Да идеш под Виден
Редки цветя – урумово лале, алпийска роза, сръбско звънче, божур и др., привличат туристи и планинари към връх Виден, най-високия в Конявската планина с височина 1487 м. Повечето от тях са защитени, ендемити – срещат се само тук. През юни е „сезонът“ на сръбското звънче. Урумовото лале пък цъфти през май, вече прецъфтява и божурът, който е в една от долините на около 15 минути път от връх Виден. Затова пък сръбското звънче е истинска атракция сега в планината, разказва природозащитникът от Кюстендил инж.Севделин Атанасов. Който снима ли снима… А името на Виден е „да визиш всичко от тоя връх“, страхотна панорамната гледка се открива оттук.
В района на връх Виден има приблизително 460 вида висши растения, от които две са записани в световната Червена книга на изчезващите видове, а други две в европейската Червена книга на изчезващите видове. Богатата флора се допълва с множество ароматни билки. Общо 86 вида птици обитават района, който е защитена територия. В планината растат почти всички видове гъби. Животинското царство също предлага голямо разнообразие. Върхът е атрактивен и с огромния радио-релеен и телевизионен ретранслатор, чийто антени се забелязват отдалече. Кулата на върха е пусната в действие на 4 октомври 1969 година и покрива с радио и телевизионен сигнал цялата Кюстендилска и част от Пернишка, Благоевградска и Софийска област.
Накрая – и стадата на фермера Николай Колев. Крави и телета, коне. Преди време и овце дори и муфлони. Той, Колев, е повелителят на планината. С къща за гости в Клапаровската махала, със заведението Дървената къща на пътя за София. И с лафовете, които е готов да обмени с всеки отбил се в заведението му. Дори и да е скъпо – заслужава си. Заради планината!!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *