Двукатски арсазлък
Първо да изясним термините. „Двукатите“ наричаше адковатите Тодор Колев в една своя по-малко известна песен, посветена на разводите и присъжданията на децата между разделилите се в съдебна зала. „Арсазлък“ пък е използвана дума по Пиянечко, на юг от Невестино. И означава „лошотия“, „душманлък“. А сега – по същество. След проведени избори на управителни органи на адвокатска колегия в Кюстендил за председател на местната юридическа организация беше избран кюстендилският адвокат Румен Антимов. Битката кой да оглави тукашната адвокатура беше между кюстендилските юристи – съученици /дори седели на един чин/ Константин Дингозов и Румен Антимов. С девет гласа повече вторият спечели изборите. Предишният председател на адвокатската колегия в Кюстендил Васил Иванов беше избран за обществен посредник на община Кюстендил. Припомняме, че при първите избори за ръководни органи на колегията м.г., когато двубоят за председател беше между Емил Велинов-Чапе и Румен Антимов , новоизбрания и сега за шеф Антимов също беше събрал повече гласове. Чапе обжалва. И се стигна до днешните избори в колегията
И една притча – по достоверен случай. Четирима адвокати са на маса в кюстендилско заведение. „Прикаран“ е клиент на един от тях да се отчете за изгодна за него присъда, станала факт преди час. Само, че клиентът нещо му се наложило да зачезне, извикали го по спешност у дома. Наложило се да платят сметката останалите на масата правозащитници. Часове наред не могли да се разберат кой да се „изръси“. Накрая станали и четиримата като под команда и офейкали от кръчмата. Сервитьорът се хванал за главата. След няма и половин час послушно се явил клиентът на единия от правозащитниците, извиканият по спешност у дома, и платил до стотинка кансумираното.
Та така. 221 правозащитници членуват в кюстендилската адвокатска колегия. В нея са и кметът на Кюстендил Петър Паунов, който от първия си мандат, от 2007 год., не практикува – законът не го позволява, омбудсманът Мая Манолова, депутатът от ГЕРБ Кирил Калфин и др. „Борбата в гилдията е за служебните защитници, кой да е по честите дела, налагащи такова явяване. Кюстендилските адвокати имат все по-малко работа и хонорарите намаляват – това ги изнервя и се стига до тия свади и разправии“, подхвърлят хора от съсловието. Последните избори, продължили часове – както на червените конгреси или пък както неизбежно се случва при избора на „ръководни органи“ на Българския лекарски съюз например, които са си голяма мъка и тягост, го доказват за сетен път. Т.е арсазлък и по съсловията.
Юг News
Последни коментари