде посветена на кюстендилската изобразителна школа. Това, което всъщност Майстора успява да създаде през своето творчество“. След дълги консултации с Министерството на културата, строителната фирма изпълнител, Общината и екипа е направен план – така, че през цялото време на ремонтите галерията да не затваря и да приема посетители, които за година са над 20 000.
Попмопзо и тържгествено, но и вървят догадки и въпроси. Кои фирми ще са изпълнител /от София и Бляагоевград са/, Ще има ли подизпълнители. „Няма, ще се справим сами“, каза човекът от консорциума. По кафенетата обаче се зикоментира, че и кюстендилска фирма участва, тя прави PVC изделия… Така, че. Ще се види какво ще излезе накрая. От 22-те милиона…

Зелникът /жабокрътският/

Зелникът /жабокрътският/
Кюстендилският зелник, по-конкретно – правен от майсторки в близкото с.Жабокрът, вече в вписан в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство – Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024“. Удостоверението и грамотата на читалището „Светлина“-Жабокрът, което всяка година прави ненадминат „празник на зелника“ им беше връчено от заместник-министъра на културата Калин Вельов. Номинацията на кюстендилския зелник беше направена преди два месеца от областна комисия, в която влизат експерт от Института по етнология и фолклористика и Етнографски музей при БАН, представител на Регионалния исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ ,както и местен краевед. Номинацията беше „Приготвяне на кюстендилски зелник – с групов носител Женска група към читалище „Светлина“ село Жабокрът са в категория „Специални обичаи, обреди и празнични традиции“ . Кюстендилската кандидатура беше представена като характерна кулинарна традиция, като е посочена значимостта му и като локална културна практика. Призьорките бяха поздравени от Общината е от кмета на Кюстендил инж.Огнян Атанасов.. „Както Майстора е прославил с четката си прекрасния Кюстендилски край по целия свят, така и вие със сръчните си ръце и големи сърца да продължавате да славите нашите традиции и култура“, пожела им инж. Огнян Атанасов. От години легенди се носят за жабокрътския зелник, а на самия празник всеки от участващите в конкурса зелник бива откупен и предплатен от дошли от цяла България любители и туристи. Цената последното лято на добре приготвен зелник в Жабокрът стигна 50 лева.
Цяло събитие… Зелникът си е зелник. А жабокрътският – още по. И кой моеж да прави истински, класически зелник в наши времена. В Жабокрът си ги знаят месариите. Читалището си е читалище, зелникът не е читалищна работа. Уви! Все по-рядсо се случва да е добър. Като от бабиниет времена. То опитват мнозина. ОИ фирми, цехове, пекарни, хурни. Пълен провал. Да идем по-често в Жабокрът!

Ей, това е – Сапарейро

Ей, това е – Сапарейро
По решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. Улицата, носеща името на йорданския град, се намира в непосредствена близост до източната порта на древния град Германея в Сапарева баня, като до момента тя не е имала име. Съвсем в центъра. В един от важните за кралство Йордания туристически град пък има улица, наречена на българския курорт Сапарева баня. В тузарски квортал с петзвездни хотели и лукс обекти.Вече има сключен меморандум за разбирателство по мегапроект с приоритетно национално значение „Сапарева баня – Кюстендил – България“ между Община Сапарева баня и Община Голяма Мадаба, Йордания. В началото на ноември йорданска делегация гостувала в курорта – следващата седмица група общинари от Сапарева баня ще пътува за Мадаба, каза в аванс кметът Калин Гелев. Гелев знае и името на колегата си йорданец. „Вече сме се сприятелили“, смее се той.
Ами – така си е. Сапарейро /Сапарева баня/ си просперира. Единствено те от Кюстендилско, че и от Югозапада- Сега и с Мадаба се заимаха. В тоя йордансик курорт минават едно 600-700 хиляди туристи и поклонници годишно. Около 10 хиляди ка българите. Светът е много малък, а Сапарейро са космополити. Все така!

Дай, Боже! Доктори!

