Градският плаж на Кюстендил е продаден за 3 092 224 лева / с ДДС/. Новината съобщи кметът на общината Петър Паунов. Теренът е на площ от 32 101 кв. метра, в него се включва и изграденият басейн. Двама участници са купили документация за участие на търга първоначално, но на самия търг се е явил само един кандидат. Купувачът е кюстендилец, който живее в София, работил е в сферата на митниците, уточни градоначалникът. Някои веднага се обявиха за негови приятели и добавиха, че Лъчезар – така се казвал, има две пицарии в София. И че не е бил митничар , а работел „пътин такси“ по ГКПП. Както и да е. То кюстендилци или са ченгета, или капеепйци. Карай. Дали новият соственик е надзъртал наблизо – при 50-метровия порутен до дъно басейн. Допотопна картина. „Инвеститорът има задължение по приватизационния договор, той трябва да инвестира в обекта 5 000 000 лв. в рамките на три години и половина. Намеренията са изключително сериозни. Там може да бъде единствено плувен и балнео комплекс с атракциони“, каза още Паунов.
Плажът бе обявен за продан още преди 3 години, но през това време никой не се е яви като кандидат. Затова пък комплексът се пълнеше ежедневно от май до късна есен, като цената за вход бе само 1 лев. Пълен кеф. Къде по света има плаж за 1 лев! „Такава цена няма да има при новия собственик, губим една социална придобивка“, коментират кюстендилци. Готови да прибират банския.
Месец: януари 2020
Кой се сеща за Северна Македония
Кой се сеща за Северна Македония
Година след смяна на името на западната ни съседка на ГКПП-Гюешево все още работят със старото име на Северна Македония – Бивша югославска република Македония, казаха служители на пункта. Не са сменени и крайпътните табели по направлението Кюстендил-Гюешево, коментират пътуващи за и от Северна Македония. И в електронната система и компютрите за контрол на преминаващите името Северна Македония не е вкарано, каза митничар на ГКПП-Гюешево. „Нищо не е пипано. Още си я водим Бивша югославска република Македония“, казва той. От областното Пътно управление в Кюстендил не коментираха дали се подготвят крайпътни табели с новото име „Северна Македония“ – като конструкция, цвят, дизайн. На така нар. „междинка“ обаче новото име е поставено на няколко места, отбелязват преминаващите в двете направления през ГКПП-Гюешево и ГКПП „Деве баир“ на македонска територия. На пункта са разположени 4 машини за издаване на електронна винетка – в тази система името вече е Северна Македония.
То и самите македонци не искат да са северни и не приемат новото си име. Защо нашите да бързат да сменят по компютрите и крайпътните табели тогава. Освен ако не е от чиновническо безхаберие. И все пак. Цяла година помотаване. Иначе се прегръщаха техните и нашите доброволци борци срещу корупцията, фланелки раздадоха. Беше скоро. Сега по Македония и Северна Македония сигурно раздават други фланелки – там стягат избори /през април/. И след тия избори – може пак да се заговори за Северна Македония. А може и да не се заговори. А табелите на Гюешево да си останат пак същите.
Пълна тягост
Десетки кюстендилци, кметът на общината – Петър Паунов, областният управител Виктор Янев, представители на патриотични организации и клубове се включиха в шествието за 142 години от Освобождението на града. Те преминаха под дъжда от централния площад „Велбъжд“ до паметника на Ильо войвода. Пред монумента бяха поднесени венци и цветя. Прозвучаха думи в прослава и признателност на освободителите.“Паметно, неповторимо, незабравимо. За да ни има днес, децата ни да ги има, да има тази вяра, шансът, който е даден на всеки от нас да ги следва, да има бъдеще, благодарение на тези светли хора. Надявам се Бог да ни укрепва всички, да го следваме и да бъдем достойни последователи, защото Кюстендил заслужава да се развива, да върви напред и да пребъде.
Лесно му е на кмета да ги ниже едни такива, никакви. По-голяма тягост едва ли може да е. Вървят бавно организирани от парт и щабове хора, някои хванати и под ръка. Като на селска среща. На поклонението повечето не знаят какво става .От микрофоните се сипят с патос откровени неистини по това кое как е станало. Било имало масово въстание от Трънско, което се пренесло и в Кюстендилско, Симо Соколов вдигнал народа тук. Дрън-дрън. Така и така всичко се върти около Дядо Ильо, защо до импозантния му паметник да не сложат информационни табла – как час по час как е дошло Освобождението до Капията и в града. Иначе догодина – пак същото, пак тягост.
