Ав/б/е, култура!
Правилникът за работа и статутът, както и финансирането, на Регионалния културен институт в Кюстендил се обсъжда от комисиите в Общинския съвет, а и за обшествено обсъждане, качен е на сайта на Общината. Новосъздадената структура е на базата на общинския театър и с методическите указания на Министерството на културата. Първоначално са били предвидени 62 щата, впоследствие са намалени на 50. Регионалният културен институт, чиято дейност ще е и за общините Невестино и Трекляно, ще има и партьорства извън граница, най-вече с общините Крива паланка, Северна Македония, Босилеград, Сърбия, ще има самостоятелен годишен бюджет. Административно ще се ръкодови от кмета на Общината, методически – от министерството. Ще има директор, направление „творческа дейност“ с 34 щата и направление „административна и техническа дейност“ с 15 щата. На етапа обаче има неясноти по финансирането. Като снощи на заседанието на комисията по култура при ОбС не е изработено категорично становище.
Излиза, че Кюстендил трябва да си предостави реновиран за 8 мил. лева театър, екипа си, изобщо базата, а министерството с никакви 2500 хил. евро за година ще командва, ще изпраща директори и екипи /ей, го къде е Кюстендил!/, като Общината ще трябва да покрива останалото финансиране – около 1,5 мил. евро. И ето ти център /институт/, култура и пр. Нещо не се връзват нещата и като че ли е добре да се откаже кметът инж.Атанасов от тая амбиция. Ще си спести много ядове. Най-малкото няма да му се наложи да ходатайства на досадници да ги назначават в института.Наплинът ще е голям. Изобщо, изобщо…
Последни коментари