Дай, Боже! Доктори!
Хирурзи и екип от реанимацията в кюстендилската болницата спасиха мъж с тежко заболяване, чиито живот е бил въпрос на секунди, съобщиха от здравното заведение. Пациентът е с напреднала форма на ларингеален карцином, която довежда до пълна обструкция на дихателните пътища и до задух, поясниха от екипа на болницата. Спасяващата операция извършири д-р Борис Борисов и д-р Зоран Велинов. Двамата, заедно с реанимационния екип, са реагирали светкавично и са направили всичко възможно да спасят живота на 60-годишния мъж, който е от Кюстендил. На пациента е била извършена трахеотомия по спешност. Това е едно от най-драматичните състояние в медицината – драматично, както за болния, така и за лекуващия го екип, коментираха от здравното заведение. Пациентът вече е в стабилно състояние и няма опасност за живота му, каза изпълнитленият директор на болницата Димитър Стоилов.
Не, че е нещо свръхавангардно – в други болници вече се справят с трансплантация на органи. Но за кюстендилската това, което е направено с мъжа с карценом пред задушаване… Дай, Боже! По-малко такива случаи, а на докторите – да се справят. Болницата е на печалба всеки месец, обяви го новият шеф Стоилов. Купува нова апаратура, подменя потрошено оборудване, телевизия във всяка болнична стая. Нова линейка за над 200 хил. лева. Ще има скоро ядреномагнитен резонанс – нещо, което само допреди година беше немислимо. Едва ли някой ще упрекне бившия болничен шеф д-р Александър Величков, който се бори до последно срещу КОВИД-а в кюстендилски условия и на кюстендилски терен, че е занемарил здравното заведение откъм модернизиране, кадрово обезпечаване,инвестиции и пр. Но сега добри неща взеха да се чуват и явно да стават в болницата. Дай, Боже! Доктори!! Вие сте!!!

220 V

220 V
Насрочена е среща за 10 декември в Общината в Невестино по проблемите с честото спиране на тока в района, казаха за БНР от електропреносното дружество за Югозапада – Електрохолд. Вървят подписки, готви се и протест – блокада на пътя Кюстендил-Дупница, казаха местни жители. Най.засегнати са от честото спране на тока села като Рашка Гращица, Смаличано и др.: Ток не сме имали по 48 – 50 часа, седим на тъмно. Децата и внуците ни не искат да идват. В 21-ви век се молим да не духне вятър, да не капне дъждец и да няма снежец, за да имаме топло и светло. Миналата седмица нямахме ток и събота, и неделя, оплаква се жена от Рашка Гращица. Местните казват, че селото им е електрифицирано 1947 год. но досега положението с тока не е било толкова зле. . Местният лекар д-р Стойнев пък се притеснява пред репортери, че ваксините в кабинета му ще се развалят и ще се зарази някое дете. Нетърпимо е положението и в граничното с.Смоличано, там нямали ток 4 дни ток. Селата Рашка Гращица, Смоличано, Долна Гращица се захранват с електроенергия по въздушен електропровод с голяма дължина, около 3 км., който преминава през пресечен труднодостъпен терен. Проводницитe са под неблагоприятното влияние на метеорологичните условия в планината, поясняват от Електрохолд.
То и от Космоса трудно ще им осигурят 220 волта на тия затънтени джендеми в Невестинско. А Електрохолд дават да се разбере, че не биха поддържаил мрежи в райони с нулуво население или клонящи към нулевото. А,па да тръгнеш да правиш и ваканционни селища из тая пустош и да искаш електролуксове, си е е за твоя сметка. Но дано на тая среща в Невестино…. напрежението да се получи – 220 V!

Аве, гимназия /ЕГ/ !

Аве, гимназия /ЕГ/ !
Започва реновирането на Езиковата гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил – сградата, в бароков стил, е бивща ловна резиденция на цар Фердинанд от 1904 год. и е паметник на културата. Финансирането е по проект по Плана за устойчивост и развитие и е 5,3 мил. лева, а срокът на изпълнение е 540 календарни дни. Наричат гимназята „кюстендилската Алма матер“. Ще се прави основен ремонт по енергийната ефективност на сградага – не и на фасадата и на покрива, за което на този етап не е осигурено финансиране, каза при началото на строителните дейности кметът на Общината инж.Огнян Атанасов. Още отсега се прави организация и план за преместване на занятията на класовете в ЕГ в 3-о ОУ „Проф.Марин Дринов“. Така, че учебният процес в гимназията да не бъде нарушаван.
М.г. ставаха гафове и авариии в местната Алма матер. Изгоря централното елтабло по захранването, дни трябваше да го подменят и поправят. Спука се и парната инсталация, която е от стар допотопен тип. Лепиха я. Наложи се по стаите да се слагат климатици. Сигурно и покривът тече на някои места. Но това не са болки. Лошото е, че има песимистични прогнози ЕГ „Петър Берон“ да поприключва- Да се слее с ПМГ, като брой /малко на брой/ паралелки. Няма ученици. Дано не стане. И Аве, гимназия!!