Нашите работи остават
Хотелиерите и ресторантьорите отменят планирания за утре национален протест. Това стана ясно след проведена среща на техни представители с финансовия министър Владислав Горанов, която продължи над 2 часа. Измененията на спортната Наредба Н-18 се отлагат с шест месеца, съобщи финансовият министър Горанов. Софтуерът за управление на продажбите трябваше да влезе в сила от 1 февруари, но хотелиери и ресторантьори оказаха отпор заради неуточнените, по думите им, текстове.
Така вече организираният, а може и да е бил платен вече автопоход на около 250 хотелиери и ресторантьори, работещи по заведеиня и бази за нощувки и подслон от Кюстендил с рейсове в сряда за националния протест на бранша в столицата, също се отлага. И нещата си остават както са досега. Нашите си работи си остават. Кой как може. По неговите си правила. И в Кюстендил – така. Та в центъра на града има хотел, в който се влиза, като звъниш на входа. И ти отваря някаква случайна физиономия, който гледа тъпо и неразбиращо. А оттам сутрин често излизат цели групи хора – спортистки предимно, по анцуг и дори по трико. Тоя хотел каква категория е, какви данъци плаща, плаща ли ги изобщо. И т.н. Заведенията по алеята – влезте и ще видите, особено дойде ли моментът да плащате. Та немаше лошо тая Наредба-18 да влез в сила. Трябва да се спазват правилата. Някакви правила. Трябва.
И „Браво“ на Сапарева баня. Не се заканваха, че ще протестират. Даже и жълти тениски не облякоха.
Над него облаци от дим
Над него облаци от дим
Черен прах от комините на ТЕЦ „Бобов дол“ замърсява и покрива близкото Големо село, каза отчаян тази сутрин кметът Васил Васев. Сигнализирана е РИОСВ-Перник , но все още не е изпратен екип от инспектори на място, кометира и кметът на община Бобов дол Елза Величкова. Тя била за часове в Големо село, за да се убеди в непоносимостта на замърсяването. Положението било особено нетърпимо през уикенеда – черна прах покрила детската площадка в центъра на селото, колите и дворовете на къщите в Големо село, каза кметът Васил Васев. Според него и според местните хора проблемът е пушекът от комините на ТЕЦ „Бобов дол“ – от това, че се горят въглища, но и вкарани в тях макар и преработени, отпадъци. Тази „смес“ е заложена в така нар. пирамида за горивото и докато не изгори – за седмици, пушекът ще го има.
И в Дупнишко се оплакват, че се усеща мирис – в с.Дяково, например, на километри от корпусите на централата. Иначе официално се казва, че на ТЕЦ-а в Големо село е забранено да гори отпадъци – само въглища. Но в това никой не го вярва. „Имах три погребения в събота в Бобовдолско. Едното беше в къща на баира. От вятъра се усеща гаден мирис, черен облак се носи в небето. Ама не можеш да оставиш погребението“, разказва и архиерейският наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски. Без да се прекръсти. Но му вярваме. Димът от ТЕЦ-а се усещал чак в с.Тополница, оттатък АМ „Струма“ и гл път Е-79, на 10-на километра , твърди свещеникът, пак по спомен от погребение.
А как беше по Вапцаров
….. Над него облаци от дим
народът прост, животът тежък, скучен
Живот без маска и без грим
озъбено свирепо куче.
