Сапун и роботи в Кюстендилско
Демонстрация как се прави домашен сапун, в двора на музея „Бит и култура” в с.Горановци. Нищо оригинално – сега връщането към миналоот и уж автентичността е добър бизнес. „Приготвянето на домашен сапун е бавен процес, бъркането на сместа започна още осутринта в 6,30 часа. От време на време се проверява как е сместа – ако капка, капната върху съд, се втвърдява, значи сапунът е готов. Оставя се сапунът да престои едно денонощие. Нарязва се на средно големи парчета и се оставя на проветриво място. В организирането по приготвянето на домашен сапун се включиха и жителите на селото, някои от тях помнят,че правенето на домашен сапун е било част от бита и е правен само от жени.” обясни горановчанка. По този начин по-младите жители на селото видяха как се приготвя домашен сапун -в миналото част от домакинството на българското семейство, добави тя.
Ами – да, всичко в едно село са си правили сами. Дори и зъби са им вадили местни „клещари“. Ужас! А сега – читалищата умрат да изкарат нещо нашенско, характерно, повече от автентично. И да се съберат. За час за два. Дали ще е сапун, дали ще плетат нещо, дали ще разпявят – да става нещо.
В същото време в кюстендилското училище „Проф.Марин Дринов“ напредват с роботиката, ще откриват и паралелка. Роботиката не е просто бъдеще – тя е настояще, а в Основно училище „Професор Марин Дринов“ се изгражда устойчив модел за развитие в тази област, казват в школото. В учебното заведение е създаден клуб „Робо дрин“ с два отбора, които конструират и програмират роботи за изпълнение на различни мисии.
Така де. съвсем по нашенски. Дядото ходел с цървули, внукът е иноватор и в напредналите технологии. Не се знае дали това е нормално и е за добро. Такава разлика в поколенията – едно е сапунът, а друго роботът и изкуственият интелект.Нали така!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *