Ала-бала в туризма
Едва около 35% е средната заетост на хотелската база в България – около 1 милион и половина легла по хотелите, къщите за гости и във всякаква друга туристическа база са празни. Дори и при такъв успешен сезон, какъвто беше 2016-а, заетостта на базата е стигнала до 57%, обяви на кръгла маса на тема „Кадрови потенциал в балнео и СПА туризма“ в Кюстендил проф. Румен Драганов, шеф на института за анализи и оценки в туризма. Едно от ключовите неща в системата е заплащането на персонала и специалистите. До 2026 г. средната заплата в хотелите, които са балнео, спа и уелнес, трябва да бъде 1850 евро, а средната заплата в туристическия сектор да достигне 1400 евро, каза още проф. Румен Драганов. Един от начините да се увеличи заетостта на туристическата база е използването на ваучерите за превенция на здравето, което ще доведе да увеличение на използваемостта на капацитета на туристическата база. Второто са преференциалното използване на чартърните полети. Резултатът от договарянето на полети до летище София на нискотарифна самолетна компания от септември т.г. например напълнило столицата ни с млади евротуристи, които с учудване откриват колко красив град е София, каза още проф. Драганов.
260 обекта в страната предлагат балнео, спа и уелнес услуги. Около 130 са обектите с подадени документи в Министерството на туризма, с които се получава съответна категоризация. 84 вече са получили сертификат и може да оперират в тази сфера. Очакванията са, че до края на годината броят на обектите със сертификат ще надхвърлят 120. Кюстендил като туристическа дестинация има огромен потенциал. Градът е на част от летище София, сензационно обяви една от участничките в „разискванията“. Какво ли имаше предвид. Другото са традициите, които има градът още от римско време, и съхранената инфраструктура, обновена и по програми на ЕС. Плюс е и легловата база, достойна за приемане на граждани от цяла Европа. Ама тя нали се ползва едва около 30%…
Това, ако не е „ала-бала“, здраве му кажи. Журито на ЕСПА на конференция във френския град Виши награди лани Кюстендил за „десетилетни традиции в този вид туризъм“. Сийка Кацарова – зам.-председател на УС на БСБСПА, пък обяви м.г., че градът е включен в дестинацията „Пътя на римляните“. След Хисар. Т.е. тук ще тръгнат ешелони от световни и и евротуристи, включително и римляни. Къде ги? Нищо дотук със здравния център, за който общината се заглоби с 13-20 милиона лева заем. Направи квартирно бюро в центъра до пл. Велбъжд и то стои облепено с реклама и обявки, но интерес – никакъв. Парк хотелът „Кюстендил“ е с почти нулева посещаемост. Лошо. Но награди и кръгли маси – „слава на бога“, както би благословил кметът Петър Паунов.
Преди Втория годишен конгрес на български съюз по балнеология и спа туризъм (27.05.2015 г.)
кметът на Кюстендил Петър Паунов посрещна Петр Кулханек – кмет на град Карлови Вари.
Юг News
Последни коментари