Поне да се снимат на Гюешево

Поне да се снимат на Гюешево
Председателите на местните съвети и представители на 9-те общини от Кюстендилска област ще дадат днес, вторник – 3 декември, пресконференция на жп гарата в Гюешево, за да изразят категоричната си, почти ултимативна, позиция за по-бързото и ускорено изграждане на Транспортен коридор-8.На свои заседания и деветте общински съвети в областта приеха обща декларация до Народното събрание, президента, МС, Министреството на външните работи и до областния управител инж.Александър Пандурски с настояване за по-бързото изграждане на паневропейския транспортен коридор №8. – транспортна връзка от Черноморието до Адриатика, което се бави с десетилетия. Настояваме за максимално бързо стартиране на дейностите по изграждането на паневроепйския транспортен коридор №8 – както за автомобилното, така и за жптрасето.Считаме, че изграждането на коридор-8 е от изключително значение както за страните от Източна Европа, така и в частност за Кюстендилска област. Разтревожени сме от информациите, че Република Северна Македония заявява намерения за пренасочването на евросредствата за други трасета и транспортни коридори, се казва в декларацията.
Не е странно и изненадващо това, че инициатори за декларазията, а и за срещата на Гюешево е Община-Дупница .Коридорът каса пряко и тях. Председатеят на местния градски парламент Костадин Костадинов е автор ан начинането. А домакин на срещата е председателят на ОбС в Кюстендил Димитър Велинов, градът е на двете граници – с РСМ и Сърбия. „Не чакаме никого от министри, експерти, от Северна Македония – не! Просто да покажем, че сме единни“, пояснява преди „форума“ Велинов. А най в час по темата – и като историк изследовател, който има и книга и е цитиран и превеждан по въпроса, а и като пряк участник в редица форуми по казуса, е доц. д-р Ангел Джонев. „Новото жп трасе, което е около 90 процента – ново“, мина като ОВОС. Проектът ще е готов до края на годината. Най-напред ще се прави тунелът на границата, една фирма ще го прави, така е правилно. Ама, май не достигат средствата“, отбеляза нещата Джонев. Който няма да ходи на Гюешево, вече работи в София…
А тия, дето ще ходят, поне да се снимат там – жпгара-Гюешево!

Еуфорията

Еуфорията
Стотици изпълниха кюстендилския пл.Велбъжд в събота вечер за пускането светлините на елхата, опеределетаа като – иновативна, щото не е естествено дърво, и началото на Соледните празници. Те, дошлите, заедно отброиха десетте секунди до светването на коледната украса. Всеки получи по една светеща коледна топка, такива бяха раздадени хиляда. Кметът инж.Огнян Атанасов обями, че на 10 декември на площада ще бъде монтирано Виенско колело.На малка територия на площада е окрита ледена пързалка. Върни и детско влакче, както беше на Първа пролет. Тръгна и коледният базар – всеки ден дървените къщички с разнообрази стоки, лакомства, скара ще привличат десетки посетители. Така – до 12 януари догодина. „Ще се радвам през всички празнични дни да бъдем заедно и да се забавляваме. Пожелавам на вас, на вашите семейства и на вашите близки. Да бъдете живи, да бъдете здрави. Едни уютни празници, да посрещнете заедно Рождество Христово, да се обичате и винаги да бъдете усмихнати“, каза инж. Атанасов. „Ние диктуваме модата по Каледна украса т.г. Такава елха другаде няма. Съчетават се идея, екология и естетика“, хвал се и авторът на аранжировката по украсата – не само на площада, а и на още няколко места в града, художникът Евгени Серафимов
Е, точно такава елха може и да си нямат другите, като кюстендилската. А кметът Атанасов направо си представя, че с виенското колело Кюстендил ще конкурира… Виена. И на друго е доволен градоначалникът – всичко, до последната брънка, от украсата и чудесиите по площада и града е платено от Общината. То, бива еуфория, ама – по-полека!