Срам, пълен
Село Бистрица /Дупнишко/ осъмва с пълен догоре контейнер – не със сгурия от печките или шума по двора, а с книги. Нищо необичайно. Необичайното е, че там ги и запокитила читалищната секретарка Г.Спасова. Нали читалищата саогнище на родолюбие. Сред тях Гьоте, Шекспир, Достоевски, Вазов и пр. „И на мен ми се обадиха възмутени жители на селото и ми съобщиха, че един контейнер е пълен с книги от читалищната библиотека. Изпратих хора да ги извадят и секретарката Г. Спасова да ги подреди в кашони в читалището. Това е срам за селото, да се изхвърлят книги на боклука. Читалището да си намери начин и да реши какво ще прави с тях”, заяви вчера кметът на Бистрица Кирил Огненски. Практика е, когато се обновява фондът на книгите в читалищата, старите да се продават за по 1 лв. на граждани, а не да се изхвърлят в контейнери, коментираха запознати.Председателят на най-голямото читалище в община Дупница „Зора 1958” Йонко Гергов заяви: “Когато се отчисляват книги от библиотечния фонд, първо се предлагат на други читалища, ако няма интерес, се предават на Вторични суровини / те го и тоя – Вторични!/. Отписването на книги не става така лесно. Комисия определя коя книга е негодна, ако е оръфана много и не става за четене или има друг дефект, може да се отчисли и едва тогава се изважда от фонда”, заяви Гергов.“С развитието на модерните технологии много хора вече четат книги онлайн, вместо да ходят по библиотеката, но това е книжното богатство на България, в частност и на селото. Не може да се изхвърлят така”, коментираха вчера млади хора в селото.
Не срам, а пълен срам. Както е срам, че до централния храм в Дупница циганин продава световни автори и шедьоври от класиката срещу 1 лев бройката. Изобщо не знае какви книги продава – неграмотен е. Ама му купуват стоката. Сега в Бистрица – лаш в контейнера! В Кюстендил още се коментира и споменава, че преди двадесетина години станал по-късно кмет на общината, тогава училищен директор в едно село, наредил на прислужниците да изхвърлят на двора цялата училищна библиотека. И я изхвърили. Била комунистическа и марксическа. Примерите могат да се разширят. Не е нужно.Срамът е пълен. По-възрастните българи, сачо те, по-младите – не, имат една максима – „книга лоша нема“. Има, има.
Напълно ошашавени
Напълно ошашавени
Измерване концентрацията на радон ще се прави в над 600 жилища в Кюстендил и 9-те общини рагиона, казаха от областната инспекция по здравеопазване. Това се прави всяка година, като участието е доброволно – монтираните на детекторите по желание на обитателите в съответното жилище. Ще бъдат поставени 684 детектора.Радонът е газ, който се излъчва отземните недра при разпадане на уран, възможна е концентрация в приземните и подземните помещения – най-вече. Тогава може да има вредно въздейстиве за дравето на хората. Досега не са установявани завишени концентрации, казааха експерти. „Напълно доброволно е – който не иска, няма+, успокоява Силивя Диманова, шеф на лаборатория при регионалназа здравна инспекция в Кюстендил.
Вода, боклуци внос, дим и мирис, грип и хепатит, китайски вирус, африканска чума по прасетата, тол токси, винетки /електронни/ , повишени глоби за скорост в населени и извън населени местау разгневени хотелиери и ресторантьори, бонуси за непушачите /ама никога/ и пр. и пр. Сега и радон. Представяте ли си да ви лепнат един детектор в кухнята и да мерите „изпарения“ от уран. Пълно ошашавяване. Беден и ошашавен народ се манипулира и управлява най-лесно. Още ще има.
Хотелосервитьорско
Хотелосервитьорско
Собственици на хотели и на заведения от Кюстендил и работещи в бранша се събират в петък след обяд, за да решат за участието си в протестите, казаха от съвета по туризъм в града, в който членуват около 30 собственици на такива обекти. Предварително вече е обявено, че на 25,26,27 и 28 януари персоналът на повечето заведения в града ще бъде с жълти тениски в знак на протест. И от тукашната гилдия на хотелджиите и ресторантьорите недоволостват срещу искането за намаляване на ДДС до 5 % и отлагане влизането в сила на наредба Н-18, Ностоява се до изчистване на всички проблеми по нея. Протестът е от събота до вторник.В петък от сдруженето в Кюстендил ще раздадат „сигналните“ жълти тениски – лого на протестите. Персоналът на 10 заведения за хранене и в Дупница ще работят с жълти тениски с логото на протеста. Очаква се до събота да се включат и други Ако исканията не бъдат изпълнени и не се стигне до споразумение и дупничани ще се включат в националния протест на 29 януари.
