Това му е късо на Кюстендил – волки
Общинските съветници в Кюстендил дадоха разрешение за провеждане на мотосъбор на „Нощни вълци България“ през юли. Отсега вървят коментари дали това няма да се превърне в някаква проруска и пропутинска пропаганда. И организаторите да се задължат да подпишат декларация, че няма да имат политически изяви. Съборът на „Нощните вълци“ е насрочен за времето от 4 до 6 юли т.г. в двора на бившето, основно, оздравително училище за белодробни заболявания „Райна Цанева“ в м. Хисарлъка над града. Домакин ще е местният клуб „Нощни вълци“, който имаше изяви и преди това. Съветници и тукашни активисти напомнят, че „Нощните вълци“ са санкционирани от ЕС заради подкрепата на войната в Украйна. Руските рокери не могат да пътуват в Европа. В България обаче за последователите на „вълците“ няма забрани. Те редовно се появяват до руската посланичка Митрофанова. Затова е редно, когато сключва договора с организацията, Общината да им обърне внимание и дори да ги накара за подпишат писмена декларация, че ще се въздържат от политически изяви, пропаганда и ще направят в двора на бившето училище един мотосъбор и нищо повече. Станимир Иванчов, зам.-кмет на Общината: „Но това не е нещо, което се случва за първи път. С изключение на миналата година, този събор се е случвал всяка една година до момента и в началото на войната в Украйна, и не е имало проблем. Както всяка година общината е отговаряла на желанието на тази неправителствена организация. Аз не виждам никакви наченки на политическа пропаганда, или по някакъв начин да се опитат хората да политизират това събитие. Разбира се те ще бъдат предупредени и ще бъде говорено с тях, за да премине събитието мирно и тихо, както е предвидено.“
А, дано. Ама от какъв зор са му на Кюстундил тия „волки“. Русеене безнаказано. От години им съдействат някои местни русофили, а защо? Нямат място тук. Да идат в Трекляно, там всичко е червено и всички са за Путин. Това му е късо на Кюстендил – волки!
Месец: май 2025
Пак за ВЕИ-тата
Пак за ВЕИ-тата
36-мата съветници в Кюстендил единодушно гласуваха декларация срещу инвестиции на ВЕИ мощности върху земеделски земи и застрашаващи екологията в района. Към съвета има изградена и комисия от представители на всички 11 партии, застъпени в минипарламента, и един независим, която ще разглежда всяка внесена оферта или докладна, касаеща изграждане на ВЕИ-та. До съставяне на комисията и гласуване на декларацията се стигна след категоричното недоволство сред кюстендилци, срещу проект за изграждането на ветропарк в Осоговската планина, който предвижда монтирането на 24 ветрогенератора, високи 245 м с перките. Недоволство има и в района на селата Коняво и Катрище, където вече е изграден фотоволтаичен парк на 1100 декара върху бивши овощни градини, а има и нова внесена оферта.
„ОбС не подкрепя и няма да подкрепя преписки, касаещи инвестиционни намерения за изграждането на фотоволтаични електроцентрали, които предполагат промяна на предназначението на земеделски земи, извън допустимите по закона. Общинският съвет не подкрепя и няма да подкрепя преписки, касаещи инвестиционни намерения за изграждане на всякакъв вид ВЕИ мощности, които ще застрашат бъдещето развитие на региона в сферата на туризма, земеделието и други стратегически приоритети или ще имат негативно въздействие върху качеството на живот на общността. Общинският съвет ще отказва одобрение на инвестиционни намерения за изграждане на фотоволтаични и ветрогенераторни паркове, когато те противоречат на Общия устройствен план, засягат защитени територии, нарушават туристическия и природен потенциал на региона, не са подкрепени от местната общност, се казва в декларацията, която беше гласувана поименно. Според юристи декларацията няма правна стойност, не отменя процедурите, предвидени от закона в такива случаи. Ама, ей -така, да се каже нещо, да се вдигне шум. А това, че между Коняво и Дворище вкичко е панели – много важно!
Всичкото баба втасала
Всичкото баба втасала
Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж.Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт спот, където всеки ще може без никакви забрани да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e домакин и на първия национален графити фестивал на 20 и 21 юни. На предстоящата сесия общинските съветници ще гласуват участъкът на обособената зона-от каменната стена на крайбрежието на река Банщица от страната на бул.”Македония” в участък от кръстовището й с ул.”Боян Наков”, до кръстовището на бул.”Македония” –с улица”Сливница” да е като галерия на открито,, за графити изкуство и рисуване. Действието на зоната да е сезонно от 1 ви юни до30 ти септември, когато реката е с по-нисък дебит и не представлява риск за безопасността на участниците. Очаква се по-този начин да бъде стимулиран културният туризъм и публичната ангажираност, както и възможности за естетическо обновяване на градската среда, приобщаването на съвременните форми на изкуство в обществения живот. Каменното корито на Банщица, която тече от единия до другия край на Кюстендил стана място за арт изява преди години – възпитаниците на художника преподавател Евгени Серафимов от школата „Младите майстори“ нарисуваха километри гайтани като тези от бабините черги в различен цвят. Гайтаните останаха като арт атракция за кюстендилци и гостите на града.
Всичкото баба втасала, та сега – и графити.Мацаници някакви, биха казали кюстендилци. Има смисъл, изкуството не знае предели и ограничения и забрани. Ама. Някога до каменните стени корита на Банщица предприемчиви хора садеха градини със зеленчук. После тръгна един проект за реновиране на коритото и всичко беше пометено от багерите. Стените са като табло, екран – едва ли не. И всеки ще може да нацапа нещо, някоя тъпня, която ще остане с десетилетия. Трябва да се предвиди и опция „триене“…
Нема лабаво с паркирането
Нема лабаво с паркирането
Община Кюстендил ще глобява с неприсъствени фишове собствениците на моторни превозни средства, паркирани в нарушение. Това обявиха от администрацията. Глобите, съгласно Закона за движение по пътищата, са от 20 до 200 лева, като средната глоба ще бъде 50 лева. Най-голяма ще бъде стойността на глобата, ако има установено неправилно паркиране на място за автомобили на хора с увреждания, беше коментирано на специална пресконференция по проблема. Тази система на санкциониране на ежедневните нарушители трябваше да влезе в сила още по Нова година, забавила се докато се се закупи софтуерът. Реалните проверки стартират от 9 юни. Елена Манчева, директор на Общинско предприятие „Управление на общински имоти“ поясни: „Фишовете ще се издават в отсъствието на нарушителите. Нарушителят е собственикът на превозното средство. Издава се уведомление, което се прикрепва към автомобила. След издаване на уведомлението се издава и фиш, който, по пощата, се връчва на собственика на автомобила с обратна разписка. Фишаът може да се плати доброволно в 7-дневен срок, с 20% отстъпка. Наказателното постановление се смята за връчено и влиза в сила. Може би срокът ще бъде 1 месец след връщането на обратната разписка, за да изпратим това задължение, ако не се плати, към НАП за събиране“. През месеците март и април от Областната дирекция на полицията реализираха операция срещу нерегламентирано паркиране в областния град. Имаше дни, в които санкционираните бяха 8-10. Очевидно глобите при тази акция не са дали очаквания ефект. Паркирането в Кюстендил е проблем от години, коментират водачите.
То е ясно – нема лабаво с неправилното паркиране. Следват куп въпроси. Доколко оправни и грамотни са тия от ОП „Охрана“, дето ще слагат фиша на стъклото и дали няма да работят избирателно. Т.е. – да пропускат някого, а да ударят другиго.Като няма достатъчно паркоместа – привилигировани са поповете, например, тези от Култура-та /държат три места пред входа на Килийното/, ше има и нарушители. Разните адвокати, съдии, при Прокуратурата. Да се регламентират всички тия подробности. И накрая – и това няма да помогне, няма да има къде да се паркира. И дали всичкото не е да се пълни общинската хазна?