Остана ли гилдия непротестирала. Гробарите може би. Хотелджиите и ресторантьорите скачат срещу някакво готвено им по наредба ДДС. И надяват жълтото. Едно от исканията им е бакшишът за сервитьорите, трябвал си регламент. И т.н. Щом и хотелджиите се нахъсват, значи всеки може да си прави и да си държи на неговите браншови правила. Иначе вриш-кипиш и протестираш. А, че от общината обявиха, че половината предлагащи нощувки и подслон не си плащат данъците, това не е за жълта жилетка – просто не е. Даже и много си го плащат – половината, биха казали тия от по този тип комплекси и заведения. И едно предложение – що не изпротестират пред оная зловеща фасада – хотелът „Пауталия“ на пъпа на Кюстендил. Става. Всички ще ги видят
.
Кости
Районната прокуратура в Дупница е разпоредила проверка и разследване на случая с разхвърляни кости по нерегламентирано сметище при подлез на АМ „Струма“, казаха от обвинението. Преминаващи оттам сигнализират, че при подлеза на пътя за с.Блажиево има камара кости /3-4 каруци/ и остататъци от животни. В прокуратурата е постъпила докладна записка от Районното управление на полицията за открито нерегламентирано сметище при подлеза за Блажиево, в което са изхвърляни биологични отпадъци от животински произход. Разследването ще извърши Икономическа полиция и ветеринарни специалисти от областната агенция по контрол на храните, които ще направят оглед на мястото. За да се установи видът на отпадъците, тяхното количество и произход. От общината в Дупница казаха, че са изпращали техника и екип, за да почисти терена. Според коментари костите и животинските остатъци се изхвърлят от фермери и стопани на животни, които след клане изхвърлят костите и отпадъците, които не се използват. Това се правело най-вече около празниците – Коледа и Нова година, когато са заклани повече животни от частните стопанства и стадата наблизо.
Това официално. А иначе кой в Дупница не знае кои са касапите на града и къде хвърлят карантиите, краката, рогата и опашките от съсечените крави, телета, коне, кози и пр. Карат и от други райони, от Ихтиманско и Самоковско например. И не е само при тоя подлез, по доста от деретата е така с костите. Откакто мина магистралата край Дупница и селата, тя е предпочитана за сметоизхвърляне и дори за екарисаж става по по-затънтените места. То скоро циганите и от костите ще почнат да правят суровина – туткал, лепило, брашно, пособия. Или ще почнат да им ги изкупуват. И тогава ще е по-чисто под АМ „Струма“. Иначе ни община, ни прокуратура, ни агенции ще се справят.
„Клас стани!“ за чужбинчетата
„Клас стани!“ за чужбинчетата
Стотици родени в чужбина и деца на родители с двойно гражданство и адресна регистрация в Кюстендил и региона остават необхванати в училищно обучение, беше коментирано на заседание на областния координационен център по обхвата за образованието. 13 съвместни правят обходи, за да върнат в клас деца на проблемни, социално слаби или на семейства в чужбина. За учебната 2018/2019 г. екипите са извършили общо 371 обходи, а за учебната 2019/2020 г. – 347 бр. досега. В резултат на предприетите мерки за закрила десетки деца, над 50, са върнати успешно в образователната система, като е оказана и подкрепа за по-лесната им адаптация в условията на училищната среда. Десетки, родени в чужбина, обаче остават извън обхвата, каза зам.-областният управител на Кюстендил д-р Матей Попниколов, който ръководи заседанието
Къде ще ги хванат и обхванат чужбинчетата. И защо. Да си учат по Странство – шансът им да спестят тоя бардак българско образование, си заслужава. Иначе има да учат Баба Илийца, Немилите недраги на Дядо Вазов,, Андрешко или за леля Дъмша по Елин Пелин, в най-добрия случай – за Ралица на П.П.Славейков. А по география – за МК „Кремиковци“ например. Да си седят по чужбината. А тука чиновниците да си ги търсят, да ги търсят и да си пряват координационни центрове, комисии, щабове, заседания. И да вкарват обратно в клас циганите – дори и тия над 30 г. И да отчитат успеваемост. А тия с двойното гражданство – и децата им са с двойно. Те па да ги запишат македончетата в български училища. Точно никога.
Последни коментари