Доле, под черешата
Дъждът, който и в Кюстендилско не спря второ денонощие, ще довърши черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април , коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба. Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на дърветата, отбеляза дългогодишният директор на института по земеделие край Кюстендил проф. Димитър Домозетов, сега земеделски производител. „На 77 г- съм, толкова зле не помня да е било. Затоплянето през март разви всички плодове – череши, круши, ябълки, всичко. И после настъпи мразът. И това беше. Сега, където е поостанало, трябва да се пръска след дъждовете, срещу гъбичните болести. И друга напаст – птиците. Те нападат, няма каков да ядат, няма плодове, а сега е размножителния им период и летят и нападат граданите“, представи катастрофалон нещага професорът, считан за бездпорния местен капацитет по овощията.
Същевременно собствениците на 1 000 декара овощна градина край близкото с.Дворище за закупили и монтирали инсталация против градуши на газ и при всяка неблагоприятна и рискова ситуация я използват, за да опазят плодовете си при градоносни облаци. От земеделското министерство обещават площадки срещу градушки по Пернишко и Кюстендилско. Има да чакаме. Затова – всеки да се оправя сам.
Само срещу природата няма как да се излезе. Затова – каквото има тая година, ще е под черешата, не по нея.
Там, дето знанието…
Там, дето знанието…

В Кюстендил връчиха новоучредената годишна награда „Култура“ на Общината на шестима изявени творци и заслужили местни деятели. Това стана след и на празничното шествие за Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. ,Шествието бе под наслов: „Парад на книгата“ и в него се включиха деца, ученици и представители на културните институти в града. Кулминацията на празника беше пред ХГ и барелефа на Владимир Димитров-Майстора, галерията е открита на този ден преди 66 години.И там стана едно бутане кой къде да застане, кой какво държи в ръце, какво трябва да каже и т.н. Наградата „Култура“ е за Валентин Кенов – хореограф и ръководител на Фолклорен ансамбъл „Пауталия“ и председател на НЧ “Пауталия 2008“; Aдела Харалампиева – преподавател по народно пеене, диригент на Формация „Фолк-Арт“; Станислав Божанков – художник с ярък принос в съвременното българско изобразително изкуство; Георги Велинов – Гопи – художник и педагог с разпознаваем стил. Антоанета Мицова – музикален педагог , обучила хиляди деца, много от които продължават музикалното си образование по света и прославят България; Евгени Вучков – хореограф, режисьор и педагог, създател на младежката формация „Нова генерация“, отличена с множество награди от конкурси и фестивали в България и в чужбина. Бяха обявени имената и на носителите на почетната грамота „Неофит Рилски“ на МОН от града и региона. Към хората на културата и просветата на Кюстендил, към участниците в шествието се обърна кметът на Общината инж. Огнян Атанасов- Нищо особено, но поне беше кратък… „Днешната дата е изключително светла в нашата история, изключително светла за нашия град. Пожелавам на всички да бъдете здрави и усмихнати, а учителите да продължават да палят образователната искрица в нашите най-ценни плодове – децата“- Едно излишно трамбоване, ама – карай! Началникът на Регионално управление на образованието Мая Стойчева беше по-искрена. „Това е ден, който обединява всички нас. Ден, в който се прекланяме пред святото дело на братята, дали ни азбуката, събрали духовно всички народи“, каза Стойчева. Тя отправи благодарност към учителите за всеотдайността и неуморния труд, с който разпалват пламъка на знанието в учениците. Благодарност имаше и към просветните и културни дейци, които ревностно пазят и развиват културното наследство на България. „Скъпи ученици, вие сте нашето бъдеще. Учете неуморно и с любов, защото знанието е сила, която променя бъдещето. Бъдете горди наследници на българското слово“, допълни Мая Стойчева. Почетна грамота „Неофит Рилски“, от името на Министерството на образованието и науката, най-добрите и най-отличилите се учители в област Кюстендил са: Даниела Радкова – Василева от ПГ по икономика и мениджмънт „Йордан Захариев“ – Кюстендил; Гергана Иванова от Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ – Кюстендил; Даниела Бекова от НУ „Св. Климент Охридски“ – Кюстендил.
Та мина и тая тупурдия, усложнена от кметските хпумвания и желание да се вдигне малко повече шум и да изпъкнат управляващите, днешните. И – кой-знае защо доста често, не само в Кюстендил, цитираха Ст.Михайловски: „Там, дето знанието живей“… Какво ти знание. Проучване на агенция показа, че 43 процента от българите не са прочели една книга тая година. Няма и да прочетат. Процентът със сигурност е по-висок.
Зъби
Зъби
Безстопанствено куче ухапало момиченце в кюстендилското с.Укойка, каза за БНР кметът на селото Лозина Николова. Детето, което е в 4 клас, е с рана на крака, не е пострадало сериозно, но е уплашено. Продстои родителите да подадат жалба в прокуратурата.Момичето е прегледано от лекар и е с издадено медицинско свидетелство. До днес следобяда жалба обаче не беше подадена в прокуратурата, каза говорителят на РП -Кюстендил Крум Крумов.Хората са объркани, първо да усокояват детето. Макар, еч травмата е жестока . В социалната мрежа са публикувани снимки на нападнатото от четириногото животномомиче и на самото куче.
Това куче е пуснато, привъртяло се е в селото.Някой сигурон го храни, за да е там, на мястото на инцидента. То няма приют ни в Дупница, ни в Бобошево. Истинска напасг – не знаем каков да правим, коментира кметът на Усойка Лозина Николова
Нищо.Обедете се на Пеевски и на неговата дясна ръка Н.Златарски, дупничанинът, който „порсперира“ по часове. Ще ви направят и приют при Усойка. Срещу 50-60 гласа прид пердстоящия вот. А белегът от кучешкия зъб на крачето на четвъртокласничката от Усойка ще си остане. Добре, че на 24 май вече няма манифестации…
Академизъм
Академизъм
Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна и специализирана литература получи регионалната библиотека „Емануил Попдимитров“ в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство „Захарий Стоянов“, кюстендилско производствено дружество и библиотеката. На представянето на подборката с поредните дарени заглавия на известни наши историци, учени, творци бяха кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, писателят Петър Андасаров, историкът Иван Маразов, художникът Ивайло Мирчев, почитатели на литературата. И този път в навечерието на 24 май фондът на библиотеката се обогати с най-нови издания поезия, проза, научна, художествена литература, енциклопедични изследвания и речници. На срещата читатели можеха да разговарят с гостуващите автори. А директорът на кюстендилската библиотека София Пейчева благодари: „Да подаряваш книги, това означава да имаш огромна отговорност към образованието, духовността. Да ги даряваш на библиотека, това означава да имаш огромна отговорност към грамотността, образоваността и духовното ниво на обществото, тъй като в библиотеката те придобиват свободен достъп и могат да бъдат на разположение на цялата кюстендилска четяща общност, пък и не само на кюстендилската“.
„Дарителството има богати традиции във Възраждането. То е душеспасително за българската държава. Преди да имаме официална държава патриотични люде, които се занимават със съвсем други неща, даряват лични средства, за да се създадат читалища и библиотеки. Благодарение на това ние, в тези библиотечни фондове, имаме дори старопечатни издания и книги на всички европейски и световни езици – уникални сбирки. Ние решихме, че тази традиция не бива да бъде забравена“, каза шефът н издателството „Захарий Стоянов“ Иван Гранитски. Той призова съвременните политици и държавници да се върнат към примера на възрожденците и да си припомнят своя дълг. Ами!
Схемата сработва. „Торготерм“ и нейният шеф Недялков се явяват благодетели на духовния Кюстендил. Дори на два пъти през годината взеха да даряват. Скъпи, академични идания, които малцита биха си купили и малцина биха чели .Маститите автори са доволни, че заглавията им отиват „по предназначение“, т.е. – в библиотека. Кюстендилската библиотека трупа фонд и самочувствие. Само дето нищо не се казва кой ги чете тези издания от кюстендилските четящи, които сигурно са твърде малко… Но и такава комбинация да се прилага вече 13 години си заслужава. Поне виждат живи професори и академици кюстендилци. Академизъм…
Пак „А-у“
Пак „А-у“
Кюстендил е в трескави приготовленията за абитуриентските балове, а Общината вече е създала стройна организация за изпращането на зрелостниците. Това съобщи на пресконференция кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, под чието давление ще върви всичко и сега. Сзенарият е готов. Абитуриентите ще пристигат с автомобили на площада, а след това ще се събират пред сцената на площада, където ще бъдат приветствани от кмета. Те ще минат под специално изградена арка по червен килим, а след това ще дефилират по пешеходния булевард „България“ до хотел „Велбъжд“. „Тази година организацията е подобна на миналогодишната. Имаме прекрасни отзиви от миналогодишните абитуриенти, разговаряхме с тазгодишните абитуриенти. Те си казаха какви предпочитания имат, съобразили сме се с тях. Каним всички да присъстват“, каза инж. Огнян Атанасов на специална пресконференция.
На 24 май е абитуриентският бал на Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт, а на 25 май ще празнуват зрелостниците от Природоматематическа гимназия. На 26 май тържество ще имат абитуриентите от Езикова гимназия. На 27 май е балът на Професионална гимназия по туризъм, Професионална техническа гимназия, Спортното училище и Професионалната гимназия по селско стопанство. Кметът подчерта, че има специално изготвен маршрут за абитуриентите, ако времето е лошо.
Пак „А-у“! А и на 24 май – ще дефилират така нар. културни звена, училищата, детските градини. И те по сценарий и по определен маршрут. Финалът ще е пред ХГ „Владимир Димитров-Майстора“. Аман от празнувания, да има шум, хурори, фойерверки. Неизжеивяно детство ли, що ли, г-н кмете!
Номинираните ще почерпят
Номинираните ще почерпят
Обявени са шестимата номинирани за новоучредената годишна награда „Култура“ на Кюстендил, съобщиха от отдел „Култура и духовно развитие“ към Общината. Наградата е учредена с решение от 30 април 2025 г. на Общинския съвет и е без парично измерение, те получават грамота и плакет, казаха администратори. Сред номинираните са двама дългогодишни хореографи, ръководители на ансамбъл, преподавателка по фолклорно пеене, двама художници и музикален педагог. Ето ги поименно
Валентин Кенов – хореограф и ръководител на Фолклорен ансамбъл „Пауталия“ и председател на НЧ “Пауталия 2008“. С дългогодишна кариера и принос в танцовото изкуство, организатор на емблематичния Международен фолклорен фестивал „Сребърна пафта“, посрещащ участници от всички континенти.
Aдела Харалампиева – преподавател по народно пеене, диригент на Формация „Фолк-Арт“. Има изключителен принос към развитието на творческия потенциал на децата и младежите. Нейни възпитаници печелят отличия от международни и национални конкурси.
Станислав Божанков – художник с ярък принос в съвременното българско изобразително изкуство. Работи за обединението на културната общност и създаването на нови творчески пространства в Кюстендил.
Георги Велинов – Гопи – художник и педагог с разпознаваем стил. Участва в кюстендилските изложби и има важен принос в интериорния дизайн на културни институции.
Антоанета Мицова – музикален педагог , обучила хиляди деца, много от които продължават музикалното си образование по света и прославят България.
Евгени Вучков – хореограф, режисьор и педагог, създател на младежката формация „Нова генерация“, отличена с множество награди от конкурси и фестивали у нас и в чужбина.
Номинираните ще бъдат представени на тържествена церемония на 24 май пред Художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора“.Тази награда е уважение към културните дейци, подкрепя запазването и развитието на местната културна идентичност и повишава ангажираността на институции, организации и граждани, коментираха от общинския отдел „Култура“. Кюстендил е известен като „градът на художниците“, прави впечатление, че сред номинираните няма поети, писатели, публицисти, хора на сценичното изкуство и др. Има и други заслужили, ама… Един Дичитър /Мите/ Чудомиров, чиито паметници и фигури са навсякъде по града. Направил е композиция и на Климент Охридски, която трябва да бъде поставена в училището, чиито патрон е светецет /а, дано!/. Има пристрастрия. Кой гого е номинирал, трябва да се зане. Както и да е. Номинираните ще почерпят!
Последни коментари